https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbieg prawa do świadczeń

Ewa Brzozowska-Kowalka

     _Mam 52 lata i 30 lat pracy. Do lipca br. jestem na rencie z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie od dwóch lat pracuję. Prawdopodobnie w miesiącu lipcu br. zostanę zwolniona z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy, a renta nie zostanie przyznana na następny okres. Czy będę mogła przejść na świadczenie przedemerytalne? - _CZYTELNICZKA z Bydgoszczy.
     Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie spełniającej określone w ustawie warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku (tj. w okresie 18 miesięcy kalendarzowych przed rejestracją w powiatowym urzędzie pracy, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej najniższego wynagrodzenia - obecnie 760 zł brutto), jeżeli:
     

  • osiągnęła wiek co najmniej 58 lat kobieta i 63 lata mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn lub
         

  • do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 50 lat kobieta i 55 lat mężczyzna oraz osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub
         

  • do dnia rozwiązania stosunku pracy, z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub
         

  • do 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z niewypłacalnością pracodawcy w rozumieniu ustawy z 29 grudnia 1993 roku o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 1994 r., nr 1, poz.1 ze zm.).
         Ze stanu faktycznego podanego w liście wynika, że spełnia pani warunki do świadczenia przedemerytalnego i jednocześnie po utracie prawa do renty miałaby pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
         W opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie art.23 ust.5 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 roku o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r., nr 6, poz.56 ze zm.), w razie równoczesnego spełniania kilku warunków uprawniających do zasiłku bezrobotnemu przysługuje wybór podstawy jego przyznania (w pani przypadku świadczenia przedemerytalnego albo zasiłku dla bezrobotnych).

  • Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska