Znalazł go młody chłopak. Był w garażu jego dziadka, w Orzechowie pod Chełmżą. Dziadek już nie żył. Nie można było sprawdzić czy znalazł go na pobliskim polu, czy na wschodzie Polski, skąd pochodził. Jednak ta druga wersja jest mniej prawdopodobna. Musiałby przywieźć go specjalnie. Skoro leżał w garażu, to możliwe, że gospodarz przyniósł go z pola. Zaintrygował go, więc zabrał przedmiot ze sobą.
Sześć lat temu kamień trafił w ręce Wojciecha Siwiaka, archeologa. - Od razu się nim zainteresowałem - _wspomina. - Moją pierwszą myślą było, że jest piękny. Drugą, radość z informacji, możliwości odnotowania okoliczności i prawdopodobnego miejsca jego znalezienia. Dla archeologa to bardzo ważna rzecz.
**Kultura sznurowa
Używali go ludzie żyjący cztery i pół tysiąca lat temu, związani z kręgiem kultury ceramiki sznurowej. Byli ludem koczowniczym. W tym czasie funkcjonowali na terenie całej Polski, a nawet Europy.
Znalezisko jest narzędziem, precyzyjnie wykonanym z kamienia. - Ma doskonały kształt _- podkreśla Siwiak. - _Pochodzi z okresu przejściowego między neolitem a brązem.
_Wewnątrz rzemieślnicy wywiercili otwór. Wewnątrz jest on idealnie gładki. Prawdopodobnie mocowali w nim trzon tego narzędzia. Nie wiadomo do czego dokładnie służyło. Mogło być wykorzystywane w polu, w domu bądź do walki. Jego wykonawcy zdobili naczynia odciskami sznurka. Stąd nazwa ich kultury - sznurowa. Zmarłych chowali w kurchanach, tj. górkach usypanych jako mogiły. Przeważnie były to całe ciała, lecz czasami częściowo spalone.
Cenna informacja
**Prawdopodobnie nie poznalibyśmy tej historii, gdyby nie przypadek. Mamy nadzieję, że zachęci ona Państwa do udziału w naszej rubryce historycznej "Znalazłem skarb". Być może ktoś posiada w domu interesujące znalezisko? Warto przynieść je do redakcji. Wojciech Siwiak opowie o przedmiocie. Dowiemy się o nim wraz z jego odkrywcą. - Literatura nie odnotowała na Wysocczyźnie Świeckiej wielu śladów archeologicznych w tak odległych czasach - informuje Siwiak. - _Jednak powyższa historia dowodzi, że istniały one w pobliżu. Tu też mogą być.
_To narzędzie trafiło nawet na wystawę w Biskupinie.
