Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote karty - porównanie najlepszych ofert

(d-ka), Fot. SXC [email protected] tel. 052 326 31 86
Aktywny użytkownik zwykłej karty kredytowej  może się więc zastanowić nad skorzystaniem ze "złotego plastiku".
Aktywny użytkownik zwykłej karty kredytowej może się więc zastanowić nad skorzystaniem ze "złotego plastiku".
Czasy, kiedy złota karta w portfelu budziła zachwyt i zazdrość znajomych, dawno już minęły. Teraz to standardowy produkt finansowy, nieco droższy niż zwykłe karty, ale posiadający klika dodatkowych zalet.

Polacy coraz chętniej wybierają karty kredytowe. Aktywny użytkownik zwykłej karty  może się więc zastanowić nad skorzystaniem ze "złotego plastiku".

Najważniejsze jest oprocentowanie

- Wypunktowaliśmy najlepsze złote karty na rynku - mówi Mateusz Ostrowski, ekspert z firmy doradczej Open Finance. - Braliśmy pod uwagę długą listę parametrów, przede wszystkim opłaty za wydanie czy użytkowanie karty - te były najważniejsze, chociaż już nie tak istotne, jak w przypadku zwykłych kart, które również cyklicznie oceniamy.

Kolejne ważne kryterium to oprocentowanie transakcji bezgotówkowych, a oprócz tego jeszcze: oprocentowanie transakcji gotówkowych, możliwość zamiany kredytu na ratalny, długość okresu bezodsetkowego (grace period), możliwość przyznania karty na oświadczenie, dostępny limit kredytowy, minimalne dochody, system rabatowy, serwis concierge, dodawane do kart ubezpieczenia, wbudowany mikroprocesor, oraz możliwość wykonywania przelewów z karty.

W przypadku kart co-branded i affinity dodatkową zaletą była możliwość zbierania punktów w programach lojalnościowych i przekazywania środków na organizacje charytatywne.

Efekt? - Przyznaliśmy najwyższą notę karcie Banku Zachodniego WBK: Visa i MasterCard Gold, oraz wersję affinity Akcja Pajacyk. Tej ostatniej karcie możemy przyznać dodatkową rekomendację, bo w porównaniu do innych złotych kart BZ WBK daje jeszcze możliwość wspierania niedożywionych dzieci w ramach Akcji Pajacyk - wyjaśnia Michał Sadrak, ekspert z firmy Open Finance.

Jeśli używając karty możemy jeszcze komuś pomóc, to warto z oferty banku wybrać ten właśnie produkt, tym bardziej, że nie różni się on od pozostałych kart parametrami finansowymi.

Jeśli chodzi o zalety kart BZ WBK to można stwierdzić, że są one wydawane za darmo. Wystarczy wykonać trzy transakcje, by być zwolnionym z opłaty. Oprocentowanie kart też jest przyzwoite, bo wynosi 19 proc. Plastik można dostać na oświadczenie, jest program rabatowy i serwis concierge (choć wraz z płatnym ubezpieczeniem).

Darmowe jest za to ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji, nie brakuje też opcji przelewów z karty, mikroprocesor, a płatności przez internet są realizowane w bezpiecznym systemie 3D-Secure.

Na podium znalazły się również dwie karty Alior Banku: MasterCard Gold i MasterCard Gold Lotnicza.

W przypadku tej pierwszej podstawową zaletą jest zwrot 1 proc. wartości transakcji bezgotówkowych. Ta druga też ma dodatkową wartość, bo od każdej transakcji bezgotówkowej naliczana jest premia, która może być wykorzystana na zakup biletów lotniczych.

Karty Alior Banku można jeszcze pochwalić za długi grace period (58 dni), wydawanie ich na podstawie oświadczenia, serwis concierge, mikroprocesor czy przelewy z karty.

Słabą stroną jest oprocentowanie, które waha się od 17 do 22 proc., a ta najwyższa stawka obowiązuje aż do 5 tys. złotych zadłużenia.

Trzecim bankiem z najwyższą oceną jest Toyota Bank i jego karta Double Gold. W tym przypadku także mamy 1 proc. zwrotu transakcji wykonywanych kartą. Dość korzystne jest oprocentowanie transakcji bezgotówkowych, które wynosi 18,5 proc. Gorzej jest z oprocentowaniem transakcji gotówkowych, bo sięga ono 22 proc. Zaletą karty Toyota Banku jest jeszcze możliwość zamiany zadłużenia na tańszy kredyt ratalny, serwis concierge, mikroprocesor czy darmowe ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Decydując się na kartę kredytową trzeba znaleźć ofertę dostosowaną do własnych potrzeb. Jeśli ktoś nigdy nie zadłuża się na karcie, tylko spłaca co miesiąc całość zadłużenia, może się nie przejmować wysokimi stawkami oprocentowania.

Wtedy ważniejsza będzie opłata za wydanie, czy dodatkowe korzyści: rabaty albo punkty w programach lojalnościowych w przypadku kart co-brandowych (czyli tych wydawanych przez banki z zewnętrznymi partnerami, na przykład stacjami paliw).

Innym atutem może być serwis concierge, czyli darmowa pomoc czy to w zamówieniu biletów czy rezerwacji stolika w restauracji, ale także w spełnianiu bardzo wymyślnych zachcianek.

Znaczenie może mieć też pakiet ubezpieczeń, szczególnie jeśli ma korzystne stawki kosztów leczenia, które mogą się przydać podczas zagranicznych podróży. 

 

 Porówanie najlepszych ofert w załączniku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska