Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmęczenie, stres i brak wyobraźni za kierownicą, to przyczyna wielu makabrycznych wypadków

Łukasz Fijałkowski
fot. Łukasz Fijałkowski, infografika Jerzy Chamier
Najczęstszy scenariusz: jechał za szybko, wymusił pierszeństwo, nie opanował pojazdu... W ubiegłym roku młodzi kierowcy spowodowali w powiecie toruńskim 58 wypadków, w których zginęło 13 osób. W całym kraju na drogach codziennie giną młodzi ludzie.

- Młodzi kierowcy jeżdżą nieostrożnie i najczęściej powodują tragiczne wypadki - mówią policjanci toruńskiej drogówki. - Statystyki są zatrważające.

Apele policjantów o rozwagę na drodze niestety nie pomagają. W naszym regionie liczba zabitych w wypadkach drogowych rośnie.

Wymusił pierwszeństwo przejazdu

Wczoraj w Łążynku (powiat toruński) kierujący oplem vectra 24- letni Marcin W. z Torunia, wjeżdżając na skrzyżowanie nie udzielił pierwszeństwa 29-letniemu kierowcy hondy. Pogotowie ratunkowe przewiozło do go szpitala.

Kilka godzin wcześniej przy ul. Szosa Bydgoska w Toruniu, rowerzysta chciał przejechać przez skrzyżowanie, ale najprawdopodobniej nie zauważył jadącego w kierunku centrum miasta renaulta. Doszło do zderzenia. Mężczyzna kierujący rowerem został przewieziony to toruńskiego szpitala. Lekarzom niestety nie udało się uratować. Mężczyzna zmarł.

Na drodze jedź z wyobraźnią

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej policji w Toruniu rozpoczął właśnie drugą odsłonę kampanii pod hasłem "Użyj wyobraźni".

Podczas spotkań z kandydatami na kierowców w szkołach nauki jazdy, policjanci wyświetlają m.in. film przedstawiający przyczyny i tragiczne skutki wypadków.

Analizują też stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ub.r.
Statystyki w naszym powiecie pokazują, że kierowcy w przedziale wiekowym od 25 do 39 lat najczęściej powodują wypadki.

Liczba zabitych w wypadkach stale rośnie

W 2008r. na drogach powiatu toruńskiego młodzi kierowcy spowodowali 58 wypadków w których zginęło 13 osób, a 85 zostało rannych. Młodzi kierowcy doprowadzili również do 1421 kolizji. To aż o 661 więcej niż w 2007r.

Dla porównania kierowcy powyżej 60 roku życia powodują znacznie mniej wypadków i kolizji.
Zdaniem policji starsi szoferzy jeżdżą dużo wolniej i w związku z tym zdecydowanie rzadziej powodują kolizje.

A zbyt duża prędkość to wciąż bardzo częsta przyczyna śmiertelnych wypadków.
- Odnoszę czasami wrażenie, że młodzi ludzie, oderwani od gier komputerowych, przenoszą fikcję na rzeczywistość - mówi Artur Rzepka, rzecznik toruńskiej policji. - Problem w tym, że na prawdziwej drodze mamy tylko jedno życie. Za nieostrożność można słono zapłacić.

Opanowani w każdej sytuacji

Policyjne statystyki pokazują, że najbardziej rozważną grupą kierowców są osoby między 40 a 59 rokiem życia.

Zdaniem funkcjonariuszy drogówki, nawet jeśli dopiero w tym wieku decydują się na zrobienie prawa jazdy, to są już na tyle dojrzali, że potrafią przewidywać niebezpieczeństwo i znakomicie radzą sobie ze stresem.

Policyjna akcja "Użyj wyobraźni" ma na celu uświadomienie zmotoryzowanej części młodzieży, że prowadzenie samochodu to wielka odpowiedzialność.
- Za kółkiem naprawdę nie ma żartów - dodają policjanci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska