Złoto i srebro dla kruszwiczan! Za sukces w zmaganiach na ergometrze wioślarskim

Jan Szczutkowski
W kategorii wagowej poniżej 75 kg na podium stanęli (od lewej) Artur Mikołajczewski, Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski Nadesłane
Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski z Klubu Wioślarskiego Gopło Kruszwica zdobyli tytuł mistrza i wicemistrza Polski w ergowiosłach wioślarskich. Rok temu kolejność była odwrotna.

Po grudniowych i styczniowych zgrupowaniach kadry narodowej w kraju i za granicą, mistrzostwa kraju w Centrum Sportu i Rekreacji w podwrocławskim Jelczu Laskowicach były pierwszym sprawdzianem formy zawodników i zawodniczek, a także próbą generalną organizatorów i obiektu przed tegorocznym The World Games, czyli Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Wrocław, jako gospodarz tej imprezy wprowadził do jej programu m.in. ergometry, kick-boxing i żużel.

Zawodnicy w rywalizacji (poniżej 75 kg mieli do pokonania 2000 m. Zwyciężył Jerzy Kowalski w czasie 6:10,4 min. Artura Mikołajczewskiego wyprzedził o 3,2 sek., a Miłosza Jankowskiego (AZS AWFiS Gdańsk) 7,4 sek., notabene partnera Mikołajczewskiego w dwójce wagi lekkiej na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janerio. Wyniki uzyskane przez kruszwickich zawodników był jednak gorsze w porównaniu z ub. r. Wówczas triumfował Mikołajczewski z czasem 6:07,2, zaledwie o dwie dziesiąte lepszym od Kowalskiego. W zeszłym roku zawodnicy, w związku z przygotowaniami do IO, mieli jednak za sobą
znacznie więcej jednostek treningowych.

A jak wypadli wioślarze znacznie silniejsi fizyczni? M.in. Mikołaj Burda, wychowanek Gopła, ważący 98 kg przy wzroście 192 cm, także na dystansie 2000 m, uzyskał czas 5:58,5; zajął piąte miejsce. Poza reprezentantami z Kruszwicy, medale na Dolnym Śląsku zdobyli również inni zawodnicy z kujawsko-pomorskich klubów: złoty - Anna Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń) i Fabian Barański (WTW Włocławek), srebrny - Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz), brązowy - Katarzyna Zillmann i Robert Fuchs (oboje AZS UMK Energa).

W punktacji drużynowej zwyciężyła ekipa LOTTO Bydgostia z dorobkiem 242 pkt. Punktowali zawodniczki i zawodnicy z 28 klubów. Gopło było dziewiąte (47 pkt.)