https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zimny prysznic czy gorąca kąpiel?

KAK, Echo Dnia
sxc.hu
Co wybrać? Szybki, orzeźwiający prysznic, czy może długą rozgrzewającą i relaksującą kąpiel? Oba sposoby na mycie mają swoje wady i zalety.

Zimna czy ciepła

Po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki chcemy osiągnąć efekt - pobudzenia, odświeżenia czy zupełnego wyciszającego relaksu. Wielki wpływ na nasze samopoczucie ma temperatura wody. Zimna, do 25 stopni C pobudza nasze ciało, hartuje je, przyspiesza krążenie krwi oraz przemianę materii. Letnia temperatura wody pomiędzy 26-35 stopni C rozluźnia mięśnie, przygotowuje do odpoczynku i przynosi ulgę w gorące dni. Natomiast woda gorąca od 36 - 38 stopni C odpręża na przykład po forsownym treningu czy wytężonej pracy fizycznej. Pomaga łagodzić sztywność stawów i mięśni, otwiera pory skóry i tym samym pozwala na uwalnianie toksyn. Daje też głęboki relaks.

Szybka toaleta

Prysznic jest świetnym wyjściem, gdy spieszymy się rano, pragniemy odświeżenia i wigoru na resztę dnia. Z dodatkiem energizujących żeli pod prysznic pomoże szybko otrząsnąć się ze snu. Podczas upalnych, parnych dni szybki letni prysznic zalecany jest nawet kilka razy dziennie - w miarę możliwości oczywiście.

- Prysznic, najlepiej naprzemienny ( raz ciepła raz zimna woda) powinny wybierać osoby z cellulitem, bowiem skórka pomarańczowa źle znosi chłodne natryski, a uwielbia długie kąpiele w mocno ciepłej wodzie - mówi Izabela Kapcia, kosmetyczka, właścicielka Salonu Kosmetycznego w Kielcach. - Taki chłodny tusz to również ćwiczenie dla naszej skóry, poprawiające jej jędrność i sprężystość, pozwalające na lepsze krążenie. Szybki natrysk to także dobry zabieg na elastyczną, sprężystą i zwartą skórę biustu.

Kiedy kąpiel?

Z dłuższej kąpieli, by osiągnąć relaks i odprężenie najlepiej korzystać dwa-trzy razy w tygodniu. Ciepła kąpiel nie po winna trwać jednak dłużej niż 20 minut, a temperatura nie powinna przekraczać 37stopni C. Do takiej kąpieli najlepiej używać preparatów ziołowych kojących nerwy, wyciszających, przygotowujących do spokojnego snu.

- Zbyt długa, ciepła kąpiel i leżakowanie w wannie nie jest wskazane dla osób borykających się z pękającymi naczynkami krwionośnymi, które pod wpływem ciepła niepotrzebnie się rozszerzają - mówi, kosmetyczka - Natomiast taką kąpiel po forsownym treningu fitness docenią panie, którym dokuczają zakwasy. W wannie nie należy nadużywać pieniących się silnie płynów do kąpieli, które stosowane zbyt często po prostu lubią wysuszać skórę. Dlatego po kąpieli, w ciągu kilku minut, należy wmasować w ciepłą a nawet lekko wilgotną jeszcze skórę balsam nawilżający lub odżywczy.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mela

Letni prysznic. :)

s
springer

bardzo nie lubię zimnej wody. nawet latem wolę ciepły prysznic. a gorącą kąpiel rezerwuję sobie tylko na jesienne i zimowe wieczory. 

I
Izzy

zimny prysznic w upalne lato, gdy taka pogoda jak teraz zdecydowanie wybieram gorącą kąpiel. najlepiej z płynem choco-orange. czekoladowa piana to mój ulubiony sposób na pozbycie się trosk całego dnia ;)

A
Agniesia1988

Najlepsza t jest sauna a potem wypad na śnieg :D i z powrotem to samo :D

k
katarzy802

Raczej chłodna woda, a słyszałam, że naprzemienne strumienie gorące i zimne sa najlepsze dla skóry

m
marcinku

Zdecydowanie bardziej wolę prysznic, może być ciepły, może być zimny. Nie cierpię się moczyć długo w wodzie. Dla mnie to wątpliwa przyjemność. Chyba, że pływam, to co innego :D

S
Szyszka

Gorąca kąpiel tylko po długim i ciężkim dniu. Letni prysznic natomiast dobry jest zawsze :)

c
cybermozg

zimny - ciepły - zimny - ciepły pomaga na zakwasy ;) SPRAWDZONE! :)

j
janosik83

Podobno prysznic przemienny, czyli zimny, ciepły, zimny, jest dobry. :)

Ż
Żaneta

Nie ma to jak kryptoreklama :)

 

A
Agata

szybki zimny prysznic..zdrowy, ale wątpliwa przyjemność, tym bardziej w zimę. chyba każdy lubi poleżeć w wannie, otulony pachnącą pianą :) parę kropel płynu do kąpieli choco-orange dla zapachu i piany, kilka kropel olejku lawendowego na lepszy sen i mamy kąpiel idealną :)

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska