Zmarł prof. Jan Domaniewski, założyciel Akademii Medycznej w...

  Zmarł prof. Jan Domaniewski, założyciel Akademii Medycznej w Bydgoszczy

  (RAV), cm.umk.pl

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zmarł prof. Jan Domaniewski, założyciel Akademii Medycznej w Bydgoszczy

  ©Fot. Wojciech Wieszok

  W wieku 81 lat, po długiej chorobie, zmarł prof. Jan Domaniewski, współtwórca i pierwszy rektor Akademii Medycznej w Bydgoszczy, na bazie której powstało Collegium Medicum.
  Zmarł prof. Jan Domaniewski, założyciel Akademii Medycznej w Bydgoszczy

  ©Fot. Wojciech Wieszok

  - Pan profesor zmarł w nocy ze środy na czwartek po cięzkiej chorobie, z którą zmagał się od dłuższego czasu - ubolewa Marcin Czyżniewski, rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

  Na razie nie została jeszcze ustalona data pogrzebu. Wiadomo tylko, że zostanie on przeprowadzony w ceremoniale wojskowym, ze względu na powstańczą przeszłość Jana Domaniewskiego.

  Naukowiec urodził się 18 kwietnia 1928 r.
  w Warszawie. W 1952 r. ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku. W 1959 r. trafił do Bydgoszczy, gdzie został kierownikiem Zakładu Patomorfologii Wojewódzkiego Szpitala im. dr. A. Jurasza. Doktoryzował się w 1964 r. w gdańskiej AM, a habilitację - w zakresie anatomii patologicznej - uzyskał w 1969 r. w Studium Doskonalenia Lekarzy w Warszawie. W 1979 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1989 r. - profesora zwyczajnego. W latach 1984-2002 r. kierował Katedrą i Zakładem Patomorfologii Klinicznej AM w Bydgoszczy.

  Prof. Jan Domaniewski stworzył bydgoską szkołę patomorfologii klinicznej, która wychowała kilkudziesięciu specjalistów patomorfologów, 33 doktorów nauk medycznych oraz jednego docenta. Opublikował blisko 150 prac o tematyce medycznej.

  Współtworzył Akademię Medyczną im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Najpierw jako kierownik bydgoskiej filii AM w Gdańsku, a od 1984 r. jak pierwszy rektor samodzielnej już uczelni. Jej rektorem był również w latach 1987-1990, 1996-1999 oraz 1999-2002.

  Jednak medycyna, to zaledwie jedna ze stron w bogatej biografii prof. Jana Domaniewskiego. Jako syn ochotnika w wojnie polsko-bolszewickiej z domu wyniósł patriotyczne tradycje. Nic zatem dziwnego, że podczas II wojny światowej zostal harcerzem Szarych Szeregów. Jako "Wilk" (taki zyskal pseudonim aktywnie walczył w z niemieckim okupantem i w Powstaniu Warszawskim. Zostal dwa razy odznaczony Krzyżem Walecznych Był odznaczony Krzyżem Walecznych. Otrzymał także m.in. Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę, a także Krzyż Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ostatnio był prezesem Związku Powstańców Warszawskich w Bydgoszczy.


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy