Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna w Polsce. W nocy z 30 na 31 października w Polsce pojawi się zorza polarna! Zobacz, jak oglądać zorzę

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Zorza polarna w Polsce! W nocy z 30 na 31 października w Polsce pojawi się zorza polarna.
Zorza polarna w Polsce! W nocy z 30 na 31 października w Polsce pojawi się zorza polarna. pixabay.com
Zorza polarna w Polsce 2021. W nocy z 30 na 31 października w Polsce pojawi się zorza polarna. To niesamowite zjawisko będzie można zobaczyć na własne oczy. Jak i kiedy oglądać zorzę polarną w Polsce? Sprawdź, kiedy dokładnie pojawi się zorza polarna w Polsce!

Smaki Kujaw i Pomorza sezon 3 odcinek 25

***

Zorza polarna w Polsce 2021

W nocy z 30 na 31 października może pojawić się szansa na dostrzeżenie słabej zorzy polarnej w Polsce.

Jak zapewnia Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach", w nocy z soboty na niedzielę (30/31 października) panować będą idealne warunki do podziwiania rzadkiego w Polsce zjawiska, jakim jest zorza polarna.

Zorza polarna w Polsce może być trudna lub niemożliwa do zobaczenia gołym okiem dla niedoświadczonego obserwatora. Jednak niemal na pewno będzie można uchwycić zorzę polarną na zdjęciach.

Zorza w Polsce nie będzie widoczna cały czas. Zorza polarna pojawi się nisko nad horyzontem. Prognozuje się, że zjawisko może potrwać do kilkunastu minut. Nie można za to przewidzieć, kiedy dokładnie pojawi się na niebie. - Trzeba być ekstremalnie czujnym - informuje Karol Wójcicki.

Zorza polarna w Polsce

Naukowcy ogłosili, że w stronę Ziemi pędzi ogromna ilość wysokoenergetycznych cząsteczek, które dotrą do nas prawdopodobnie w sobotę (30 października) późnym popołudniem.

Noc z 30 na 31 października może być wyjątkowa - zorza polarna może być widoczna w Polsce!

Zorza w Polsce nie będzie widoczna cały czas. Niezwykłe widowisko na nocnym niebie może potrwać do kilkanastu minut, często też rozpoczyna się przed czasem.

Jak wyjaśnia Karol Wójcicki na Facebooku, aktywny region na Słońcu o numerze AR2887 wygenerował serię silnych rozbłysków, z których najsilniejszy miał klasę X-1 (to sporo). Na powierzchni Słońca udało się dostrzec prawdziwą falę tsunami plazmy, która rozchodziła się z prędkością ponad 700 km/s! Kilkanaście godzin później udało się potwierdzić, że w stronę Ziemi został wyrzucony CEM czyli koronalny wyrzut masy (ang. Coronal Mass Ejection)! Duża ilość wysokoenergetycznych cząstek pędzi w stronę Ziemi i dotrze do naszej planety najpewniej późnym popołudniem 30 października. To prawie na pewno będzie skutkowało silnymi zorzami polarnymi na dużych szerokościach geograficznych i... chwilowymi, słabymi zorzami polarnymi na umiarkowanych szerokościach geograficznych, w tym w Polsce!

Kalendarz zjawisk astronomicznychW 2021 roku warto spoglądać w niebo. Zjawiska astronomiczne są chętnie obserwowane przez ludzi na całym świecie.Jakie ciekawe zjawiska astronomiczne zobaczymy w 2021 roku? Które spektakle na niebie będą widoczne dla obserwatorów z Polski?Zobacz w naszej galerii niesamowite zjawiska astronomiczne, które będzie można zobaczyć w najbliższym czasie na niebie >>>>>

Takie ciekawe zjawiska astronomiczne czekają nas w najbliższ...

Zorza polarna w Polsce - kiedy oglądać?

Kiedy dokładnie wypatrywać zorzy w Polsce?

Według prognoz NOAA zorzę polarną w Polsce powinniśmy obserwować:
Sobota (30 października):

  • 11:00 - 14:00 - Kp7 (G3)
  • 14:00 - 17:00 - Kp6 (G2)
  • 17:00 - 20:00 - Kp5
  • 20:00 - 23:00 - Kp5
  • 23:00 - 00:00 - Kp6 (G2)

Niedziela (31 października):

  • 00:00 - 02:00 - Kp6 (G2)
  • 02:00 - 05:00 - Kp5

Obserwację zorzy polarnej w Polsce najlepiej zacząć około godz. 19:00 i prowadzić możliwie jak najdłużej, ale nie dłużej niż do 1:00-2:00. Zorzę najlepiej obserwować z ciemnego miejsca, z którego na północny horyzoncie nie będzie widać żadnych sztucznych świateł. Zorza obserwowana z Polski najpewniej będzie mienić się czerwienią i purpurą. Warto zabrać aparat fotograficzny. - W przypadku takich niewielkich zórz polarnych, zdecydowanie lepiej sprawdzą się obiektywy portretowe (np. 50 mm) niż szerokokątne (20 czy 14 mm) - podpowiada Wójcicki.

- Nawet najlepsza zorza widoczna z Polski, w zasadzie nie może się równać z najnudniejszą zorzą w Arktyce - uprzedza Karol Wójcicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska