Na przełomie Starego i Nowego Roku prawie połowa Polaków decyduje się na zmianę, która ma wpłynąć na ich zdrowie.
Bardzo często, właśnie w ostatnich dniach grudnia, decydujemy się na istotne dla naszego zdrowia zmiany. Wprawdzie codziennie można zmienić styl życia na zdrowszy, jednak rozpoczynając "naprawę" od pierwszego dnia Nowego Roku wydaje nam się, że na pewno odniesiemy sukces. I nie ma w tym przekonaniu niczego złego - jeśli tylko taka wiara pomoże nam w dotrzymaniu złożonych obietnic i rzeczywiście zadbamy bardziej o nasz organizm.
Precz z nałogami (byle stopniowo)
Chcąc poprawić swoje zdrowie, warto rozstać się przede wszystkim z różnymi używkami. Nie chodzi tu jedynie o rzucenie palenia. Zrezygnujmy także z alkoholu (w tym oczywiście piwa) czy kawy. Należy jednak podejść do sprawy racjonalnie - odcinając się nagle od wszystkich niezdrowych, ale sprawiających nam przyjemność przyzwyczajeń, mamy szanse na niedotrzymanie ani jednej obietnicy. Zrezygnujmy więc początkowo z jednej używki, a po osiągnięciu sukcesu idźmy dalej.
Organizm pod kontrolą (najlepiej cały)
Jednak zdrowie to nie tylko brak papierosów, większa liczba zjedzonych w ciągu dnia owoców i warzyw czy zmiana innych, złych nawyków. Jeśli naprawdę zależy nam na dużej zmianie, wśród postanowień nie powinno zabraknąć obietnicy związanej z regularnymi badaniami kontrolnymi. Nie należy zwlekać z wizytami u lekarzy specjalistów. Przestańmy przesuwać w nieskończoność terminy konsultacji, zabiegu, operacji, nawet jeśli wciąż "boli tylko trochę".
Pytani przez CBOS Polacy na drugim miejscu w postanowieniach zdrowotnych, umieścili obietnice dotyczące poprawienia stanu zdrowia, "podleczenia się" i zdecydowania się na operację.
Od kilku lat można robić badania profilaktyczne przez cały rok; dotyczy to m.in. mammografii, cytologii, kontroli płuc prowadzącej do wykrycia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy chorób układu krążenia. O te badania najlepiej pytać swojego lekarza rodzinnego.
Już nie będziemy "rdzewieć" przed telewizorem
Na liście postanowień zdrowotnych nie brakuje także gimnastyki i diety (nie od dziś wiadomo, że najlepszym lekarstwem jest ruch). Dlatego warto do listy noworocznych zmian dopisać jazdę na rowerze, spacery lub tak modne ostatnio chodzenie w kijkami.
Mniej jeść obiecują sobie osoby, które już mają nadwagę. Także panie (rzadziej panowie) zawsze dbający o linię. W tym przypadku chodzi nie tylko o zdrowie, ale i urodę.