Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w emeryturach rolniczych od lipca. Skończy się fikcja emerytów - rolników

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Rolnik na emeryturze będzie mógł odpoczywać, ale i pracować. Decyzja będzie należeć do niego
Rolnik na emeryturze będzie mógł odpoczywać, ale i pracować. Decyzja będzie należeć do niego pixabay.com
Od lipca 2022 roku rolnicy przechodzący na emerytury nie będą musieli pozbywać się gospodarstw, ani udawać, że nie pomagają swoim następcom. Będą mogli pracować tak jak emeryci pobierający świadczenia z ZUS-u.

- Na taką zmianę wieś czekała - mówi Grzegorz Drewczyński, rolnik ze Świekatowa (pow. świecki). - Przecież nie może być tak, że na przykład mechanik samochodowy nawet po przejściu na emeryturę, mógł nadal naprawiać samochody, a rolnik - emeryt miał się udać na nieustające wakacje!

Następca potrzebuje wsparcia przez praktyka

Jego zdaniem dotychczasowe prawo było nie tylko niesprawiedliwe dla rolników, ale także niejednokrotnie stawało się powodem tworzenia fikcji: - Na przykład rolnik, żeby przejść na emeryturę przekazywał gospodarstwo, a potem żeby nie stracić prawa do tego świadczenia udawał, że w ogóle w nim nie pracuje - dodaje Grzegorz Drewczyński. - Przecież nawet najlepiej wykształcony następca, przynajmniej na początku, potrzebuje pomocy doświadczonego praktyka! Nie można rolnikom zabraniać pracy w gospodarstwie, ani zmuszać do jego przekazywania.

Niedawno Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz szef resortu rolnictwa powiedział: – Od 1 lipca br. rolnicy będą mogli uzyskać świadczenie emerytalne bez konieczności pozbywania się swojego gospodarstwa. To element sprawiedliwości dziejowej. Rolnicy zostali w ten sposób zrównani w swoich prawach z innymi emerytami.

Wicepremier Kowalczyk zwrócił uwagę, że od lipca rolnicy będą mogli dalej pracować i otrzymywać emeryturę, tak samo jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS-u.

To też może Cię zainteresować

Najistotniejsze zmiany w projekcie ustawy

20 kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak podaje ministerstwo rolnictwa jedną z najważniejszych zmian będzie fakt, że „rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. W takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.”

W tej ustawie regulowane zostaną także kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Resort zauważa, że nowe przepisy będą sprzyjały większej mobilności zawodowej: „Rolnicy i domownicy będą mogli bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS podejmować np. szkolenia, które umożliwią im zdobycie nowych kwalifikacji.”

Poza tym wprowadzona zostanie możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych.

Istotne jest także to, że emeryci - rolnicy będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

– Chciałbym jednak, aby rolnicy przechodzący na emeryturę mogli jak najwięcej odpoczywać, a gospodarstwa prowadzili ich następcy – zauważył szef resortu rolnictwa.

Zdaniem Czesława Wiszniewskiego, dyr. bydgoskiego Oddziału Regionalnego KRUS, temat ułatwień w przechodzeniu na emeryturę rolniczą od pierwszego lipca cieszy się dużym zainteresowaniem, ale nie wpływa na liczbę składanych wniosków emerytalnych w Kujawsko-Pomorskiem.

- Tak się złożyło, że na razie nie mam następcy, więc cieszę się, iż nie muszę pozbywać się rodzinnego gospodarstwa i mogę pracować w nim tak długo jak będę chciał - dodał Drewczyński. - Może kiedyś pałeczkę przejmą wnuki. Ale to będzie nasza decyzja, a nie przymus!

13 i 14 emerytury - także dla rolników

Wicepremier Kowalczyk - mówiąc o zmianach dotyczących świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - zapewnił, że rolnicy otrzymają wkrótce 13 i 14 emeryturę.

To też może Cię zainteresować

Dyr. Wiszniewski: - W kwietniu wypłaciliśmy 59 758 dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych tzw. „13”.

Jego zdaniem w przypadku wypłat „14” liczba ta będzie podobna lub mniejsza.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że wypłaty czternastych emerytur rozpoczną się w sierpniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska