Zobacz wideo: Schody w Nowem będą jak nowe.
Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle to szkoła ponadregionalna, jedna z trzech takich w Polsce, działająca od ponad 70 lat. Składa się z branżowej szkoły I stopnia kształcącej 98 uczniów i technikum nr 2 kształcącego 336 uczniów. Łącznie w szkole uczy się 434 uczniów na kierunkach: technik żeglugi śródlądowej, technik eksploatacji portów i terminali, technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych oraz ślusarz.
W lipcu ubiegłego roku zgodę na przejęcie szkoły przez Ministerstwo Infrastruktury wyraziła Rada Powiatu Nakielskiego. Decyzja zapadła większością głosów, przy jednym przeciwnym i 3 wstrzymujących się.
- Widząc, co dzieje się w innych szkołach ministerialnych liczę na to, że także nasza szkoła będzie się mogła rozwijać. Potrzeba ogromnych pieniędzy, by wykształcić technika żeglugi śródlądowej. Dlatego pełna praktyka morska dopiero w tym roku, po raz pierwszy w historii szkoły, jest realizowana. Wcześniej nie było na to funduszy. Na naszą praktykę państwo przeznaczyliście w budżecie powiatu 1 mln zł. Ale opłaty, przy wzroście cen, są coraz większe. Nie wiem czy nadal moglibyśmy tę szkołę w powiecie utrzymać – mówił wtedy, zwracając się do radnych, Kazimierz Toczko, dyrektor ZSZŚ w Nakle.
Szkołą w Nakle pokieruje resort
W czwartek, 16 marca w siedzibie szkoły przy ul. Dąbrowskiego 4 dyrektor szkoły i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisali porozumienie, pieczętujące przejęcie placówki przez resort.
- Ministerstwo Infrastruktury dziś przejmuje szkołę, która wpisała się w tradycję żeglugi śródlądowej i wpisała się w tradycję Nakła nad Notecią. To wielki honor oraz olbrzymia odpowiedzialność i wyzwanie. Mam nadzieję, że mu sprostamy. To nadzieje nauczycieli i uczniów, a także tych, którzy już opuścili mury szkoły i tych, którzy do niej przyjdą. To nadzieja, że szkoła w Nakle zawsze będzie miejscem kształcenia kadr dla żeglugi śródlądowej w Polsce. Przejmujemy szkołę na wysokim poziomie, zadbaną, o którą samorząd powiatu nakielskiego troszczył się od 1999 roku - mówił minister Adamczyk.
W podpisaniu porozumienia wzięli udział także minister Łukasz Schreiber, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, burmistrz Nakła nad Notecią Sławomir Sobol, starosta nakielski Tadeusz Sobol i posłanka PiS Ewa Kozanecka.
- Nie byłoby tej uroczystości gdyby nie dyrektor szkoły. Znam wielu dyrektorów, ale taki, który tak kocha swoją szkołę to jest największy skarb - podkreślił minister Schreiber. - Będziemy nadal wspierali szkołę tak, jak tylko możemy - dodał.