Zmiany w obrocie ziemią rolną w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami?

  • Gazeta Pomorska

Oprac. AGW

Przed nami zapowiadane od wielu miesięcy zmiany w ustawie dotyczącej handlu ziemią. Osoby, które nie są rolnikami, będą mogły kupić większy kawałek gruntów. Prace nad uaktualnieniem przepisów przeciągały się, ale nareszcie zabrał się za nie rząd. Poznaj zmiany w 2019 roku, które przyjął gabinet Mateusza Morawieckiego.

Czwarta wersja projektu ustawy trafiła do Rządowego Centrum Legislacji 21 listopada. Ma wprowadzić zmiany w ustawie, która obowiązuje od 30 kwietnia 2016 roku. 12 marca rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Jakie nowości przewidują zapisy dokumentu?

Osoba, która nie jest rolnikiem, będzie mogła kupić większy kawałek ziemi. Do tej pory nierolnik mógł kupić 0,3 ha, teraz będzie mógł nabyć areał do 1 ha. Nabywcą nieruchomości stanie się również w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku oraz w wyniku podziału, przekształcenia, bądź łączenia spółek prawa handlowego.

Przepisy projektu ustawy mówią o tym, że w przypadkach tych nie będzie już potrzebna zgoda dyrektora generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mial jednak prawo pierwokupu (prawo nabycia) takich nieruchomości.

Rozszerzono katalog osób bliskich w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju (u.k.u.r.) rolnego o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów.

Wyłączono stosowanie przepisów u.k.u.r. do nieruchomości rolnych:
- położonych w granicach administracyjnych miast,
- w których grunty, oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako grunty pod stawami rybnymi, stanowią co najmniej 70% powierzchni nieruchomości,
- nabytych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jako tzw, „ogródki przydomowe.

Umożliwiono nabywanie nieruchomości rolnych za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR przez:

  • uczelnie na cele dydaktyczne,
  • państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne,

Doprecyzowano tryb postępowania oraz przesłanki warunkujące wyrażenie zgody przez DG KOWR na nabycie nieruchomości rolnej poprzez:

  • określenie wymogów, jakie powinien spełniać wniosek o wyrażenie zgody oraz wskazanie dokumentów jakie należy do niego dołączyć,
  • określenie sposobu udokumentowania braku możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz rolników indywidualnych (niezbędne będzie nieodpłatne umieszczenie na stronie internetowej KOWR ogłoszenia o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnej),
  • dotychczasowy obowiązek dawania przez nabywcę rękojmi należytego prowadzenia działalności rolniczej, zastąpiono wymogiem zobowiązania się przez niego do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości oraz wymogiem uzyskania pozytywnej opinii dotyczącej zamierzonej działalności rolniczej wydanej przez właściwy wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego,

Zmniejszono z 10 do 5 lat okres przez który:

  • nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabywana nieruchomość,
  • nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

______________________________

Kolejną zmianą wynikającą z projektu ustawy jest zgoda na zbycie lub oddanie w posiadanie nabytej nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od dnia jej nabycia będzie wyrażana przez Dyrektora Generalnego KOWR w drodze decyzji administracyjnej a nie przez sąd; organem wyższego stopnia będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie będzie już musiał poświadczać, że dana osoba prowadzi gospodarstwa. Samodzielnie złożymy pisemne oświadczenie, że osobiście prowadzimy gospodarstwo.

Wprowadzono sankcję nieważności w przypadku:

  • celowego utrudniania skorzystania przez KOWR z przysługującego mu prawa pierwokupu nieruchomości rolnej; sankcją tą opatrzono rozwiązanie, zmianę lub odstąpienie od umowy sprzedaży nieruchomości rolnej (również udziałów i akcji) objętej prawem pierwokupu KOWR, a także dokonanie czynności prawnej obciążającej zbywaną nieruchomość (również zbywane udziały i akcje), dokonane od chwili zawarcia tej umowy do czasu upływu terminu do wykonania tego prawa przez KOWR;
  • celowego utrudniania skorzystania przez KOWR z przysługującego mu prawa nabycia nieruchomości rolnej: sankcją tą opatrzono rozwiązanie, zmianę lub odstąpienie od umowy innej nit umowa sprzedaży, odwołanie jednostronnej czynności prawnej, a także dokonanie czynności prawnej obciążającej zbywaną nieruchomość, dokonane od chwili nabycia nieruchomości rolnej, do czasu upływu terminu do złożenia oświadczenia o jej nabyciu przez Krajowy Ośrodek. Wyłączono stosowanie prawa pierwokupu akcji i udziałów w spółkach kapitałowych. które posiadają nieruchomości role o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.

ceny ziemi w ostatnich kilku kwartałach
Infogram

Inna zmiana zawarte w nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego: zniesiono prawo nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych posiadających grunty rolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha.

Przeczytaj też: Cena ziemi rolnej w Polsce urosła w II kwartale 2018. Ile kosztuje hektar w województwach od października?

Określono sposób postępowania KOWR w przypadku korzystania z prawa pierwokupu, czy tez prawa nabycia nieruchomości rolnej, w sytuacji, gdy nieruchomość rolna obciążona jest hipoteką.

Pisma konsultacyjne skierowano do prezesów Krajowej Rady Izb Rolniczych, Krajowej Rady Notarialnej, Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Polskiego Towarzystwa Rolniczego i przewodniczącej NSZZ SI "Solidarność". Ewentualne uwagi mogą zgłosić do 30 listopada.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl, premier.gov.pl

Wypowiedź ministra m.in. na temat zmian w obrocie ziemią z 5 października 2018

Przed projektem ustawy dalsza droga legislacyjna. Ma wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego artykułu, który zacznie obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

21.03.2019, 11:59

Hallo wiadomo coś kiedy wejdzie ustawa

20.03.2019, 18:58

Witam kiedy wchodzi w życie ustawa

16.03.2019, 15:54

Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, uprawniona i wiarygodna pożyczkodawczyni. Udzielam pożyczki z jasnymi i łatwymi do zrozumienia warunkami z 2% oprocentowaniem. Zapewniam pożyczki biznesowe, pożyczki osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, powinieneś skontaktować się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com lub możesz Whatsapp na 16043053625

16.03.2019, 15:54

Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, uprawniona i wiarygodna pożyczkodawczyni. Udzielam pożyczki z jasnymi i łatwymi do zrozumienia warunkami z 2% oprocentowaniem. Zapewniam pożyczki biznesowe, pożyczki osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, powinieneś skontaktować się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com lub możesz Whatsapp na 16043053625

16.03.2019, 06:52

Dostałem 80 arów działki rolnej w darowiźnie. Będę musiał czekać 5 lat ze sprzedażą by pieniądze z działki przeznaczyć na kupno mieszkania ?

14.03.2019, 12:06

Artykuł co wchodzi po 12 miesiacach po uchwaleniu. To Art. 1 pkt. 5 lit. e

14.03.2019, 10:24

Tez tak zrobiłem, miałem działkę parę ha w VI kl. podzieliłem na ok. 32 ar. Po uzyskaniu warunków zabudowy z gminy podzieliłem je na mniejsze 15-18 arów i sprzedaję jak ktoś chce mniejszą działkę . Teraz po zmianach w przepisach będzie łatwiej kupić osobom, które chcą większe działki po 30 arów .

14.03.2019, 09:49

W dniu 14.03.2019 o 08:30, Marta napisał: Mam okazje kupić działkę 35 arów w pięknym miejscu na wsi , dzialka z warunkami zabudowy za 13zl za m2, warto?
wydaje mi się że to dobra cena bo u mnie stoją od 25zl w gore

14.03.2019, 09:45

A ja mam takie pytanie, mam działkę 1,40 ha klasy 6 i chce ja podzielić na mniejsze działki po około 35ar , czy wogule taki podzial jest możliwy? Czy bede mogl wtedy bez problemu taka dzialke sprzedać nie rolnikowi?

14.03.2019, 09:37

poszukuję informacji o jakim artykule jest mowa, że wejdzie on w życie po 12 miesiącach

14.03.2019, 09:30

Mam okazje kupić działkę 35 arów w pięknym miejscu na wsi , dzialka z warunkami zabudowy za 13zl za m2, warto?

14.03.2019, 09:05

To co dzwonimy do Ministerstwa, zaczerpnąć informacji?

14.03.2019, 09:04

Marta- Ile ktoś Ci da, wszystko zależy od kupca :P

14.03.2019, 08:41

Kochani mam pytanie, ile taka działka na wsi orientacyjnie moze kosztować? Taka powiedzmy 35 arowa? Tak oczywiście juz z warunkami zabudowy

13.03.2019, 23:53

Proszę niech ktoś co się zna napisze kiedy to będzie drukowane w dzienniku ustaw

13.03.2019, 23:50

PiC stworzył i utrzymuje nieżyciowe ustawy o lasach i ziemi rolnej !
Ziemia rolna w miastach winna na wniosek właściciela łatwo przekształcić się na budowlaną !
Co to za bzdura obecne rolnictwo w miastach ...
Kto chce sobie hodować kozy, czy koniki, albo uprawiać kapustę w mieście na swojej działce - to proszę bardzo, a kto chce budować to też czemu nie !
Oczywiście przy zachowaniu warunków zabudowy.

13.03.2019, 21:40

Czy ktoś dzwonił do Ministerstwa? Wiecie może, który artykuł ma obowiązywać dopiero po 12msc od wejścia ustawy?

13.03.2019, 15:55

Ktoś może dzwonił do Ministerstwa? Macie jakieś nowe info?

13.03.2019, 14:51

W dniu 13.03.2019 o 07:10, Opel napisał: 12.03.2019 - Rząd przyjął nowelizację o zmianach w obrocie ziemia rolną .Ktoś się orientuje, kiedy wejdzie w życie, bo podają że po 14 dniach po ogłoszeniu ustawy. Czyli teraz co będzie robione?
* notyfikacja
* skierowanie projektu ustawy do Sejmu

13.03.2019, 11:44

No ja sama czekam na to by w zycie ustawa weszla, bo chce kupic ziemie rolna 3025metrow i o te 26 metrow więcej ze jest nie mozna zakupic, nie wiem czy pisac o zgode do kowr czy czekac. Bo chcemy sie budowac.

13.03.2019, 08:10

12.03.2019 - Rząd przyjął nowelizację o zmianach w obrocie ziemia rolną .Ktoś się orientuje, kiedy wejdzie w życie, bo podają że po 14 dniach po ogłoszeniu ustawy. Czyli teraz co będzie robione?

12.03.2019, 21:58

interia.pl/biznes/news,2605535,4206

12.03.2019, 21:34

Ktorys artykul ma wejsc dopiero w zyciu po 12 miesiacach od ogloszenia w dzienniku ustaw.. ciekawe o ktory to chodzi... o by nie o ten co zwieksza limit do 1 hektara..

12.03.2019, 19:04

Ministerstwo tego nie ustala oni tylko przekazują info. Więc czekamy..

12.03.2019, 17:55

Czyli tak na prawdę żadnych konkretów. Ciągle ta sama śpiewka...

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3