Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w umowach o pracę na okres próbny. Oto co zyskają pracownicy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Sejm uchwalił największą  od lat nowelizację kodeksu pracy. Zmiany dotyczyć będą m.in. umów o pracę na okres próbny.
Sejm uchwalił największą od lat nowelizację kodeksu pracy. Zmiany dotyczyć będą m.in. umów o pracę na okres próbny. Pixabay.com
Sejm uchwalił największą od lat nowelizację kodeksu pracy. Zmiany dotyczyć będą m.in. umów o pracę na okres próbny. Oto nowe przepisy.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

Nadchodzą ważne zmiany w umowach o pracę. 8 lutego br. uchwalił je Sejm. Wynikają one z dyrektyw unijnych. Powyższe dyrektywy nakładają na państwa europejskie obowiązek zaimplementowania do ich porządków prawnych wielu regulacji dotyczących w szczególności przepisów rodzicielskich oraz warunków zatrudniania pracowników. Zmiany dotyczyć będą m.in. umów o pracę na okres próbny.

Jakie będą zmiany w umowach o pracę na okres próbny?

W przypadku umów na okres próbny zmieniony będzie czas ich trwania. Zostanie on uzależniony od rodzaju umowy, jaką pracodawca ma zamiar zawrzeć z pracownikiem po zakończeniu okresu próbnego. Tak więc okres próbny nie będzie mógł trwać dłużej niż miesiąc, jeśli pracodawca po jego zakończeniu zamierza zawrzeć umowę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy. Z kolei dla umowy na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy okres próbny nie będzie mógł być dłuższy niż 2 miesiące.

W obu powyższych przypadkach omawiany termin będzie mógł być wydłużony o miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem świadczonej pracy. Jeśli pracodawca będzie chciał zawrzeć umowę na czas określony dłuższy niż rok lub na czas nieokreślony, to okres próbny nie będzie mógł być dłuższy niż na 3 miesiące.

Nie przegap

Art. 25 § 3 kodeksu pracy przewiduje obecnie możliwość ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy.

- Nowy projekt przewiduje, że dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem. Będzie to możliwe tylko, jeżeli pracownik będzie miał być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy - wyjaśnia Sylwia Krawczyk, p.o. nadinspektora Sekcji Prawnej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt, dopowiada:

- Dodatkowo w umowie na okres próbny będzie możliwy zapis wydłużający czas jej trwania o urlop, chorobę lub inne usprawiedliwione nieobecności pracownika.

**
Zobacz także inne informacje w serwisie pomorska.pl.
Taki ma być wiek emerytalny w Polsce. Przejście na emeryturę ma być nadal wyborem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska