Więcej znadziesz na...
Więcej znadziesz na...
Pełen program festiwalu można znaleźć na www.festiwal.torun.pl.
W Grodzie Kopernika od czwartku trwa IX Festiwal Nauki i Sztuki.
Tym razem króluje astronomia, bo 2009 to Międzynarodowy Rok Astronomii. W czwartek w inauguracji festiwalu udział wziął prof. Edward Bowell, odkrywca, dzięki którym Toruń, jako jedno z kilku miast polskich, ma w niebie swoją planetoidę. Jak zwykle jest dużo chętnych do zwiedzania Obserwatorium w Piwnicach, gdzie można zobaczyć największy w Europie Środkowo-Wschodniej radioteleskop.
Na V Mistrzostwach Rakiet Wodnych jedno z wyróżnień otrzymali Bartłomiej Deresz i Michał Górski z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu. Dostali je za ducha walki i zaangażowanie - mimo, że przy pierwszej próbie ich rakiecie wyciekło paliwo wodne, a przy drugiej przez powierzchnię rakiety uciekało powietrze. Za trzecim razem rakieta w końcu wystartowała i wykonała ciekawe ewolucje w powietrzu.
Małe i duże bum
Co roku tłumy ściągają pokazy chemiczne.
Studenckie Koło Naukowe Chemików tym razem przygotowało "Kosmiczną chemię w pokazach". Młodzi naukowcy przywitali gości przebrani za ufoludki, a na katedrze bulgotały w naczyniach zielono-pomarańczowe płyny. Na dzień dobry studenci zafundowali uczniom i młodzieży wielki wybuch, a potem proponowali efektowne eksperymenty m.in. z helem i ciekłym wodorem, wciągając w nie także publiczność.
Kuba Szaładziński ze Szkoły - Laboratorium w Toruniu wraz ze swoją klasą bierze udział w festiwalu po raz drugi. Z zachwytem przyglądał się wybuchowym sztuczkom.
- To dziś pierwsze zajęcia, w których bierzemy udział. Idziemy też na inne, ale nie wiem jakie, to niespodzianka naszych nauczycieli - powiedział "Pomorskiej".
Defilada wojska
W Instytucie Biologii można było wziąć udział w warsztatach "Fauna zwłok ludzkich, czyli słów kilka o entomologii sądowej". Andrzej Grzywacz opowiadał o wykorzystywaniu owadów pod kontem potrzeb wymiaru sprawiedliwości. Uczestnicy warsztatów w oparciu o samodzielnie oznaczony materiał entomologiczny, pozyskany z zainscenizowanego miejsca zbrodni, próbowali ustalić przyczyny oraz czas zgonu ofiary.
W rolę biegłych sądowych wcielili się licealiści z toruńskiej szkoły muzycznej. - Wczoraj byliśmy na wykładzie o manipulacji, czyli jak się nie dać zrobić w konia. Było naprawdę ciekawie, myślę, że każdy coś dla siebie z niego wyniósł - mówi Mateusz Napiórkowski.
Dziś przez Toruń przejdą wojska z czasów Księstwa Warszawskiego. Czeka nas duża impreza plenerowa, której początek zaplanowano na godz. 11.30.
Przeniesiemy się w 1809 rok, kiedy w Toruniu przebywały władze Księstwa Warszawskiego. Zobaczymy defiladę wojska od Rynku Nowomiejskiego na Staromiejski, pokazy musztry i kar dla żołnierzy, przyjazd ks. Józefa Poniatowskiego, obrady rządu oraz inscenizację bitwy nad Wisłą.