Obecne przepisy przewidują, że ratusz może wydać koncesje maksymalnie 250 punktom handlującym napojami o zawartości od 4,5 do 18 procent alkoholu (oprócz piwa) bez możliwości ich spożywania w miejscu sprzedaży.
Projekt uchwały, nad którym radni pochylą się podczas najbliższej sesji, zakłada maksymalnie 210 takich miejsc. Okrojony limit i tak nie zostanie jednak osiągnięty, bowiem obecnie zezwolenia na taką sprzedaż posiada 175 sklepów. Średnia arytmetyczna wskazuje, że na jeden sklep przypada około 547 grudziądzan.
Zmniejszona ma zostać także maksymalna liczba punktów oferujących sprzedaż takich trunków wraz z konsumpcją, czyli np. restauracji i pubów. Obecnie może ich być maksymalnie 70, a ma być do 60.
Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która nakazuje samorządom ustalenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych z podziałem na poszczególne ich rodzaje.
Jak więc ma być w Grudziądzu? Projekt uchwały zakłada ustalenie maksymalnie 220 zezwoleń na sprzedaż piwa oraz napojów zawierających do 4,5 proc. alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz 110 zezwoleń na sprzedaż ze spożyciem na miejscu.
Zezwolenia na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 proc. alkoholu planuje się natomiast maksymalnie dla 210 sklepów i 60 punktów z konsumpcją.
Ruszyły rejsy statkiem po Wiśle w Grudziądzu [zdjęcia] [wideo]
Ponadto na najbliższej sesji radni pochylą się też nad projektem uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz wprowadzenia zakazu ich sprzedaży.
Zakłada ona m.in.: zmianę sposobu mierzenia odległości między punktem sprzedaży napojów alkoholowych a miejscami chronionymi, do których zaliczają się żłobki, przedszkola, szkoły, schroniska dla bezdomnych i noclegownie oraz placówki szkolne i opiekuńczo-wychowawcze.
Od momentu ewentualnego wejścia grudziądzkiej uchwały w życie, pomiarów takich dokonywać się będzie wzdłuż ciągów komunikacyjnych od drzwi wejściowych miejsca sprzedaży alkoholu do najbliższego wejścia na teren placówki stanowiącej miejsce chronione. Dotychczas pomiar ten dokonywano do drzwi wejściowych miejsc chronionych.
Czy nowy zapis w uchwale oznacza, że niektóre sklepy stracą zezwolenie na sprzedaż napojów zawierających alkohol?
- Prawo nie działa wstecz. Pomiarów będziemy dokonywać dopiero wtedy, gdy właściciel sklepu, bądź lokalu ubiegać się będzie o przedłużenie zezwolenia - mówi Włodzimierz Fede z grudziądzkiej straży miejskiej.
Projekt uchwały ściśle określa też miejsca, w których usytuowane mogą być punkty gastronomiczne prowadzące sprzedaż napojów alkoholowych na wolnym powietrzu. W Grudziądzu będą one mogły być sytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie punktu gastronomicznego, na Błoniach Nadwiślańskich, przy al. Królowej Jadwigi oraz na Rynku.
Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest bieda? źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
