Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żłobek w Kamieniu będzie, kiedy radni założą stowarzyszenie

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Jeśli Kamień nie zrobi nic dla młodych ludzi, miasto powoli zacznie się wyludniać
Jeśli Kamień nie zrobi nic dla młodych ludzi, miasto powoli zacznie się wyludniać fot. Sandra Szymańska
Część radnych z Kamienia nie zgadza się z założeniami nowej strategii rozwoju gminy, w której nie uwzględniono potrzeby budowy żłobka, a w zamian budowę cmentarza komunalnego. Znalazł się za to pusty zapis o parku przemysłowym. Padły mocne słowa.

Zobacz wideo: Przy ul. Królowej Jadwigi będą nowe mieszkania

Przyjęcie uchwały w sprawie rozwoju strategii gminy Kamień do roku 2030 wywołało ożywioną dyskusję wśród radnych, burmistrza i kierownika referatu rozwoju gospodarczego i inwestycji. Chodziło o kilka zapisów, które zdaniem radnych nijak ma się do faktycznych potrzeb gminy.

- Rozwiązania przyjęte w strategii mają się przyczynić do jej zrównoważonego rozwoju. Poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji z terenu gminy Kamień Krajeński odbyło się przez konsultacje na przełomie stycznia i lutego 2020 roku. Można było wypełniać ankiety, składać wnioski – poinformował Andrzej Mazur, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji i Gospodarki Komunalnej.

Wizja dla gminy jest taka, by była ona „przyjazna mieszkańcom, inwestorom i turystom” i uwzględniała potrzeby mieszkańców.

Żłobek czy cmentarz - co ważniejsze dla mieszkańców Kamienia?

To, czego zabrakło radnej Natalii Marciniak, to budowa żłobka. W Kamieniu nie ma takiej placówki, a zapotrzebowanie na nią jest. - Nie znalazłam żadnej informacji na ten temat, mimo że mieszkańcy wiele razy wskazywali na taką potrzebę. Niezrozumiały jest dla mnie za to zapis o budowie nowego cmentarza – wskazała radna. - O inwestycję budowy żłobka zabiegam od początku mojej kadencji. Zawsze słyszę, że nie ma pieniędzy. Strategia nawet nie uwzględnia tej potrzeby. Musimy zrobić coś dla młodych ludzi – uzupełnił radny Sebastian Skaja.

Kierownik Andrzej Mazur mówił, że budowa cmentarza komunalnego jest potrzebna, tylko że trzeba się najpierw zastanowić nad lokalizacją. W sprawie żłobka burmistrz nadal nie zmienia swojego stanowiska.

- Wzorem Sępólna proszę założyć stowarzyszenie. Gmina nie uchyla się od pomocy przy sporządzeniu dokumentacji. Najlepiej rzucić hasło, że „wy w gminie musicie nam wszystko zrobić i podać na tacy”. W życiu tak nie jest. Trzeba się wziąć do roboty i współpracować z gminą – oznajmił Wojciech Głomski.

Burmistrz chyba jednak zapomniał, że sępoleńskie Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom działało już dużo wcześniej, zanim wspólnie z rodzicami i samorządem pozyskali łącznie 3,5 mln na budowę i funkcjonowanie Żłobka i Klubu Dziecięcego w Centrum Małego Dziecka i Rodziny. Mieszkańcy mają prawo do tego, by to właśnie w pierwszej kolejności od władz miasta wymagać zaspokajania ich podstawowych potrzeb.

- To może załóżmy stowarzyszenie na budowę cmentarza, a żłobek zrobimy gminny? – ripostował radny Skaja. - Jak zawsze, wytłumaczenie jest na wszystko. Mam nadzieję, że ludzie otworzą w końcu oczy.

Kamień (nie)przyjazny inwestorom

Drugim głównym problemem gminy Kamień jest ucieczka młodych do większych miast i brak większych firm. - Młodzi wyjeżdżają na studia i już nie wracają. Przede wszystkim z braku miejsc pracy. Brakuje u nas inwestorów. Skoro mamy być im przyjaźni, zróbmy coś w tym kierunku. Obszar na ulicy Dworcowej owszem, jest uzbrojony, ale uważam, że mało atrakcyjny. Która firma miałaby nią być zainteresowana? - pytała radna Marciniak. - Utworzenie parku przemysłowego z całą infrastrukturą w tym miejscu to dla mnie mało zrozumiała inwestycja.

Jak doprecyzował kierownik Mazur, obszar między ulicą Sportową a Dworcową w planie zagospodarowania przestrzennego zmieniono na działkę o funkcji usługowo-przemysłowej, ale jak przyznał, na park przemysłowy potrzebne jest 40-50 hektarów.

- Chcemy wspólnie znaleźć większy, bardziej atrakcyjny teren przy drodze krajowej, by przyciągnąć inwestorów – powiedział burmistrz Głomski.

Do jakich wniosków doprowadziła ta dyskusja? Że tak właściwie strategia to puste zapisy i można je w każdej chwili wykreślić. Ważniejszy jest corocznie przyjmowany budżet.

- Strategia nie zawiera szczegółowych rozwiązań. Może ewaluować w zależności od zmieniającej się sytuacji społeczno-gospodarczej demograficznej. Można ją zmieniać – stwierdził kierownik Andrzej Mazur.

Podczas głosowania nad przyjęciem strategii Natalia Marciniak i Sebastian Skaja byli przeciwni. Marek Betin, Sabina Lubińska i Patrycja Delekta wstrzymali się od głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska