Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

Nagrodzeni to nauczyciele ze szkół branżowych, techników, szkół policealnych, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. Konkurs to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz KGHM Polska Miedź.
Gala wręczenia nagród odbyła się 14 marca 2023 roku w hotelu Bollotto w Warszawie.
Tytuł zawodowca roku mógł otrzymać nauczyciel, który:
- jest zaangażowany i z pasją pracuje z młodzieżą
- wspiera zainteresowania zawodowe uczniów
- cieszy się autorytetem w środowisku szkolnym i lokalnym
- posiada szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w obszarze kształcenia zawodowego
- działa na rzecz promocji kształcenia zawodowego np. wprowadza autorskie rozwiązania dydaktyczne i metodyczne w obszarze kształcenia zawodowego
- współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym (w szczególności z pracodawcami) i dbać o swój rozwój zawodowy
– Bardzo się cieszę, że jest ta pierwsza edycja programu, że możemy dziś Państwa nagrodzić, uhonorować – powiedziała wiceminister Marzena Machałek, zwracając się do nagrodzonych „zawodowców”. Podkreślała, że dzięki wybitnym nauczycielom kształcenie zawodowe może się rozwijać i być coraz nowocześniejsze. - Za to wszystko, co zrobiliście do tej pory, za to, że kształcenie zawodowe się rozwija, bardzo serdecznie wam dziękuję. Mamy ponad 58,5 proc. absolwentów, którzy wybierają naukę w szkołach branżowych i technikach.
Do I edycji konkursu napłynęło 537 zgłoszeń w 62 dziedzinach. Komisja konkursowa oceniała je według pięciu kryteriów. Ostatecznie wyróżnienia i tytuły laureatów przyznano 118 nominowanym w 52 dziedzinach.
- Nie ma w Polsce szkoły przygotowującej do zawodu, która by miała więcej wyróżnionych nauczycieli w konkursie Zawodowiec Roku 2022 - podkreślają w ZSCKZ w Grubnie.
Sylwia Drążkowska-Murak wygrała w kategorii architektura krajobrazu, Honorata Kopp-Ostrowska zdobyła wyróżnienie II w kategorii rolnictwo, natomiast Monika Ośmiałowska - wyróżnienie II w kategorii poligrafia, introligatorstwo i opakowania.
- Zgłosiliśmy naszych nauczycieli we wszystkich branżach, zawsze gdy jest możliwość zgłoszenia kogoś do jakiegoś konkursu to robimy to, promujemy naszych nauczycieli - mówi Dorota Żulewska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Grubnie. - W każdej kategorii, a było ich bardzo dużo - w każdym zawodzie branżowym - mogliśmy zgłosić po jednym nauczycielu. Oczywiście, zgłasza się w kategoriach zawodów, w których w danej szkole odbywa się nauka.
Trzy nauczycielki otrzymały nagrody.
Bardzo się cieszymy i gratulujemy.
Sylwia Drążkowska-Murak
Sylwia Drążkowska-Murak to mieszkanka Laskowic w powiecie świeckim. Od 16 lat naucza przedmiotów zawodowych w Technikum Architektury Krajobrazu w ZS CKZ im. I. Łyskowskiego w Grubnie. To nauczyciel z powołania, który z pasją i zaangażowaniem oddaje się pracy. Cieszy się dużym uznaniem wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Wspiera zainteresowania zawodowe uczniów, cieszy się autorytetem w środowisku szkolnym i lokalnym, posiada szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w obszarze kształcenia zawodowego.
Pani Sylwia, to nauczycielka przedmiotów zawodowych, która wyróżniają się na tle innych pedagogów kształcenia zawodowego. Działa na rzecz promocji kształcenia zawodowego, wprowadza autorskie rozwiązania dydaktyczne i metodyczne w obszarze kształcenia zawodowego, współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym - w szczególności z pracodawcami, jak też dba o swój rozwój zawodowy. Może pochwalić się 1. miejscem w konkursie Nauczyciel na medal w 2017, gdzie okazała się najlepszym nauczycielem wśród nauczycieli kształcących w szkołach średnich w powiecie chełmińskim, a także licznymi nagrodami dyrektora szkoły ZS CKZ w Grubnie oraz nagrodą starosty powiatu chełmińskiego.
- Nominacja w konkursie i zdobycie tytułu Zawodowiec Roku 2022 to dla mnie zaskoczenie i zarazem wielki sukces zawodowy. Jestem niezmiernie szczęśliwa - mówi pani Sylwia. - Pracuję w szkole na prowincji i tym bardziej nie przypuszczałam, że zostanę zauważona i wyróżniona spośród ogromnej liczby nauczycieli przedmiotów zawodowych. Nie spodziewałam się, że mam szansę wygrać w konkursie ogólnopolskim i że znajdę się w trójce najlepszych nauczycieli w dziedzinie architektury krajobrazu w Polsce, a zdobycie tytułu Zawodowca Roku 2022 to szczyt moich marzeń. Ten sukces to nie tylko moja zasługa. Przyczyniła się do niego zawsze życzliwa, wspierająca w działaniach uczniów i nauczycieli dyrekcja, moja koleżanka Marta Przybylska z Zespołu Przedmiotów Technikum Architektury Krajobrazu, z którą wspólnie realizujemy zadania zawodowe oraz nauczyciele z mojej szkoły, z którymi organizujemy przedsięwzięcia dydaktyczno-wychowawcze, jak i uczniowie, którzy motywują mnie do działania. Duży udział w tym sukcesie zawdzięczam też swojej rodzinie, mojemu mężowi i córce Anastazji, ponieważ oni często muszą konturować z moją pracą o czas spędzony ze mną i często w tej rywalizacji z przegrywają.
Jak mówi pani Sylwia, od dzieciństwa marzyłam o tym, aby pracować jako nauczyciel.
- Moje marzenie się spełniło. Zawód, który wykonuję to rodzaj powołania. Czuję się spełniona zawodowo, a dzisiejszy dzień i zdobyty tytuł potwierdza mnie w przekonaniu, że wybór zawodu, który wykonuję był właściwy, a zaangażowanie oraz wytrwałość w pracy ma sens - dodaje Sylwia Drążkowska-Murak. - Korzystając z okazji zachęcam do zapoznania się z oferty edukacyjnej naszej szkoły. To miejsce, z niepowtarzalnym klimatem, w której panuje miła atmosfera, przyjazna dla uczniów i posiadająca wyjątkową, wysoce wykwalifikowaną, otwartą na uczniów i pełną pasji kadrę pedagogiczną.
Pani Sylwia aktywnie działa na rzecz promocji kierunku technik architektury krajobrazu, organizuje i prowadzi warsztaty z zakresu architektury, z aranżacji przestrzeni, warsztaty florystyczne czy montażu konstrukcji drewnianych. Realizuje też innowację pedagogiczną „ Bukieciarstwo i florystyka w praktyce” oraz „Aranżacja wnętrz”.
Honorata Kopp Ostrowska uczy przedmiotów z zakresu rolnictwa i produkcji roślinnej w ZSCKZ w Grubnie. Aktywnie działa na rzecz promocji kierunku technik rolnik oraz podejmuje wiele innych działań promujących szkołę. Organizuje liczne wyjazdy edukacyjne, podczas których potrafi łączyć je z rekreacją.
Monika Ośmiałowska jest nauczycielem przedmiotów zawodowych w Technikum grafiki i poligrafii cyfrowej. Prowadzi zajęcia z projektowania graficznego. Jest także nauczycielem języka angielskiego w szkole w |Grubnie. Pani Monika wprowadza autorskie rozwiązania dydaktyczne i metodyczne w trakcie kształcenia, angażuje uczniów w prace charytatywne, promuje w mediach zarówno kierunek jak i szkołę oraz to, co w niej dzieje się.