Funkcjonariusze zwracają uwagę na bezpieczne korzystanie z tymczasowych przejść oraz ochronę kolejowego mienia. Dzięki temu o 45 procent spadła liczba kradzieży i dewastacji infrastruktury kolejowej w porównaniu ośmiu miesięcy 2016 i 2017 roku.
W ciągu doby około 300 patroli Straży Ochrony Kolei zwraca szczególną uwagę na tereny inwestycji. Monitorowane są przejazdy i przejścia przez tory. SOK na bieżąco ścisłe współpracuje z policją przewoźnikami i dyspozyturą kolejową.
Policja wchłonie Straż Ochrony Kolei - pomorska.pl
Jak wyjaśnia Paweł Boczek, zastępca komendanta Straży Ochrony Kolei, funkcjonariusze monitorują nie tylko teren PKP, ale prowadzą akcje prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa podróżnych. Ograniczają nielegalne przechodzenie przez tory, także na szlakach, na których jeżdżą tylko pociągi i pojazdy techniczne, wywożące i dowożące materiały i sprzęt. Przeprowadzone są także akcje związane z początkiem roku szkolnego.
Od stycznia do września funkcjonariusze ujęto 84 złodziei infrastruktury i skontrolowali setki punktów skupu złomu. Funkcjonariusze korzystają z mobilnych centrów monitoringu, czyli specjalnych wozów operacyjnych z kamerami do obserwacji terenu w dzień i w nocy. Patrole piesze korzystają ze specjalnie szkolonych psów. Rozstawione na głównych szlakach fotopułapki informują najbliższy patrol o osobach postronnych.