Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIPSEE. Producenci ostrzegają przed radiowymi oszustami. Piszą list do minister

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
pixabay.com
Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT „Cyfrowa Polska” zwrócił się do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej z prośbą o wydanie rozporządzenia, które określiłoby minimalne wymagania techniczne dla cyfrowych odbiorników radiowych. Powód? Na rynku pojawiła się nieuczciwa konkurencja sprzedająca cyfrowe odbiorniki starej technologii, które po cyfryzacji radia będą niekompatybilne i nieprzydatne.

W liście do minister Streżyńskiej Michał Kanownik, prezes ZIPSEE, zwraca uwagę, że zauważalnym zjawiskiem na rynku jest nieuczciwa konkurencja, która sprzedaje odbiornik w technologii DAB jako odbiorniki cyfrowe. Konsumenci, którzy decydują się na zakup odbiornika cyfrowego niekompatybilnego w Polsce zazwyczaj są wprowadzani w błąd. Jak wynika z badań rynkowych GFK Polonia aż 10 proc. wszystkich sprzedanych od końca września 2016 r. odbiorników cyfrowych, to urządzenia pracujące w starej technologii DAB.

Przeczytaj też: Unia Europejska chce wydłużyć życie pralkom i lodówkom

– Analogicznie jak to miało miejsce w procesie cyfryzacji telewizji mamy dostępne różne rodzaje standardów radia cyfrowego. Polska przyjęła standard DAB+, wobec wcześniejszej jego wersji DAB. Zatem odbiorniki w standardzie DAB są niekompatybilne z sygnałem nadawanym w standardzie DAB+ – tłumaczy prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik. I dodaje: – Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują niewiedzę konsumentów. Sprzedając im odbiorniki w technologii DAB świadomie wprowadzają ich w błąd.

Jak zaznacza prezes związku konsument powinien mieć dostęp do wiarygodnych informacji, co jest istotne przy wyborze właściwego odbiornika cyfrowego.

Czytaj także: Unia Europejska ma pomysły na wydłużenie życia sprzętu AGD i RTV

– Dlatego uważamy, że istnieje pilna potrzeba uregulowania rynku poprzez wydanie wiążącego dokumentu przez Ministerstwo Cyfryzacji określającego minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych – mówi Kanownik. - W naszej opinii, Polska powinna pójść w ślady innych europejskich państw – np. Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania – które zdecydowały się na przejście z sygnału analogowego na cyfrowy.

„Polska powinna włączyć proces cyfryzacji radia do cyfrowej transformacji kraju. Podążanie w kierunku innowacyjności zawsze będzie budzić wątpliwości, nawet ze względu na konieczne do poniesienia koszty, jednak stanie w miejscu często okazuje się krokiem w tył. Postulowane przez nas rozporządzenie będzie regulowało obecny stan rynku, a także zapobiegało sytuacji, w której obecne nieuczciwe praktyki sprzedawców mogą zrazić konsumentów do możliwej w przyszłości pełnej transformacji radia z analogowego na cyfrowe” – napisano w liście do minister Streżyńskiej.

Czytaj: Kupujemy używane ubrania, auta i sprzęt, bo taniej

Zdaniem ZIPSEE rozporządzenie będzie także szansą na to, by rynek mógł się przygotować na dokonaną w przyszłości cyfryzację radia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska