Rok temu do konkursu zgłosiło się 1 153 gospodarstw. W ciągu 17 lat prowadzenia konkursu KRUS odnotował ponad 20 tys. uczestników. Do laureatów trafiają nagrody rzeczowe i finansowe. Zwycięzca w 2019 roku dostał ciągnik o mocy 55 KM.
"Konkurs jest jednym z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym".
Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2020 będzie prowadzony etapami. Do 17 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia (formularz dołączony do regulaminu, a ten jest dostępny na stronie krus.gov.pl). Uczestnikami mogą być zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne. Warunkiem jest, by przynajmniej jeden z właścicieli podlegał ubezpieczeniu społecznemu w KRUS.
"Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe".
Etap regionalny zakończy się 29 maja, 22 czerwca przewidziano koniec etapu wojewódzkiego. 29.06-17.07.2020 r. zaplanowana jest wizytacja gospodarstw finałowych.
W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim.
Kryteria oceny gospodarstwa:
- organizacja obejścia i podwórza gospodarstwa
- ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy
- stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych
- stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym
- warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich
- wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej
- sposób przechowywania środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych
- estetyka gospodarstw
- zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie.
Liczba zdarzeń zgłoszonych jako wypadki przy pracy rolniczej - styczeń - wrzesień 2019: 10 546.
Źródło: KRUS
