ZPAP Bydgoszcz obchodzi 50. urodziny

(Inga Kopciewicz)
Jerzy Buczkowski, Trzy Gracje
Jerzy Buczkowski, Trzy Gracje
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wystawa z okazji pięćdziesiątej rocznicy powstania Okręgu Bydgoskiego Związku Polskich Artystów Plastyków dziś o 19.00.

WYSTAWA

Jerzy Buczkowski, Trzy Gracje
Jerzy Buczkowski, Trzy Gracje

Jerzy Buczkowski, Trzy Gracje

WYSTAWA

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Okręg Bydgoski Związku Polskich Artystów Plastyków zapraszają na wspólnie przygotowaną prezentację twórczości artystów zrzeszonych w bydgoskim oddziale ZPAP.

Ekspozycja nosi tytuł "Odsłona II - Retrospekcja" i od dziś będzie można ją podziwiać w gmachu głównym Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Podczas otwarcia wystawy nastąpi wręczenie medali pamiątkowych zasłużonym członkom ZPAP.

Autorami wystawy są Inga Kopciewicz, Stanisław Stasiulewicz.

Tradycje Związku sięgają roku 1911, kiedy to z inspiracji Tytusa Czyżewskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków powstało profesjonalne stowarzyszenie artystów sztuk wizualnych. Obecnie, w ramach 23 okręgów, ZPAP skupia 8500 twórców reprezentujących różne dyscypliny plastyczne. Działalność ZPAP koncentruje się przede wszystkim na wspieraniu i upowszechnieniu twórczości artystycznej poprzez organizowanie wystaw, konkursów i plenerów oraz dążeniu do integracji zawodowej plastyków i ochronie prawnej statusu artysty.

W Bydgoszczy początki organizacji zrzeszających artystów sięgają już roku 1929; powołano wówczas Związek Plastyków Pomorskich. W latach powojennych Marian Turwid - artysta plastyk, literat i działacz kultury - z ramienia Zarządu Głównego ZPAP przystąpił do organizowania Okręgu Pomorskiego ZPAP z trzema oddziałami: w Bydgoszczy, Toruniu i Olsztynie. Turwid został prezesem Okręgu Pomorskiego, a po usamodzielnieniu się w 1958 roku ośrodka bydgoskiego - wieloletnim szefem Okręgu Bydgoskiego ZPAP. Jego następcami na stanowisku prezesa Związku byli Stanisław Lejkowski, Andrzej Nowacki oraz Jerzy Puciata, który w roku 1980 stanął na czele całego stowarzyszenia. W roku 1983 ZPAP zdelegalizowano; wówczas część środowiska bydgoskich artystów plastyków wstąpiła do nowo powstałego Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Związku Artystów Rzeźbiarzy. Na mocy porozumień "Okrągłego Stołu" w 1989 roku ZPAP został reaktywowany.

Marian Turwid, Autoportret, 1968, olej
Marian Turwid, Autoportret, 1968, olej

Marian Turwid, Autoportret, 1968, olej

Wystawa, oparta głównie o bogatą kolekcję bydgoskiego muzeum, stanowi retrospektywny pokaz prace z dziedziny malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby autorstwa twórców, którzy swoim dorobkiem artystycznym w znaczącym stopniu wpisali się w historię bydgoskiego ZPAP. Wśród twórców eksponowanych prac odnaleźć można m.in.: Jerzego Bryzgalskiego - Kubę, Waldemara Byrgera, Krzysztofa Candera, Tadeusza Cichego, Aleksandra Dętkosia, Kazimierza Drejasa, Jerzego Gurdę, Kazimierza Jułgę, Michała Kubiaka, Irenę Kużdowicz, Tadeusza Małachowskiego, Miłosza Matwijewicza, Andrzeja Nowackiego, Zbigniewa Papke, Dorotę Podlaską, Jerzego Puciatę, Leona Romanowa, Jacka Solińskiego, Annę Sroczankę, Mieczysława Szczęsnego, Jana Szkaradka, Mariana Turwida, Joannę Witt-Jonscher i wielu innych.

Przypomniano również działalność bydgoskich artystów w okresie dwudziestolecia międzywojennego, których zaangażowanie zawodowe pomogło w stworzeniu podwalin pod przyszłe stowarzyszenie plastyków - Stanisława Brzęczkowskiego, Franciszka Gajewskiego, Teodora Gajewskiego, Jerzego Rupniewskiego i Piotra Trieblera.

Andrzej Nowacki, Tryptyk, 1969, akwaforta
Andrzej Nowacki, Tryptyk, 1969, akwaforta

Andrzej Nowacki, Tryptyk, 1969, akwaforta

Odsłona I jubileuszowej wystawy ZPAP pod nazwą Aktualia, będąca przeglądem twórczości artystów skupionych obecnie w Okręgu Bydgoskim ZPAP, prezentowana jest na równolegle udostępnionej ekspozycji w Galerii Miejskiej BWA.

Wystawa będzie czynna do 3 sierpnia 2008 r.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie