Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w obrocie ziemią rolną 2019. Od kiedy i ile hektarów można sprzedać?

AGW
Zmiany w obrocie ziemią rolną weszły w życie 26 czerwca 2019
Zmiany w obrocie ziemią rolną weszły w życie 26 czerwca 2019 pixabay
Handel ziemią rolną ma nowe reguły. 26 czerwca 2019 roku weszła w życie Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw. Oznacza, że każdy będzie mógł kupić do 1 hektara ziemi rolnej, a nabyte grunty będzie można sprzedać nie po 10, a 5 latach.

O najważniejszych zmianach w obrocie ziemią rolną 2019 mówią Marianna Marczak-Mańkowska, radca prawny oraz Adam Niedbalski, główny specjalista z Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy.

Zmiany w obrocie ziemią - od 26 czerwca 2019 dzierżawa od KOWR tylko na czas określony

Zmieniły się 2 ustawy: Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa - mówi Adam Niedbalski, główny specjalista OT KOWR w Bydgoszczy. - Najważniejsze zmiany, które dotyczą przede wszystkim rolników w Ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa to jest - jeśli chodzi o funkcjonujące umowy dzierżawy - nie mamy już okresu ograniczającego okres trwania umowy do lat 30 na czas określony -wyjaśnia ekspert z KOWR. - Został wyłączony ze stosowania artykuł 695 kodeksu cywilnego, który powoduje, że wszystkie umowy zawarte z KOWR są umownymi zawartymi na czas określony, niezależnie od okresu, na jaki trwają.

To Cię może też zainteresować

Kolejną rzeczą, którą łatwiej będzie teraz załatwić, są kwalifikacje rolnicze do przetargów ograniczonych i składania oświadczeń. - Rolnicy już nie będą musieli udać się do gminy o potwierdzenie powierzchni posiadanego gospodarstwa, złożą oświadczenie pod odpowiedzialnością karną, sami podpiszą to oświadczenie. Już nie będzie trzeba fatygować się do gminy, tylko pozostaje poświadczenie zameldowania - tłumaczy Adam Niedbalski.

Zmieniła się również instytucja odwoławcza co to przetargów ograniczonych. Do tej pory trzeba było złożyć odwołanie do dyrektora generalnego, teraz tę funkcję przejął dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddziału terenowego.

Za użytkowanie państwowej ziemi bez umowy będzie dużo wyższa kara

Istotną zmianą dotyczącą ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa jest bezumowne użytkowanie. Dotychczas bezumowni użytkownicy nieruchomości zasobu byli obciążani 5-krotnością czynszu wywoławczego. Teraz to się zmieniło i to drastycznie.Dzisiaj jest to 30-krotność czynszu. Czyli czynsz wywoławczy razy 30 jest to bardzo duże obciążenie i ma to na celu na spowodowanie, żeby nie było takich sytuacji, że my chcemy wydzierżawić grunty, a w międzyczasie ktoś chce za wszelką cenę je zająć, bez tytułu prawnego uprawia. Mamy nadzieję, że to skutecznie odstraszy i spowoduje że, nie będzie tego typu sytuacji albo będą się zdarzały bardzo sporadycznie - kończy specjalista z bydgoskiego oddziału KOWR.

KOWR ma prawo pierwokupu, jeśli sprzedajemy ziemię osobie, która nie jest rolnikiem

Jeśli chodzi o Ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego w wersji, która weszła w życie 26 czerwca, to przede wszystkim został poszerzony krąg osób i sytuacji, kiedy można nabyć nieruchomość rolną, nie będąc rolnikiem indywidualnym, bez zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - podaje Marianna Marczak-Mańkowska, radca prawny OT KOWR w Bydgoszczy. - Przede wszystkim dotyczy to nieruchomości do hektara, czyli o powierzchni największej 0,99 hektara. Takie nieruchomości można nabyć bez zgody KOWR, czyli nie trzeba być rolnikiem, nie trzeba mieć nic wspólnego z rolnictwem. Przy czym trzeba zaznaczyć, że w takich przypadkach KOWR ma prawo pierwokupu, umowa sprzedaży musi być sporządzona w formie warunkowej.

Na to już nie trzeba zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Dalej radca wymienia kolejne zmiany w obrocie ziemią rolną. - Ponadto już nie trzeba również że zgody KWOR na zniesienie współwłasności, podział majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa, dział spadku, w postępowaniu egzekucyjnym, upadłościowe No to są takie najczęstsze przypadki które tutaj obudziły pewne problemy w tej chwili. Również tutaj nie ma potrzeby udawania się do krajowego ośrodka o zgodę - wylicza Marianna Marczak-Mańkowska.

- Z 10 lat do 5 zł został skrócony okres dla nabywców nieruchomości rolnych, kiedy muszą prowadzić gospodarstwo rolne na nabytej nieruchomości, kiedy nie mogą jej zbywać się czy też oddawać w posiadanie innym osobom. Gdyby akurat taka zaistniała potrzeba, że chciałyby te osoby przed upływem pięciu lat na przykład sprzedać taką nieruchomość, to do tej pory musiały się udać do sądu o zgodę na to. Obecnie tę rolę przejął dyrektor generalny KOWR, krajowy ośrodek będzie rozpatrywał takie wnioski o wyrażenie zgody.

Ustawa przewiduje szereg sytuacji, w których można bez tej zgody taką nieruchomość na przykład zbyć czy oddać w dzierżawę przed upływem 5 lat, chociażby na przykład na rzecz osoby bliskiej czy w miastach do hektara nieruchomości - mówi radca.

Więcej osób bliskich w ustawie - dołączyło rodzeństwo rodziców i pasierb

- Poszerzono krąg osób bliskich w rozumieniu ustawy między innymi o rodzeństwo rodziców, czyli w tej chwili tak jak dotychczas można było swobodnie tak, że wujek mógł sobie swobodnie na siostrzeńca przekazać nieruchomość, ale już w drugą stronę to tak nie działało, bo trzeba było naszą zgodę albo pierwokup. W tej chwili już nie, w obie strony i wujek na siostrzeńca i siostrzeniec dla wujka będę robił sobie tutaj nieruchomości przekazywać, sprzedawać już według swojego życzenia - słyszymy od specjalistki z KOWR. Do grona osób bliskich w ustawie zaliczono także pasierba.

Ceny ziemi rolnej. Średnie ceny zakupu/sprzedaży użytków rolnych w IV kwartale 2018 r. według województw – obowiązują od 25 marca 2019 r. (dane: GUS):

  • dolnośląskie - 37 085 zł/ha
  • kujawsko-pomorskie - 54 697 zł/ha
  • lubelskie - 32 453 zł/ha
  • lubuskie - 29 258 zł/ha
  • łódzkie - 39 122 zł/ha
  • małopolskie - 33 500 zł/ha
  • mazowieckie - 39 017 zł/ha
  • opolskie - 47 714 zł/ha
  • podkarpackie 26 618 zł/ha
  • podlaskie - 41 271 zł/ha
  • pomorskie - 41 004 zł/ha
  • śląskie - 36 953 zł/ha
  • świętokrzyskie - 29 598 zł/ha
  • warmińsko-mazurskie - 45 163 zł/ha
  • wielkopolskie - 63 519 zł/ha
  • zachodniopomorskie - 27 569 zł/ha
Zmiany w obrocie ziemią rolną 2019. Od kiedy i ile hektarów można sprzedać?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska