MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zła sytuacja na oddziale neurologii w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym. Lekarze odeszli, część wróciła

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W sprawie sytuacji w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy zwróciliśmy się do Centrum Operacyjnego MON i do wojewody kujawsko-pomorskiego.
W sprawie sytuacji w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy zwróciliśmy się do Centrum Operacyjnego MON i do wojewody kujawsko-pomorskiego. Archiwum
Zła sytuacja na oddziale neurologii w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym trwała już od kilkunastu miesięcy. Sześciu neurologów jeszcze w 2023 roku złożyła wypowiedzenia, bo - jak informują - nie mogli dojść do porozumienia z obecnym komendantem. 1 kwietnia część zespołu wróciła do pracy.

- Karetki pogotowia muszą nierzadko pokonywać długie odcinki, aby dowieźć pacjenta do oddziału udarowego, który ma wolne miejsca - zaznaczają lekarze. - A chory pacjent musi w udarze niedokrwiennym dostać trombolizę maksymalnie do 4,5 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Tu w zasadzie liczy się każda minuta.

W piśmie, do którego dotarliśmy, a pod którym podpisują się neurolodzy ze szpitala wojskowego, czytamy, że w Bydgoszczy "dwa największe szpitale, Jurasza i Biziela, pękają w szwach, bo wojewoda kujawsko-pomorski ze względu na brak personelu lekarskiego w lutym 2024 zawiesił do sierpnia funkcjonowanie udarówki w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym".

- Kuriozum jest fakt, że kierownik kliniki neurologii szpitala, płk dr n. med. Sławomir Wawrzyniak, został awansowany do stanowiska komendanta tego szpitala! - zaznaczają lekarze.

Na początku listopada ubiegłego roku doszło do spotkania z ówczesnym komendantem, Robertem Szycą, podczas którego lekarze wręczyli mu oświadczenie. W dokumencie czytamy, między innymi:

"Jednoznacznie dementujemy pogłoski, jakoby wspomnianą przyczyną [odejść, red.] były roszczenia finansowe, informujemy także, że pierwotnym źródłem niekorzystnych zmian w Klinice były zaburzenia relacji interpersonalnych między Kierownikiem Kliniki Neurologicznej dr n. med. Sławomirem Wawrzyniakiem, a zespołem lekarskim, w tym szerzenie nieprawdziwych informacji, próby skonfliktowania członków zespołu, szykanowanie, dyskredytowanie w oczach innych pracowników szpitala, pacjentów i osób postronnych".

Ostatecznie, jak wynika z ostatniego pisma, które dotarło do redakcji, Sławomir Wawrzyniak "zapowiedział złożenie rezygnacji z kierowania kliniką, by po dwóch dniach zostać przez Ministra Obrony Narodowej wyznaczony na Komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego".

1 kwietnia, gdy kierownikiem neurologii został dr Łukasz Rzepiński, do pracy powróciła część zespołu lekarzy neurologów. "Obecnie funkcjonuje tylko oddział neurologiczny, jednak oddział udarowy nadal pozostaje zamknięty".

Zmiana komendanta szpitala wojskowego w Bydgoszczy

Pytania dotyczące problemów podnoszonych przez lekarzy wysłaliśmy do Centrum Operacyjnego Ministerstwa, które odpowiada za komunikowanie w sprawach dotyczących szpitala. Czekamy również na odpowiedź od wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie ponownego uruchomienia oddziału udarowego.

Przypomnijmy, że o okolicznościach odejścia płk. Roberta Szycy informowaliśmy już wcześniej. Na początku tego roku pożegnał się z funkcją komendanta szpitala i w ogóle ze służbą w mundurze CO MON wyjaśniało, że "24 stycznia 2024 roku został zwolniony z zajmowanego stanowiska służbowego i przeniesiony do dyspozycji z jednoczesnym dalszym wykonywaniem zadań służbowych w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy".

Zwolnienie z zawodowej służby wojskowej nastąpiło 7 lutego, "wskutek ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do zawodowej służby wojskowej".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska