Pozyskać fachowców, specjalistów w dziedzinie techniki, to od dawna duże wyzwanie na rynku pracy. Największą bolączką, na którą narzeka wielu mena-dżerów jest brak szkół zawodowych, które przygotowywałyby do pracy w konkretnych zawodach i wąskich specjalnościach.
Nie jest zaskoczeniem, że firmy na różne sposoby poszukują ludzi mających wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie w danym zawodzie. Jeśli nie można ich znaleźć na rynku, trzeba ich przygotować do pracy własnymi siłami. W ten sposób od lat działa WIKA Polska we Włocławku, producent światowej klasy urządzeń do pomiaru ciśnienia i temperatury.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Rekrutacja i szkolenie pod okiem trenera
- Co roku prowadzimy rekrutację do naszego Warsztatu Szkoleniowego wśród absolwentów szkół zawodowych i techników,- mówi Robert Hoppe, dyrektor ds. produkcji. - Mają wiedzę teoretyczną, ale brakuje im doświadczenia praktycznego. Po pozytywnym procesie rekrutacji, uczeń jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i może przystąpić do osiemnastomiesięcznego szkolenia pod okiem trenera zawodu. Jeśli uzyska pozytywny wynik egzaminu końcowego, może podjąć pracę na stanowisku i dziale, do którego jest dedykowany podczas nauki w warsztacie.
WIKA od lat współpracuje z różnymi szkołami i uczelniami w naszym regionie, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych kandydatów do pracy.
- Z ubiegłorocznego naboru mamy w firmie dwudziestu uczniów - dodaje Magdalena Kopaczyk z działu personalnego. - W tym roku również będziemy prowadzili rekrutację do Warsztatu Szkoleniowego. Jest to idealne rozwiązanie dla młodych osób, które chciałyby zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Uczniowie szkolą się i doskonalą swoją wiedzę oraz umiejętności, mają szczegółowo zaplanowaną ścieżkę rozwoju zawodowego zarówno podczas szkolenia w warsztacie, jak i po jego ukończeniu. Dla naszej firmy także jest to korzystne. Mamy dobrze przygotowanych pracowników będących wsparciem dla wydziałów montażowych i technicznych.
Wyjazd do siedziby firmy w Niemczech
Nie tylko we włocławskiej siedzibie firmy uczniowie są zapoznawani ze specyfiką produkcji i warunkami pracy.
Szóstka uczniów z Zespołu Szkół Elektrycznych pojechała do Klingenbergu, głównej siedziby WIKA w Niemczech. Mogli tam spotkać się i rozmawiać nie tylko z uczniami zatrudnionymi w centrali firmy, ale również z pracownikami . To kolejny projekt realizowany przez WIKA Polska.
Ponadto w ZSE działają klasy będące pod patronatem włocławskiego producenta, w których uczniowie podnoszą swoje umiejętności w zakresie języka niemieckiego. Przed nimi egzamin, po zdaniu którego otrzymają międzynarodowy certyfikat Deutsches Sprachdiplom.
Na zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych w WIKA mogą liczyć również studenci. Umożliwia im to udział w Programie Praktyk Letnich.
Fachowców brakuje, ale jak widać na przykładzie WIKA Polska, gdzie kadra przygotowywana jest w perspektywie długofalowej, także z takimi wyzwaniami można sobie poradzić.
WIKA Włocławek - robot wspomaga produkcję manometrów