Zobacz wideo: Przy ul. Królowej Jadwigi będą nowe mieszkania
Przyjęcie uchwały w sprawie rozwoju strategii gminy Kamień do roku 2030 wywołało ożywioną dyskusję wśród radnych, burmistrza i kierownika referatu rozwoju gospodarczego i inwestycji. Chodziło o kilka zapisów, które zdaniem radnych nijak ma się do faktycznych potrzeb gminy.
- Rozwiązania przyjęte w strategii mają się przyczynić do jej zrównoważonego rozwoju. Poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji z terenu gminy Kamień Krajeński odbyło się przez konsultacje na przełomie stycznia i lutego 2020 roku. Można było wypełniać ankiety, składać wnioski – poinformował Andrzej Mazur, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji i Gospodarki Komunalnej.
Wizja dla gminy jest taka, by była ona „przyjazna mieszkańcom, inwestorom i turystom” i uwzględniała potrzeby mieszkańców.
Żłobek czy cmentarz - co ważniejsze dla mieszkańców Kamienia?
To, czego zabrakło radnej Natalii Marciniak, to budowa żłobka. W Kamieniu nie ma takiej placówki, a zapotrzebowanie na nią jest. - Nie znalazłam żadnej informacji na ten temat, mimo że mieszkańcy wiele razy wskazywali na taką potrzebę. Niezrozumiały jest dla mnie za to zapis o budowie nowego cmentarza – wskazała radna. - O inwestycję budowy żłobka zabiegam od początku mojej kadencji. Zawsze słyszę, że nie ma pieniędzy. Strategia nawet nie uwzględnia tej potrzeby. Musimy zrobić coś dla młodych ludzi – uzupełnił radny Sebastian Skaja.
Kierownik Andrzej Mazur mówił, że budowa cmentarza komunalnego jest potrzebna, tylko że trzeba się najpierw zastanowić nad lokalizacją. W sprawie żłobka burmistrz nadal nie zmienia swojego stanowiska.
- Wzorem Sępólna proszę założyć stowarzyszenie. Gmina nie uchyla się od pomocy przy sporządzeniu dokumentacji. Najlepiej rzucić hasło, że „wy w gminie musicie nam wszystko zrobić i podać na tacy”. W życiu tak nie jest. Trzeba się wziąć do roboty i współpracować z gminą – oznajmił Wojciech Głomski.
Burmistrz chyba jednak zapomniał, że sępoleńskie Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom działało już dużo wcześniej, zanim wspólnie z rodzicami i samorządem pozyskali łącznie 3,5 mln na budowę i funkcjonowanie Żłobka i Klubu Dziecięcego w Centrum Małego Dziecka i Rodziny. Mieszkańcy mają prawo do tego, by to właśnie w pierwszej kolejności od władz miasta wymagać zaspokajania ich podstawowych potrzeb.
- To może załóżmy stowarzyszenie na budowę cmentarza, a żłobek zrobimy gminny? – ripostował radny Skaja. - Jak zawsze, wytłumaczenie jest na wszystko. Mam nadzieję, że ludzie otworzą w końcu oczy.
Kamień (nie)przyjazny inwestorom
Drugim głównym problemem gminy Kamień jest ucieczka młodych do większych miast i brak większych firm. - Młodzi wyjeżdżają na studia i już nie wracają. Przede wszystkim z braku miejsc pracy. Brakuje u nas inwestorów. Skoro mamy być im przyjaźni, zróbmy coś w tym kierunku. Obszar na ulicy Dworcowej owszem, jest uzbrojony, ale uważam, że mało atrakcyjny. Która firma miałaby nią być zainteresowana? - pytała radna Marciniak. - Utworzenie parku przemysłowego z całą infrastrukturą w tym miejscu to dla mnie mało zrozumiała inwestycja.
Jak doprecyzował kierownik Mazur, obszar między ulicą Sportową a Dworcową w planie zagospodarowania przestrzennego zmieniono na działkę o funkcji usługowo-przemysłowej, ale jak przyznał, na park przemysłowy potrzebne jest 40-50 hektarów.
- Chcemy wspólnie znaleźć większy, bardziej atrakcyjny teren przy drodze krajowej, by przyciągnąć inwestorów – powiedział burmistrz Głomski.
Do jakich wniosków doprowadziła ta dyskusja? Że tak właściwie strategia to puste zapisy i można je w każdej chwili wykreślić. Ważniejszy jest corocznie przyjmowany budżet.
- Strategia nie zawiera szczegółowych rozwiązań. Może ewaluować w zależności od zmieniającej się sytuacji społeczno-gospodarczej demograficznej. Można ją zmieniać – stwierdził kierownik Andrzej Mazur.
Podczas głosowania nad przyjęciem strategii Natalia Marciniak i Sebastian Skaja byli przeciwni. Marek Betin, Sabina Lubińska i Patrycja Delekta wstrzymali się od głosu.
