Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiory zbóż nie zaspokoją światowych potrzeb. Ceny spadają, ale prognoza mówi o czynnikach stymulujących wzrost stawek

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Możliwość odbudowy popytu oznaczać może kurczącą się przestrzeń do dalszych spadków, uważają ekonomiści.
Możliwość odbudowy popytu oznaczać może kurczącą się przestrzeń do dalszych spadków, uważają ekonomiści. pixabay, oprac. AGW
Polskie rolnictwo stoi u progu zbiorów pszenicy, a sami producenci rolni są pewni obaw o cenę, która od wielu miesięcy spada. Lęk budzi również ponowny napływ zbóż z Ukrainy. W ostatnich miesiącach rósł pospieszny eksport zbóż, by zwolnić magazyny przed żniwami, wspierany obietnicą dopłat do sprzedanego ziarna. Zaglądamy do analiz ekonomistów, którzy nakreślają aktualną sytuację na rynku zbóż i prognozują ceny pszenicy.

Spis treści

Susza uszczupla światowe i unijne zbiory zbóż w sezonie 2023/2024

- Pogarszają się oczekiwania dotyczące zbiorów pszenicy na świecie - podają ekonomiści PKO Banku Polskiego w najnowszym raporcie Agro Nawigator 2/2023, opublikowanym 18 lipca. Przywołują amerykański departament rolnictwa (USDA), który s swoim lipcowym raporcie oszacował, że światowa produkcja tego zboża w sezonie 2023/24 wzrośnie co prawda o 0,8 proc. rok do roku, jednak będzie to już kolejny sezon, w którym nie pokryje globalnego zapotrzebowania. Według szacunków zapasy na koniec sezonu 2023/24 zmaleją o 1 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Zdecydowanie bardziej mogą urosnąć (o 6,4% r/r) światowe zbiory kukurydzy. Na taki wynik ma przełożyć się większa produkcja w USA, mimo gorszych ocen stanu upraw z uwagi na niedobory wody. Według USDA w ostatnim tygodniu czerwca 51 proc. areału upraw było w dobrej lub doskonałej kondycji wobec 64 proc. przed rokiem (najgorszy wynik od 2012).

Ekonomiści PKO przyjrzeli się również prognozom dla Europy. Tu solidny wzrost, wskutek odbudowy produkcji po spadkach w sezonie 2022/23, odnotuje się w UE-27. Zmaleć ma produkcja zbóż na Ukrainie – w przypadku pszenicy o 19 proc. r/r, a kukurydzy o 2 proc. r/r.

Obawy o konsekwencje suszy spowodowały cięcia prognoz zbiorów zbóż w UE. USDA w lipcu oszacował zbiory pszenicy
na poziomie 138 mln t (+2,7 proc. r/r), tj. o 2,5 mln t niższym od oczekiwań w czerwcu. Skorygowano również prognozy zbiorów kukurydzy o 0,9 mln t m/m.

Susza, która dotyka różne części świata, może być czynnikiem ograniczającym zbiory także w Polsce. Według Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa zasięg suszy rolniczej w przypadku zbóż, w maju i czerwcu był największy od 2018, kiedy odnotowano spadek zbiorów o 16 proc. w ujęciu rocznym.

Eksport zbóż z Polski przyspieszył, bo musiał

Z przywołanych w Agro Nawigatorze danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że polski eksport zbóż w kwietniu osiągnął rekordowy poziom 1,16 mln ton, przy jednoczesnym spadku importu o 57 proc. r/r.

Z jednej strony jest to w dużej mierze efekt ogólnego spadku ukraińskiego eksportu , a z drugiej strony działań administracyjnych, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, mających na celu ograniczenie napływu zbóż z tego kraju (UE zezwoliła 5 krajom, w tym Polsce, na zakaz importu m.in. pszenicy i kukurydzy z Ukrainy do 15 września), piszą ekonomiści PKO.

Trwa głosowanie...

Jakich zbiorów spodziewasz się podczas żniw 2023?

Dodatnie saldo w polskim handlu zagranicznym zbożami w okresie od lipca 2022 do kwietnia 2023 wzrosło o 12 proc. r/r, ale było niższe o 17 proc. niż przed dwoma laty. Utrzymanie takiego poziomu eksportu w maju i czerwcu sugerowałoby, że w całym sezonie 2022/23 będzie on rekordowy, przekraczając 11 mln t, a saldo w handlu zbożami wyniesie 7,6-7,8 mln t (+24-27 proc. r/r).

Ceny zbóż spadają, ale jest szansa na odbicie

Rolników w Polsce, którzy w trzeciej dekadzie lipca zaczną zbierać pszenicę, najbardziej interesuje sytuacja cenowa. Drugi kwartał przyniósł kontynuację tendencji spadkowej

Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej w czerwcu była niższa o 18 proc. niż w marcu 2023 i niższa o 42 proc. rok do roku. Obawy o konsekwencje suszy w USA i UE skutkowały odbiciem cen w pierwszych tygodniach czerwca, jednak podwyżki nie miały trwałego charakteru.

Czego należy spodziewać się w drugiej połowie 2023 roku? Eksperci z PKO Banku polskiego podzieli się prognozą.

Oczekujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w 2 połowie 2023 będzie niższa o 41-46 proc. r/r. Mimo że poprawa światowych bilansów zbóż ogółem (w mniejszym stopniu dotycząca pszenicy) przemawia za spadkami cen, to obarczona jest ryzykiem ewentualnych konsekwencji suszy. Dodatkowo możliwość odbudowy popytu oznaczać może kurczącą się przestrzeń do dalszych spadków. Wycofanie się Rosji z umowy dotyczącej korytarza eksportowego dla ukraińskich zbóż będzie wpływać dodatnio na ceny.

Źródło: Agro Nawigator 2/2023, PKO Bank Polski

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbiory zbóż nie zaspokoją światowych potrzeb. Ceny spadają, ale prognoza mówi o czynnikach stymulujących wzrost stawek - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska