Spis treści
- Większość znanych mi sołtysów, którzy wcześniej nie mogli skorzystać ze świadczenia dla sołtysów, po zmianie przepisów otrzymała te pieniądze - mówi Alfred Frydrychowicz, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Korzystne zmiany w prawie
Z inicjatywy senackiej, ale na wniosek Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, powstał projekt ustawy, który zmienił niektóre zapisy.
Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina: "W związku z wejściem w życie 16 września 2024 r. przepisów ustawy z 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy z 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, został skrócony wymagany okres pełnienia funkcji sołtysa z 8 do co najmniej 7 lat, zniesiono wymóg pełnienia tej funkcji przez dwie kadencje, a także wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Uproszczono postępowanie dowodowe poprzez zmniejszenie wymaganej liczby świadków potwierdzających pełnienie funkcji sołtysa z 5 na 3 osoby.(...)"
KRUS wysłał pisma do tych, którzy wcześniej otrzymali negatywną decyzję
I dodaje, że w związku ze zmianą przepisów, w sierpniu KRUS wysłał pismo do wszystkich osób, którym wydano decyzje odmawiające prawa do świadczenia pieniężnego z uwagi na niespełnienie warunku liczby kadencji, (co najmniej 8 lat pełnienia tej funkcji i co najmniej jednej kadencji na podstawie przepisów z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym), o możliwości złożenia wniosku o to świadczenie.
To też może Cię zainteresować
Józefa Spychała wyjaśnia, że wszystkie osoby, którym wydano decyzję odmawiające wystąpiły ponownie o to świadczenie: „(...) Łącznie złożono 109 wniosków, pozytywnie rozpatrzono 107 wniosków: teren Bydgoszczy - 58 osób, Włocławka - 35 osób , Grudziądza -16 osób. Wydano 2 odmowy, gdyż okres pełnienia funkcji sołtysa wynosił mniej niż 7 lat.(..)”
Dodała, że w województwie kujawsko-pomorskim KRUS wypłaca świadczenie uzupełniające z tytułu pełnienia funkcji sołtysa 1959 uprawnionym, z czego 1311 stanowią mężczyźni, 646 kobiety.
336,36 zł miesięcznie po waloryzacji
Od marca 2024 r. wysokość tego świadczenia, po waloryzacji, wynosi 336,36 zł miesięcznie.
Józefa Spychała podkreśla, że świadczenie przysługuje osobie, która spełnia łącznie następujące warunki: pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat; osiągnęła wiek (w przypadku kobiet - 60 lat, w przypadku mężczyzn - 65 lat).
Dla kogo to świadczenie? Zasady
KRUSinformuje, że świadczenie jest przyznawane na wniosek osoby uprawnionej: „(...) Do wniosku o przyznanie świadczenia należy dołączyć zaświadczenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji oraz oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
Jeżeli organ (wójt, burmistrz, prezydent miasta) nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia przez wnioskodawcę funkcji sołtysa, wydaje postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia, ze względu na brak danych potwierdzających okres pełnienia funkcji. Postanowienie należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia. W takim przypadku wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia wnioskodawca składa pisemne oświadczenie o spełnieniu wymogu, pełnienia funkcji sołtysa, potwierdzone pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 3 osoby zamieszkujące w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.”
