Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapoznaj się z lekturą przeciw uprzedzeniom

LiS
Toruńskie Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" 23 lutego przekaże Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Wojewódzkiej - Książnicy Kopernikańskiej dziesiątki książek związanych m.in. z osobami biseksualnymi, lesbijkami i gejami.

To pomysł na uczczenie 4 lat działalności antyhomofobicznej w mieście.

Cztery lata temu, w lutym 2006 roku, powstał w Toruniu nieformalny oddział warszawskiego stowarzyszenia gejów i lesbijek: KPH. Grupa działająca w Toruniu szybko się rozwinęła i wkrótce założyła własne stowarzyszenie pn. "Pracownia Różnorodności". Przez cztery lata grupa zaznaczyła swoją obecność w życiu kulturalno-społecznym miasta organizując wystawy ("Co gej/lesbijka robi w łózku?", "Friki, glorie i fantasmagorie"), koncerty (Dick4Dick, DaBoyz), debaty polityczne, happeningi (Dzień Milczenia, Poradnia Antyhomofobiczna) oraz trzy festiwale kultury queer. Stowarzyszenie intensywnie współpracuje z podobną organizacją z miasta siostrzanego Torunia - Lejdy (Holandia), oraz z innymi organizacjami LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer) w całym kraju.

"Osoby homoseksualne, biseksualne i transseksualne wciąż spotykają się w naszym kraju z ogromną nienawiścią i niechęcią. Potwierdzają to badania jak i doświadczenia toruńskich osób LGBTQ. Stare schematy bazujące na niewiedzy i uprzedzeniach muszą jednak kiedyś upaść. To same osoby homoseksualne muszą walczyć żeby tak się stało - tak było w Europie Zachodniej i USA. Cieszę się, że organizacja którą kiedyś współzakładałam tak się rozwinęła i mam nadzieję że będziemy rozwijać się dalej" - mówiła dr Agnieszka Szpak, pierwsza koordynatorka grupy.

Z okazji czterolecia działalności stowarzyszenie postanowiło wzbogacić księgozbiór Książnicy Kopernikańskiej o wiele tytułów dotyczących życia osób LGBTQ. Na liście książek, które przekaże "Pracownia Różnorodności" znajdują się bardzo różnorodne pozycje: od historii homoseksualności ("Chrześcijaństwo, tolerancja społeczna i homoseksualność. Geje i lesbijki w Europie Zachodniej od początku ery chrześcijańskiej do końca XIV wieku" Johna Boswella), poprzez literaturę piękną ("Berek" Marcina Szczygła), biografie ("Waldorff. Ostatni baron Peerelu" Mariusza Urbanka), dzienniki ("Mój świat jest kobietą. Dziennik lesbijki" Magdaleny Okoniewskiej czy "Dzienniki" Jarosława Iwaszkiewicza), komiksy ("Mężczyzna przedmiot pożądania" Ralfa Königa), poradniki ("Radość seksu gejowskiego" Charlesa Silversteina) czy opracowania naukowe ("Krajowy System Monitorowania
Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn"). Pełną i aktualną listę wszystkich 54 pozycji można znaleźć na stronie internetowej "Pracowni Różnorodności": www.spr.org.pl

"Chcemy, żeby każda osoba mogła skorzystać z tych książek i dlatego przekazujemy je do bibliotece dostępnej dla wszystkich w mieście. Większości tych pozycji nie było dotychczas w toruńskich bibliotekach. Osoby LGBTQ zawsze żyły w społeczeństwie. Chcemy żeby wiedza o ich życiu oraz twórczości była bardziej dostępna. To na pewno zmniejszy uprzedzenia." - mówi Ola Skonieczka z zarządu "Pracowni Różnorodności".

Wszystkie książki zostały przekazane "Pracowni Różnorodności" nieodpłatnie przez wydawnictwa, m.in.: Wydawnictwo SIC!, Spółdzielnię Wydawniczą "Czytelnik", Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Fundację Feminoteka, Wydawnictwo "Iskry", Abiekt.pl Sp. z o.o., Towarzystwo UNIVERSITAS, Zakład Wydawniczy NOMOS czy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

"Mieszkańcy miasta często reagowali oburzeniem, gdy różne wydarzenia świętowano ustawieniem kolejnego pomnika. Mamy nadzieję, że nasza akcja sprawi, że inne instytucje także chętniej będą inwestować w wiedzę, kulturę i w kolejne pokolenia a nie w symbole. Dziękujemy bardzo wydawnictwom, które nam to umożliwiły" - podsumowuje Bartosz Kostański z zarządu "Pracowni Różnorodności".

Księgozbiór biblioteki znajdziecie na portalu Moje Miasto Toruń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska