Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się długi weekend, będzie grillowanie. Na majówkę wzrośnie popyt na wieprzowinę? Obecnie rynek dotknięty jest marazmem

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wzrosty cen powinny być widoczne w sezonie grillowym, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się majówki.
Wzrosty cen powinny być widoczne w sezonie grillowym, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się majówki. GettyImages/FotoDuets
W porównaniu z zeszłym tygodniem nie zmieniły się ceny wieprzowiny na giełdach VEZG i ISW, co oznacza, że rynek wciąż tkwi w marazmie świątecznym. Czy na majówkę możemy spodziewać się trendu wzrostowego? Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej ,,POLSUS” zaznacza, że w sezonie grillowym ceny powinny podskoczyć, niezależnie od podaży surowca.

- Na małym parkiecie cena nadal wynosi 1,97 Euro (na wtorkowej sesji nie sprzedano ani jednej sztuki), a na dużym ustalono, iż przez najbliższy tydzień cena obowiązującą dalej będzie wynosić 1,95 euro za kg w klasie E. Innymi słowy, mamy chwilową stabilizację na rynku trzody chlewnej – przekazuje Bartosz Czarniak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej ,,POLSUS”.

Majówka 2022. Zainteresowanie wieprzowiną wzrośnie na przełomie kwietnia/maja

Wzrosty cen powinny być widoczne już niedługo, w sezonie majówkowym, a dalej grillowym. Przed Wielkanocą sektor przetwórczy spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu wypracowania rozwiązań, które zatrzymają exodus gospodarstw utrzymujących świnie i odbudują krajową produkcję.

Ceny świń w Polsce. Będą podwyżki?

W tej chwili krajowe cenniki są na niezmiennym poziomie. Jak zauważa Czarniak, skupy czekają na ruchy zza Odry i nie chcą stosować podwyżek pomimo ograniczonej ilości tuczników w Polsce. Na wzrost może mieć wpływ sytuacja w Chinach.

- Po kilku latach ogromnych inwestycji i ogromnych zyskach chlewni, które przetrwały tamtejszy ASF, przyszedł czas dużych problemów. Tamtejsza produkcja przynosi coraz większe straty, które wynikają z dużej ilości mięsa na rynku, do tego wysokie koszty produkcji, a na domiar, wg danych rynkowych spadła konsumpcja wieprzowiny w tym kraju – analizuje rzecznik „POLSUS”.

Problemy widoczne są w niskich cenach i ograniczeniu produkcji. Związkowcy zaznaczają, że w przyszłości zwiększenie importu wieprzowiny przez Chiny może przywrócić stabilność wyższych cen w Europie.

- Pamiętajmy, że pomimo bardzo wysokich kosztów, produkcja w Europie jest jeszcze atrakcyjniejsza cenowo, aniżeli w Państwie Środka, jednakże dążenie Pekinu do samodzielności w tym zakresie nakłada cła na import wieprzowiny, co ogranicza handel z tym państwem. Na Chiny patrzę już nie przez pryzmat miejsca handlu produktem europejskim, ale jako na barometr, dzięki któremu będzie można przewidywać przyszłe trendy cenowe – podsumowuje Czarniak.

Źródło: Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej ,,POLSUS”

Rozpocznij sezon grillowy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska