Spis treści
Zmiana czasu 2025 - kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu 2025 na letni z zimowego nastąpi w nocy z 29 na 30 marca.
Zmiana czasu marzec 2025. W nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca przestawiamy zegarki o godzinę do przodu - czyli z godz. 2:00 na 3:00.
Zmiana czasu na letni w 2025 roku przypada 30 marca - w ostatnią niedzielę miesiąca. Z kolei zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 roku odbędzie się 26 października. Tego dnia przestawimy zegarki o jedną godzinę do tyłu, czyli z godz. 3:00 na 2:00 co oznacza, że pośpimy jedną godzinę dłużej.
- Obowiązkowe wyposażenie roweru w 2025 roku. Za brak tych elementów grozi mandat
- Tych witamin i suplementów nie bierz rano! Oto lista stworzona przez specjalistów
- Co dobrze wypić przed snem? Te napoje pomagają zasnąć, warto je pić na noc
- Dodaję do wody w wazonie, kwiaty cięte stoją dłużej! Skuteczny trik florystów za 4 zł
Zniesienie zmiany czasu. Kiedy? Oto możliwy termin
Zmiana czasu wprowadzona została pierwotnie w celu oszczędności energii. Chodziło o to, by pracownicy mogli jak najdłużej korzystać z naturalnego światła i słońca a dzięki temu zużywać mniej paliwa na oświetlenie po zmroku. W obecnych czasach oszczędności wynikające ze zmiany czasu są minimalne, wiele miejsc pracy jest dodatkowo doświetlanych niezależnie od pory roku roku czy godziny.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w 1977 roku. W marcu 2022 r. premier Mateusz Morawiecki podpisał kolejne rozporządzenie w sprawie zmiany czasu w Polsce. Zgodnie z jego decyzją będziemy przestawiać zegarki jeszcze do 2026 roku.
Zmiany czasu będą obowiązywać jeszcze przynajmniej do 2026 roku. Najprawdopodobniej zmiana czasu po raz ostatni nastąpi dopiero w 2026 lub 2027 roku.
Kiedy koniec zmiany czasu? Komisja Europejska potwierdziła, że wrócą prace nad zniesieniem podziału na czas letni i zimowy. Przypomnijmy, że już w 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2021 roku przy czym każde państwo członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Prace nad nowym prawem przerwała pandemia COVID-19.
Zmiana czasu - tak wpływa na organizm przestawianie zegarków
Zmiana czasu wpływa na samopoczucie wielu osób, które silnie odczuwają jej skutki i dochodzą do siebie nawet przez kilka tygodni po przestawieniu zegarków.
Zmiana czasu powoduje przesunięcie z naszym własnym zegarze biologicznym, ma negatywny wpływ na zdrowie i pracę mózgu. Zmianę czasu najsilniej odczuwają osoby, które potrzebują rytmu, regularności i ustalonego porządku.
Eksperci wskazują, że skutki zmiany czasu na letni są dotkliwsze niż zmiana czasu na zimowy a negatywne efekty to między innymi gorsze samopoczucie, różne dolegliwości i zwiększone ryzyko rozwoju chorób.