https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zawał i rak? Odkryli zaskakujące powiązania. Problem zarówno dla sercowców, jak i chorych onkologicznie

xawi
 Osoby, które doświadczyły zawału serca, niewydolności serca lub migotania przedsionków w tym czasie, wykazywały wyższe ryzyko wystąpienia nowotworów
Osoby, które doświadczyły zawału serca, niewydolności serca lub migotania przedsionków w tym czasie, wykazywały wyższe ryzyko wystąpienia nowotworów Wojciech Wojtkielewicz
Nowe badanie dowiodło, że rak może mieć związek z przebytym zawałem. Izraelscy lekarze opisali mechanizm tego zjawiska. Jest też dobra wiadomość - lekarstwo zmniejszające ryzyko jest powszechnie dostępne.

Przełom w rozumieniu związków chorób serca z nowotworami przynieść mogą wyniki badań opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Badania prowadzone przez Tala Callera ujawniło kluczową rolę pęcherzyków zewnątrzkomórkowych w tym zjawisku. Okazało się, że mogą one przyczyniać się do rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych w organizmach pacjentów po zawale serca.

Mikroskopijne pęcherzyki roznoszą raka

W badaniach przeprowadzonych na modelach zwierzęcych odkryto, że po zawale mięśnia sercowego z serca wydostają się specyficzne mikroskopijne pęcherzyki. Te małe struktury transportowane są przez krwiobieg do różnych części ciała, gdzie mogą „żywić” istniejące guzy nowotworowe, przyczyniając się do ich wzrostu i rozprzestrzeniania.

W ustaleniach Callera pojawiła się również inna obserwacja – jeden z powszechnie używanych leków stosowanych w chorobach serca może redukować lub nawet zatrzymać onkogenny potencjał pęcherzyków. Ta obserwacja otwiera nowe możliwości w profilaktyce onkologicznej.

Czerwone światło: niewydolność i migotanie

15-letniej obserwacji poddano osoby bez wcześniejszych problemów z sercem. Ustalono, że osoby z podwyższonymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego w ciągu pierwszych 10 lat miały trzykrotnie większe ryzyko zachorowania na raka w ciągu kolejnych 15 lat. Osoby, które doświadczyły zawału serca, niewydolności serca lub migotania przedsionków w tym czasie, wykazywały jeszcze wyższe ryzyko wystąpienia nowotworów w porównaniu z grupą kontrolną.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie planują dalsze badania, które mają przyczynić się do lepszego zrozumienia związków pomiędzy chorobami serca a nowotworami, a tym samym do opracowania skuteczniejszych strategii leczenia i profilaktyki.

Raka uderza w serce

Tak jak odkrycie z Tel-Awiwu nakreśla nową perspektywę w leczeniu nowotworów, istotnym odkryciem dla kardiologii był było badanie naukowców Weill Cornell Medicine. Artykuł opublikowany przed kilkoma laty w „Journal of the American College of Cardiology” przyniósł niepokojące wieści dla pacjentów z nowo zdiagnozowanym rakiem. Okazało się diagnoza raka znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu w pierwszych sześciu miesiącach po diagnozie.

Zawał po diagnozie

Okazało się, ze osoby zdiagnozowane z rakiem mają ponad dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru w porównaniu do ogólnej populacji. Ryzyko jest największe w pierwszych sześciu miesiącach po stawieniu diagnozy. Nie jest ono jednak jednakowo rozłożone wśród wszystkich pacjentów onkologicznych. Szczególnie narażone są osoby cierpiące na raka płuc oraz te z bardziej zaawansowanymi stadiami nowotworów.

Zespół badawczy, na czele z dr. Babakiem Navim, zauważył, że pacjenci z rakiem wykazują zwiększone ryzyko zdarzeń spowodowanych zatorami tętniczymi lub chorobą zakrzepowo-zatorową. Było to pierwsze tak szerokie badanie, które wiązało ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych wśród pacjentów onkologicznych w całej populacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska