Spis treści
- Wielu gospodarzy wciąż "bije się" o dzierżawę państwowej ziemi, chociaż niektórzy dostali już kubeł zimnej wody, gdy okazało się, że biorąc pod uwagę obecną opłacalność np. w produkcji zbóż i koszty dzierżawy, łatwo nie jest - mówi Janusz Walczak, rolnik z Golskiej Huty (pow. włocławski), który przed laty brał udział w protestach dotyczących sprzedaży i dzierżawy państwowych gruntów.
Wrócą grunty z wyłączeń
Rolników zainteresowanych dzierżawą takich nieruchomości ciekawi, kiedy do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wrócą grunty pochodzące z tzw. wyłączeń.
Chodzi o kończące się w najbliższym czasie umowy dzierżaw, które w myśl ustawy z 16 września 2011 r. (o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw), podlegały wyłączeniu powierzchni 30% użytków rolnych.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł je rozdysponować.
Sierpniowe przetargi w Kujawsko-Pomorskiem
Maciej Cieślewicz, główny specjalista z Wydziału Kształtowania Ustroju Rolnego i Gospodarowania Zasobem bydgoskiego oddziału KOWR wyjaśnia: "W okresie jesiennym planowany jest zwrot do ZWRSP nieruchomości m.in. na terenach gmin: Łysomice i Chełmża (ok. 600 ha), Wielka Nieszawka (ok. 170 ha), Gostycyn (ok. 60 ha). Ponowne rozdysponowanie gruntów w formie dzierżawy dla rolników indywidualnych, planowane jest na przełomie roku 2024/2025."
Szczegóły dotyczące sprzedaży lub dzierżawy państwowych nieruchomości w danym miesiącu można znaleźć na stronie internetowej: www.gov.pl/web/kowr/harmonogramy.
W sierpniu br. kujawsko-pomorscy rolnicy będą mogli kupić lub wydzierżawić niewielkie działki.
Np. 7 bm. w gminie Lubiewo (pow. tucholski) oraz w gm. Nowa Wieś Wielka (pow. bydgoski) mają odbyć się przetargi ograniczone na dzierżawę działek rolnych niezabudowanych.
Na 12 sierpnia zaplanowano także inne przetargi dotyczące dzierżaw, tym razem nieograniczone, w gminach: Sicienko i Białe Błota (pow. bydgoski).
W tym miesiącu w Kujawsko-Pomorskiem więcej będzie przetargów w sprawie sprzedaży niewielkich nieruchomości rolnych i nierolnych w powiatach: inowrocławskim, nakielskim, włocławskim, świeckim i żnińskim.
Tam można szukać szczegółowych informacji
Informacje o zagospodarowaniu państwowych nieruchomości można również uzyskiwać w Sekcjach Zamiejscowych KOWR: w Kusowie (tel. 52 364 95 06); w Lubostroniu (tel. 52 384 46 13); w Łysomicach (tel. 56 678 34 14); w Nasiegniewie (tel. 54 234 28 79). Ogłoszenia o przetargach publikowane są także na stronie internetowej KOWR, w siedzibach urzędów gmin, miejscowych izbach rolniczych oraz w sołectwach.
To też może Cię zainteresować
Realizacja ustawy z 2011 r., która doprowadziła do 30-proc. wyłączeń z dzierżaw, wciąż budzi spore emocje i to nie tylko wśród tych, którzy muszą państwową ziemię zwrócić.
- Żeby móc zaplanować produkcję trzeba mieć pewność, że będzie można uprawiać dzierżawione grunty przez wiele lat - mówi rolnik z Kujaw. - Oczywiście w przypadku dzierżawców, którzy nie płacą czynszu, takie grunty KOWR powinien jak najszybciej odbierać i przekazywać tym, którzy ziemi potrzebują.
- Dzierżawy muszą być wieloletnie, z odpowiednim okresem wypowiedzenia - powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa, podczas niedawnego spotkania z rolnikami w pow. żnińskim.
