Spis treści
Kiedy pył saharyjski dotrze do Polski?
Do Europy napływa ciepłe powietrze z południa kontynentu i z północnej Afryki. Skutkuje to przede wszystkim wzrostem temperatury - w wielu miejscach w Polsce temperatura wzrosła do 15-18 stopni a lokalnie na południu kraju nawet do 20 stopni. Jest także słonecznie i sucho.
Saharyjski pył w ostatnich latach coraz częściej docierał do Europy i Polski - najczęściej wiosną i latem. Na początku marca południowy wiatr sprowadza nie tylko ciepło, ale też saharyjski pył, który w najbliższych dniach może dotrzeć do Polski po raz pierwszy w 2025 roku - potwierdza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Meteorolodzy przewidują, że najwięcej pyłu znad Sahary dotrzedo Polski w weekend (8-9 marca).
Gdzie pojawi się pył znad Sahary?
Zjawisko ma być szczególnie intensywne nad zachodnią i centralną częścią kraju, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Afrykańska chmura powoduje fascynujące efekty wizualne. Obecność pyłu znad Sahary można będzie rozpoznać poprzez zmianę koloru nieba na mętny, mleczny. Dodatkowo w czasie wschodów i zachodów słońca niebo może rozbłyskiwać w dosyć nietypowych kolorach - od żółtego przez pomarańczowy do czerwonego (z tego powodu pył saharyjski bywa nazywany "krwawym deszczem").
Pustynne zanieczyszczenia zmieniają barwę i widoczność nieba, pył pokrywa także ulice, domy oraz auta.
Czy pył saharyjski jest groźny dla zdrowia?
Eksperci uspokajają, że pył znad Sahary, który coraz częściej dociera do Polski, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, choć towarzyszy mu spadek jakości powietrza.
Jak przewidują meteorolodzy, stężenie saharyjskiego pyłu nie będzie wysokie a zatem raczej nie stanowi zagrożenia nawet w przypadku alergii czy astmy. Pył może powodować zapalenie spojówek, podrażnienie śluzówek nosa, gardła i krtani, co może prowadzić do uciążliwej chrypki, łzawienia z oczu, kataru, a nawet zapalenia zatok.
Jak wynika z badań opublikowanych w Science Advances, pył saharyjski zawiera śladowe ilości substancji radioaktywnych, które nie są na tyle duże, by stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. Rzecznik IMGW w rozmowie z Polskim Radiem 24 uspokaja, że osoby cierpiące na astmę nie muszą się obawiać tego zjawiska, ponieważ pył będzie się unosił aż 3 km nad Ziemią - o ile w ogóle dotrze do Polski.
Czym jest pył saharyjski?
Pył saharyjski to mieszanka mikroskopijnych cząstek mineralnych znajdujących się na powierzchni piasku pustynnego. Zjawisko to, znane jako Kalima, związane jest z gorącym i suchym powietrzem znad Sahary, które zostaje wypychane ku górze. Unosi się ono nad warstwą chłodniejszego powietrza znad Oceanu Atlantyckiego, skąd coraz częściej napływa do Europy, w tym również do Polski.
Silny wiatr unosi ziarenka piasku niekiedy na 2-3 km nad ziemią, powodując zamiecie pyłowe i zaburzając widoczność.
