MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół nr 24 upamiętni zmarłą nauczycielkę. W Bydgoszczy powstanie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Porozumienie o współpracy i powołaniu Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej przy ZS nr 24 podpisali adw. Michał Bukowiński (z lewej), dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i Leszek Sobieraj, dyrektor ZS nr 24 im. Mariana Rejewskiego.
Porozumienie o współpracy i powołaniu Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej przy ZS nr 24 podpisali adw. Michał Bukowiński (z lewej), dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i Leszek Sobieraj, dyrektor ZS nr 24 im. Mariana Rejewskiego. Nadesłane
To będzie pierwsze takie miejsce na mapie województwa kujawsko-pomorskiego. Już w kwietniu przy Zespole Szkół nr 24 na bydgoskiej Osowej Górze zainauguruje działalność Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej. Będzie nosiło imię Kamili Wyrębskiej. Tak szkoła upamiętni zmarłą 27 stycznia br. nauczycielkę.

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa.

Porozumienie o powołaniu Centrum i współpracy podpisali 14 marca Leszek Sobieraj, dyrektor ZS nr 24 im. Mariana Rejewskiego i adw. Michał Bukowiński, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. W tym miejscu specjaliści z zakresu prawa, mediacji i psychologii uczyć będą dzieci i młodzież, m.in. trudnej sztuki dialogu i polubownego sposobu rozwiązywania konfliktów. Nie zabraknie też zajęć z zakresu edukacji prawnej.

Z ramienia Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy bezpośrednie wsparcie organizacyjno-merytoryczne przy tworzeniu centrum udziela Komisja Edukacji Prawnej pod przewodnictwem adw. Karoliny Wilamowskiej.

Podpowiedzą uczniom, jak polubownie rozwiązywać konflikty

Jak informuje ORA, inicjatorzy projektu za główny cel postawili sobie przeciwdziałanie niewłaściwym postawom wśród dzieci i młodzieży takim jak np. dyskryminowanie rówieśników ze względu na pochodzenie, wygląd, niepełnosprawność, ubiór czy problemy edukacyjne. Chcą także przekonać uczniów, że mediacja jest skuteczną metodą rozwiązywania wszelkich konfliktów na terenie szkoły, jak i poza nią. Działalność Centrum obejmie cykliczne warsztaty z zakresu edukacji prawnej, mediacji rówieśniczej, a także stałe dyżury mediatorów i adwokatów, którzy udzielać będą wsparcia prawnego społeczności szkolnej.

- Uczniowie XII LO, które wchodzi w skład naszego zespołu szkół, zostaną profesjonalnie przeszkoleni i po spełnieniu odpowiednich wymogów otrzymają Certyfikaty Szkolnego Mediatora Rówieśniczego - mówi Leszek Sobieraj, dyrektor ZS nr 24. - Wszyscy chętni nauczyciele wezmą także udział w szkoleniu dotyczącym mediacji. Centrum będzie pierwszą tego typu inicjatywą w województwie kujawsko-pomorskim. Jego logo zostało zaprojektowane przez naszych uczniów w wyniku szkolnego konkursu. Najciekawszy projekt w głosowaniu wybrali sami uczniowie.

Szkoła pamięta o zmarłej nauczycielce i w wyjątkowy sposób uczci jej pamięć

Centrum będzie nosiło imię Kamili Wyrębskiej, zmarłej w styczniu br. nauczycielki ZS nr 24.

- Kamila była bardzo zaangażowana w życie szkoły. Uczniowie za nią przepadali. Zawsze służyła im radą i miała świetny kontakt z rodzicami - mówi Dorota Podpinka, wicedyrektor ZS nr 24. - Nadanie Centrum Jej imienia upamiętni Ją jako wspaniałego wychowawcę, nauczyciela i pedagoga. Otwarcie planujemy 12 kwietnia, dokładnie w 50. rocznicę Jej urodzin.

Dodajmy, że Kamila Wyrębska prowadziła też w szkole wiele międzynarodowych projektów edukacyjnych, takich jak Comenius i Erasmus. W pracy zawodowej dbała nie tylko o poziom wiedzy uczniów w zakresie kształcenia. Kładła także duży nacisk na kształtowanie postaw obywatelskich. Była pierwszym nauczycielem, który wprowadził w ZS nr 24 zajęcia dydaktyczne z zakresu mediacji szkolnej i rówieśniczej. W 2014 r. zdobyła tytuł "Superbelfra" - Najlepszego Nauczyciela SP w Bydgoszczy w plebiscycie “Gazety Pomorskiej”. Jej zasługi dla edukacji doceniły także władze miasta, przyznając jej w 2017 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Inauguracja Centrum połączona z konferencją naukowo-dydaktyczną

Uroczysta inauguracja Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej nastąpi 12 kwietnia o godz. 10 podczas konferencji naukowo-dydaktycznej w siedzibie szkoły. W wydarzeniu wezmą udział uznani w kraju specjaliści w dziedzinie prawa, psychologii oraz mediacji szkolnej i rówieśniczej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Gralik - kujawsko-pomorski kurator oświaty, Rafał Bruski - prezydent Bydgoszczy, Komenda Miejska Policji oraz Instytut Prawa i Ekonomii UKW.

Centrum jest kolejną inicjatywą bydgoskich adwokatów z zakresu mediacji, którą kierują do dzieci i młodzieży. W latach 2015-2016 r. bydgoska adwokatura we współpracy z Kuratorium Oświaty zrealizowała w 42 szkołach w regionie pilotażowy projekt pn. "Mediacje w szkole w praktyce". W ramach projektu, którego celem było promowanie idei mediacji rówieśniczych, przeprowadzono szkolenia dla 820 uczniów. Zdobyte doświadczenia dały podwaliny pod utworzenie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska