https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znów popłynie unijna kasa. Co zgłosi Toruń do Regionalnego Programu Operacyjnego?

Sławomir Kowalski
Młyny Toruńskie przeszły prawdziwą metamorfozę dzięki dotacjom z RPO w latach 2007-2013. W kolejnym rozdaniu znów tam połyną unijne dotacje m.in. na centrum naukowo-badawcze
Młyny Toruńskie przeszły prawdziwą metamorfozę dzięki dotacjom z RPO w latach 2007-2013. W kolejnym rozdaniu znów tam połyną unijne dotacje m.in. na centrum naukowo-badawcze Sławomir Kowalski
Urząd marszałkowski, który zarządza Regionalnym Programem Operacyjnym, w ostatnich tygodniach przeprowadził cykl 24 spotkań z władzami miast, gmin i powiatów z całego regionu. Rozmowy dotyczyły przygotowań do realizacji RPO na lata 2014-2020.

- Zorganizowaliśmy spotkania z przedstawicielami wszystkich powiatów i gmin, by omówić najbardziej kluczowe, strategiczne projekty, które samorządy chcą realizować w najbliższych latach w ramach środków unijnych, ale nie tylko - mówi marszałek województwa Piotr Całbecki. - Podstawowe cele do osiągnięcia, na realizację których umówiliśmy się z Komisją Europejską, to obniżenie bezrobocia w regionie i podwyższenie PKB. Wszystkie projekty, nawet te niemające pozornie nic wspólnego z gospodarką i tworzeniem miejsc pracy, muszą być podporządkowane tym priorytetom.

Czytaj także: Regionalny Program Operacyjny naszego województwa przyjęty przez KE

W rozmowach z urzędem marszałkowskim nasze miasto reprezentowali m.in. prezydent Michał Zaleski, wiceprezydenci Zbigniew Fiderewicz i Zbigniew Rasielewski, a także Maja Lewandowska-Robak, dyrektor wydziału rozwoju i programowania europejskiego urzędu miasta. Podczas niego przedstawili toruńskie oczekiwania w kontekście realizacji kolejnego RPO.

- Podczas tych bardzo ważnych spotkań dokonywaliśmy wyboru konkretnych projektów, które będą realizowane w najbliższym czasie ze środków unijnych - mówi Całbecki. - Mając wiedzę na temat priorytetów poszczególnych samorządów, będziemy tak formułować uszczegółowienie naszego RPO, aby te priorytety mogły być łatwe do zrealizowania w trybie konkursowym. Ten realizowany w ramach polityki terytorialnej system, zastąpi w pewnym stopniu listę projektów kluczowych stosowaną w poprzedniej edycji RPO.

Wśród priorytetów samorządu województwa znalazły się: rozwój transportu publicznego, modernizacja systemu dróg wojewódzkich, rozwój innowacyjnej edukacji między innymi poprzez tworzenie centrów kształcenia dzieci i młodzieży w powiatach, rozbudowa systemu przedszkoli, żłobków i opieki społecznej.

- Na obecnym etapie prac nad dokumentami związanymi z RPO nie jesteśmy w stanie podać liczby projektów, które planujemy złożyć - mówi Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta. - W odpowiedzi na zaproszenie do składania w trybie pozakonkursowym propozycji projektowych o charakterze strategicznym dla RPO miasto złożyło 10 projektów dotyczących ekologicznego transportu szynowego i e-usług.

Wśród inwestycji drogowych, które miasto chce wpisać do RPO, znalazły się m.in. budowa trasy staromostowej między średnicówką a ul. Polną (chodzi o dodatkową jezdnię Szosy Chełmińskiej po stronie zachodniej), modernizacja ul. Turystycznej od ul. Ligi Polskiej do granicy miasta, budowa trasy średnicowej od Szosy Chełmińskiej do Szosy Okrężnej oraz od Szosy Okrężnej do Szosy Bydgoskiej, przebudowa ul. Łódzkiej od Andersa do Lip-nowskiej, rozbudowa Polnej od Szosy Chełmińskiej do Szosy Okrężnej, budowa ul. Równinnej od Skłodowskiej-Curie do Polnej, rozbudowa Kujawskiej, przebudowa Warneńczy-ka od pl. bp. Chrapka do Podgórnej oraz przebudowa ul. Ligi Polskiej od Konstytucji 3 Maja do Szosy Lubickiej.

W planach jest dalszy rozwój Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, m.in. poprzez zakup wyposażenia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania, rozwoju i poszerzenia oferty, w tym zagospodarowanie przestrzeni wystawienniczej, laboratoryjnej, obsługowej i zagospodarowanie terenów na potrzeby parku odkrywców. Projekt jest szacowany na ok. 20 mln zł. Przy Młynach miałoby powstać też centrum naukowo-badawcze. - W koncepcji rozważane jest zaangażowanie CNMW wraz z instytutami naukowo-badawczymi i przedsiębiorcami - tłumaczy Iżycka.

Podczas toruńskich rozmów o RPO nie padły jeszcze żadne deklaracje dotyczące wysokości dofinansowania proponowanych przez miasto projektów. - Rozmowy z urzędem marszałkowskim będą kontynuowane w przyszłości w miarę pojawiania się dokumentów szczegółowych RPO - tłumaczy rzeczniczka prezydenta Torunia.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

1 robert
W dniu 27.04.2015 o 15:35, rollek89 napisał:

Bardzo dobrze, niech miasto się rozwija. :)

 

Ilu bezrobotnych dzięki temu ubędzie? Ile będzie mniej niedożywionych dzieci , itp.?

r
rollek89

Bardzo dobrze, niech miasto się rozwija. :)

l
lenzowanie
W dniu 20.04.2015 o 17:07, polo napisał:

nastepna sciema ,    :unsure: igrzyska dla narodu 

 

a "głupi lud kupi" i odda głos jeszcze raz?

p
polo

nastepna sciema ,    :unsure: igrzyska dla narodu 

k
kmn

To Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy,to POdobno straszny bubel, tak słyszy się od tych którzy już tam byli?

 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska