Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żniwa. Dzieci prowadzą ciągniki, uruchamiają kombajny. To niedopuszczalne!

Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com
Wzrosła świadomość rolników na temat bezpiecznej pracy podczas zbioru zbóż, ale wciąż niektórzy nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. Także nie wszyscy dbają właściwie o bezpieczeństwo dzieci.

- Żniwa są teraz bardziej zmechanizowane, więc wypadków przy pracy też jest mniej - przyznaje rolniczka z pow. włocławskiego. - Dużo się mówi o bezpieczeństwie, rolnicy dostają ulotki, więc wiedzą więcej, są bardziej świadomi. Jednak niektórzy gospodarze i tak robią po swojemu. Na przykład ich maszyny pracują bez osłon, dzieci prowadzą ciągniki, albo stoją na przyczepach podczas zwożenia słomy. Aż strach patrzeć!

Tutaj również: Ile kosztuje wynajęcie kombajnu? Ceny usług żniwnych 2019

Bezpieczne żniwa

Dr Aleksandra Hadzik , prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w apelu do rolników o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas żniw napisała m.in.: (...)W obliczu możliwych zagrożeń apeluję do Państwa o przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Zachowajcie Państwo szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie pracy z kombajnami, maszynami do zbioru słomy i siana oraz transportu płodów rolnych. Korzystajcie tylko z maszyn i narzędzi w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym. Zakładajcie osłony na ruchome elementy maszyn, szczególnie na wały przegubowo - teleskopowe i pracujcie w przylegających do ciała ubraniach. Żeby uniknąć pochwycenia przez wirujące i obracające się części maszyn, przed przystąpieniem do napraw i regulacji, koniecznie wyłączcie napęd.

Pracujcie w butach chroniących przed poślizgnięciem i upadkiem, nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, pomostach oraz dyszlach i błotnikach maszyn.

Stosujcie przerwy na odpoczynek i regenerację sił, a w upalne dni ograniczcie ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur. Nie zapomnijcie też o zapewnieniu właściwej opieki dzieciom oraz wydzieleniu specjalnego miejsca do zabawy, z dala od wykonywanej pracy w gospodarstwie (...).

- Niektórzy rolnicy są wręcz dumni z tego, że ich dzieci potrafią prowadzić ciągnik, albo uruchomić kombajn! - dodaje mieszkanka pow. włocławskiego. - I pozwalają im na to! A te dzieci czasami są jeszcze niskie i ledwo je widać zza kierownicy. To jak mogą zapanować nad takimi kolosami? Dzieci nie powinny wykonywać niektórych prac i tyle!

W wykazie czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat, KRUS wymienia m.in. obsługę ciągników oraz maszyn rolniczych.

Sprawdź też: Ciągniki miały już pięć minut. Czas na inne maszyny rolnicze

Kasa informuje, że zabronione jest powierzanie dzieciom kierowania ciągnikami rolniczymi. Dzieciom nie wolno także pozwalać na obsługiwanie maszyn rolniczych - szczególnie kombajnów, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana oraz kopaczek do roślin okopowych. KRUS zwraca uwagę, że podczas ich bezpośredniej obsługi występuje ryzyko pochwycenia przez elementy ruchome, skaleczenia, a nawet amputacji kończyn. Niedozwolone jest również przebywanie dzieci w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych. Poza tym nie wolno angażować dzieci do pomocy przy sprzęganiu oraz dopuszczać do ich przebywania pomiędzy ciągnikiem a sprzęganą maszyną.

Więcej informacji na stronie: www.krus.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska