https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kodeksie Pracy 2019. To zmieni się w wypłacie wynagrodzeń!

MW
pixabay.com
Zapowiadała się rewolucja, ale z zapowiedzi zostało niewiele, a cała ustawa została zamrożona. Są jednak zmiany w Kodeksie Pracy 2019. Zobacz, co zmieniło się w ostatnich dniach.

Na początku zeszłego roku przecieki z prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy zapowiadały istną rewolucję w przepisach. Dlatego w wyniku dość mocnej krytyki ze strony różnych środowisk, resort pracy szybko wycofał się z zaproponowanych zmian.

Nie oznacza to jednak, że cały projekt nowego Kodeksu pracy trafił do kosza. Jak zapewniają rządzący dorobek wypracowany przez komisję będzie wykorzystany jako baza do podjęcia dalszych prac legislacyjnych w resorcie pracy nad zmianami w prawie.

Kodeks pracy 2019 - zmiany dotyczące pracowniczych planów kapitałowych

Kolejna zmiana dotyczy pracowniczych planów kapitałowych. Ustawa z 4 października 2018 roku o Pracowniczych Planach Kapitałowych wprowadza zmiany w przepisach Kodeksu pracy, które pozwolą pracodawcy na odliczanie z wynagrodzenia pracownika wpłat dokonywanych do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z udziału w programie.

Kodeks pracy 2019 - zmiany dotyczące wypłaty wynagrodzeń

Od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się też zasady dotyczące wypłaty wynagrodzeń. Pracodawca od teraz musi przekazywać pracownikowi pensję na konto bankowe. Jeśli pracownik woli dostawać gotówkę do ręki, musi zgłosić to na piśmie. Przed zmianami było odwrotnie. Inna forma wypłaty wymagała odpowiedniej regulacji układu zbiorowego pracy lub uprzedniej pisemnej zgody pracownika.

Nowy Kodeks Pracy 2019. Urlop na nowych zasadach. Zobacz, co się zmieni!

Z uwagi na wprowadzoną zmianę numer rachunku bankowego jest dodatkową informacją, którą pracodawca może żądać od pracownika.

Kodeks pracy 2019 - zmiany w zakresie przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacji

Dwie ważne zmiany weszły w życie już z początkiem stycznia. Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją wprowadziła kilka zmian do Kodeksu pracy. Od 1 stycznia 2019 roku okres przechowywania akt pracowniczych dla wszystkich nowozatrudnionych osób wynosi 10 lat od zakończenia obowiązywania umowy o pracę lub umowy zlecenia. Jest to związane z nowym zakresem danych, które pracodawcy będą przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
ida
Zmiany i zmiany, no też coś pozytywnego się szykuje. W końcu będzie można w jakiś normalny sposób zacząć oszczędzać na swoją emeryturę z tym całym ppk.
F
Franko

Rzad szuka gotowki? Przeciez w PPK srodki beda odkladane na prywatnych kontach. Kazdy bedzie mogl je monitorowac w dowolnej chwili i w dowolnej chwili tez je wyplacic

D
Darek
Ppk durny pomysl rzad szuka gotowki na swoje lotnisko
U
Ula
Jak z najniższej pensjiznowu na coś odkładać jak nie ma za co żyć?
u
ula

Zmiany są i zmiany będą,ale akurat to dobrze bo to oznacza że może być tylko lepiej w naszym kraju. O tym ppk też chciałam wspomnieć. Wiele ludzi nawet o tym nie słyszało, a szkoda bo szykuje się naprawdę fajny program do oszczędzania na przyszłą emeryturę. Dla mnie bomba

T
Tom
Kolejny raz Państwo weszło w "buty" firm ubezpieczeniowych i TFI. Zamiast tworzyć prawo sprzyjające oszczędzaniu i zabezpieczania rodziny Państwo tworzy produkty ubezpieczeniowe.
J
Janka

Dokladnie. Program nie jest tylko oszczedzaniem na emeryture, ale tez inwestowaniem w siebie i w rodzine, bo srodku sa dziedziczone jesli uczestnikowi cos sie stanie. Poza tym nieszczescia chodza parami - nigdy nie wiadomo czy te pieniadze nie beda nam potrzebne wczesniej np. na wklad wlasny na kredyt mieszkaniowy. Dobre jest to, ze przez taki dodatkowy budzet bedzie mozna obnizyc miesieczna rate kredytowa

e
emil

Człowiek przynajmniej w tym PPK dostanie jakikolwiek bonus za solidnie robiona co msc fuche. Poki co z pracodawcami to roznie bywa a wiadomo ze rodzine trzeba utrzymac i zabezpieczyc.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska