https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbiory bydgoskiego Muzeum Farmacji trafiły do „Wyczóła”

Hanka Sowińska
Zbiory z Muzeum Farmacji trafią do Muzeum Okręgowego.
Zbiory z Muzeum Farmacji trafią do Muzeum Okręgowego. Tomasz Czachorowski
Miasto przekazało Muzeum Okręgowemu im. L. Wyczółkowskiego 1 mln zł dotacji celowej na zakup kolekcji z prywatnego Muzeum Farmacji.

W porządku obrad środowej sesji Rady Miasta znalazł się punkt dotyczący poprawki w budżecie miasta. Chodziło o kwotę w wysokości 1 mln zł na zakup unikatowych zbiorów Muzeum Farmacji, które od 2003 r. działało przy Aptece „Pod Łabędziem”. Radni poparli projekt uchwały.

- Jestem naprawdę rad, że pan prezydent podjął taką decyzję. Właśnie podpisaliśmy umowę przedwstępną z panią Teresą Wodyńską, która reprezentuje interesy spółki prowadzącej aptekę - mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego.
W projekcie uchwały RM czytamy m.in.: „W celu umożliwienia zakupu kolekcji zbiorów Apteki „Pod Łabędziem” przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, która w znaczący sposób poszerzy ofertę tej instytucji i stworzy nową ekspozycję, porównywalną ze zbiorami nielicznych muzeów farmacji w Polsce, zwiększa się plan wydatków dotacji na działania inwestycyjne”.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Jednak do otwarcia w Muzeum Okręgowym nowego działu - prawdopodobnie pod nazwą „Dział Historii Medycyny i Farmacji” - droga daleka.

- W maju rozpoczniemy inwentaryzację zbiorów. Planujemy, że zajmie nam to miesiąc. Wystąpimy też do prezydenta o przekazanie nam na własność pomieszczenia, które obecnie zajmuje Apteka „Pod Łabędziem” oraz lokalu po byłych gabinetach lekarskich, które usytuowane są na zapleczu tej placówki - mówi dyr. Woźniak.

Na Gdańskiej 5 konieczny będzie remont, uwzględniający wymogi, które muszą spełniać pomieszczenia muzealne. Następny krok to przygotowanie koncepcji funkcjonowania nowego działu (plan ekspozycji, działań edukacyjnych, korzystania ze zbiorów bibliotecznych, itd.).

Pewne jest, że nowym działem pokieruje dr Wojciech Ślusarczyk (obecnie jest kustoszem dyplomowanym i kierownikiem Działu Numizmatyki). - Jest do tej funkcji bardzo dobrze przygotowany. Jest też pracownikiem Collegium Medicum - przypomina dyrektor „Wyczóła”.

Pod koniec stycznia „Pomorska” pierwsza informowała, że los zbiorów gromadzonych przez 40 lat przez Bartłomieja Wodyńskiego jest zagrożony. Powodem jest likwidacja apteki (ostatecznie będzie zamknięta w połowie maja).

INFO Z POLSKI odc. 32 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (21-27. kwietnia 2017)

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
regionalny
W dniu 06.05.2017 o 16:59, ponad 160 tys. podpisów napisał:

Czas upływa ,Bydgoszczanie i inni zwolennicy zakończenia tej kuriozalnej sytuacji od 2004 roku, CZEKAJĄ!!

 

Precz z sitwą toruńska w Bydgoszczy!!!

p
ponad 160 tys. podpisów
W dniu 04.05.2017 o 20:20, ryszard napisał:

Ciekawe co dalej z Uniwersytetem Medycznym w Bydgoszczy? Czy, PIS w końcu zajmie się tą sprawą?Jak długo to co BYDGOSZCZANIE wybudowali, będzie okupowane przez toruński uniwerek ,pełen patologii?

 

Czas upływa ,Bydgoszczanie i inni zwolennicy zakończenia tej kuriozalnej sytuacji od 2004 roku, CZEKAJĄ!!

r
ryszard
W dniu 29.04.2017 o 09:06, realista napisał:

Bardzo dobrze,bo gdyby trafiły do CM UMK będącego jeszcze pod okupacją toruńską,nie wiadomo ,czy wkrótce rektor Tretyn lub ktoś inny nie zakosiłby ich do swojej zakompleksionej ,pokrzyżackiej ,brzydkiej mieściny?

 

Ciekawe co dalej z Uniwersytetem Medycznym w Bydgoszczy? Czy, PIS w końcu zajmie się tą sprawą?

Jak długo to co BYDGOSZCZANIE wybudowali, będzie okupowane przez toruński uniwerek ,pełen patologii?

r
realista

Bardzo dobrze,bo gdyby trafiły do CM UMK będącego jeszcze pod okupacją toruńską,nie wiadomo ,czy wkrótce rektor Tretyn lub ktoś inny nie zakosiłby ich do swojej zakompleksionej ,pokrzyżackiej ,brzydkiej mieściny?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska