Zupełnie nowa uczelnia medyczna w Bydgoszczy? Jest taki pomysł

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Zaktualizowano 
Czy warto pomyśleć o utworzeniu w Bydgoszczy nowej uczelni medycznej?
Czy warto pomyśleć o utworzeniu w Bydgoszczy nowej uczelni medycznej? Dariusz Bloch
Takie rozwiązanie proponuje bydgoski poseł PO Michał Stasiński. - Dłużej nie ma sensu walczyć o odłączenie się Collegium Medicum od toruńskiego UMK, bo do tego i tak nie dojdzie - mówi nam. - Bardziej realne jest stworzenie zupełnie nowej uczelni.

Jak tłumaczy, ten pomysł jest niejako odwróceniem tego, o czym mówiło się wcześniej w odniesieniu do Torunia.

„Zanim nam zabiorą, zróbmy własną uczelnię”

- Formułowano propozycję, by Uniwersytet Mikołaja Kopernika oddał Bydgoszczy Collegium Medicum, a sam utworzył sobie wydział medyczny - przypomina poseł Stasiński. - W Toruniu powstaje nowoczesny szpital [chodzi o ogromną rozbudowę szpitala na Bielanach - przyp. red.] i jest do niego szukana kadra. Wiem, że specjaliści z CM dostają dobre propozycje pracy, a niektóre obszary kształcenia medycznego są w Bydgoszczy powoli wygaszane.

- Myślę, że prędzej czy później dojdzie do tego, że medycyna z Bydgoszczy zniknie na korzyść Torunia, dlatego zawczasu warto pomyśleć o własnej uczelni i już zacząć podejmować świadome działania w tej sprawie - mówi dalej.

Poseł Stasiński uważa, że Bydgoszcz znalazłaby w tym temacie sojuszników. - W tej chwili coraz bardziej brakuje nam lekarzy - mówi. - To czas, by zacząć poszerzać bazę kształcenia, nowe uczelnie medyczne są potrzebne.

Nowa uczelnia to jednak ogromne koszty - baza dydaktyczna, kadra itd.

- Pieniądze powinny płynąć ze strony rządu - mówi poseł. - Samorząd z pewnością również by pomógł, chociażby jeśli chodzi o bazę lokalową. Poza tym mamy w Bydgoszczy dwa szpitale kliniczne, czyli ogromne zaplecze dydaktyczne. To wszystko oczywiście nie stanie się w miesiąc, czy dwa, tylko w ciągu lat, warto jednak, byśmy już teraz podjęli inicjatywę.

Klinika ortopedii w bydgoskim Bizielu jak nowa. Ale potrzeby...

Problemem koszty?

O opinię w sprawie pomysłu posła Stasińskiego zapytaliśmy bydgoskiego posła PiS Tomasza Latosa, który swego czasu również angażował się w temat uczelni medycznej w Bydgoszczy. - Niestety widzę tu problem i to całkiem spory - komentuje. - Mówię o pieniądzach. Na takie przedsięwzięcie potrzebne byłyby dziesiątki, jeśli nie setki milionów złotych. Na razie trudno mi to sobie wyobrazić, ale oczywiście można próbować. Ja jestem otwarty na takie pomysły, byle tylko były możliwe do zrealizowania. Mam nadzieję, że to nie jest jedynie pomysł rzucony na końcówce kampanii wyborczej - kończy.

Przypomnijmy, w listopadzie ub. roku projekt ustawy o utworzeniu w Bydgoszczy uniwersytetu medycznego [na bazie Collegium Medicum - przyp. red.] przepadł w głosowaniu połączonych sejmowych komisji: zdrowia i edukacji. Rządzący mieli wówczas stwierdzić, że plany utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej nie są zgodne z ustawą o szkolnictwie wyższym 2.0 oraz że zaszkodzą rozwojowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i ewentualnej nowej uczelni.

160 tys. podpisów

O planach oddzielenia Collegium Medicum od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaczęto mówić cztery lata temu. Wówczas pod projektem utworzenia w naszym mieście uniwersytetu medycznego podpisało się około 160 tys. osób. O to, by Bydgoszcz zyskała nową, samodzielną uczelnię, starali się bydgoscy parlamentarzyści wszystkich opcji politycznych.

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 8

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
TorTor
10 października, 11:09, twp2:

UMK UKW UTP = Uniwersytet Kujawsko - Pomorski z siedzibą w Bydgoszczy. To moje zdanie. Sam skończyłem UMK, ale Toruń to za małe miasto, by pretendować do miana metropolii z oczywistych względów. Poza tym komunikacyjnie Bydgoszcz ma WSZYSTKO. łatwiej tam dotrzeć. Niemniej jednak Wydziały tej uczelni mogłyby być rozstrzelone po różnych miastach, np. prawo, wszelkie humanistyczne i językowe - Toruń, medycyna, zarządzanie i techniczne - Bydgoszcz. Może w przyszłości dołączyć WSZ z Włocławka... Ale obecny podział na kilka uniwersytetów jest nielogiczny i nieprzyszłościowy. Zjedzą nas w Europie z ciągłym niedofinansowaniem i podziałem kasy publicznej na kilka mniejszych uniwerków zamiast kupa kasy do 1 jednostki.

10 października, 12:10, TorTor:

Haha, ty przestań mówić mieszkańcom województwa kujawsko - pomorskiego, co powinni, a czego nie powinni u siebie tworzyć. Ja wiem, że Bydgoszcz nie pozbyła się jeszcze starych przyzwyczajeń, jak kiedyś dyktowała całemu regionowi, co gdzie ma być, wg własnego uznania. Tworzyła u siebie wiele instytucji kosztem całego regionu, co mogła to przenosiła do siebie, a czego nie mogła, to likwidowała, aby nie robić sobie konkurencji. W końcu nawet rząd centralny w Warszawie to zauważył i dlatego na szczeście doszło do rozpadu tego województwa w 1975 roku. Toruń nie pretenduje do miana metropolii i Bydgoszcz też nie powinna, bo się tylko ośmiesza. W porównaniu do innych metropolii w Polsce, byłaby to mikro metropolia :) Nie będzie żadnego UKP, gdyż połączenie UKW i UTP z UMK, byłoby niekorzystne dla UMK, biorąc pod uwagę pozycje tych uniwerków w rankingach. UMK jest 5 uniwersytetem w Polsce, a UTP, czy UKW które? Wasze uczelnie by na tym skorzystały, ale nie UMK. I tak toruńską uczelnie wiele kosztowała fuzja z AM :/ Sami sobie twórzcie i rozwijajcie swoje uczelnie i przestańcie w końcu żerować na tym regionie :/

10 października, ‎18‎:‎59, lak:

Toruń nigdy nie odda medycyny Bydgoszczy!,niestety.UMK bez byłej bydgoskiej uczelni medycznej w swych szeregach był by słabiutki w rankingach.Taka prawda.

11 października, 10:35, Gość:

Moze nie słaby, ale na pewno nierentowny i kształcił na mało prestiżowych kierunkach :)

Taaa, jasne. Tobie się chyba bydgoskie uczelnie pomyliły z toruńskim uniwersytetem. Paradoksem jest fakt, że macie UTP, uczelnię technologiczną, zaś Toruń ma kierunki techniczne :) I UTP i UKW macie dzięki komuś, dzięki innym uczelniom, które wspierały Bydgoszcz w tworzeniu u siebie za przeproszeniem uniwersytetów. Co wy z nimi zrobiliście, jak je rozwinęliście? To już inna sprawa :/

T
TorTor
11 października, 01:21, Gość:

pan poseł wrzucił temat bo liczy na głosy. Ten pomysł to kompletna bzdura. Dzięki UMK jest porządek a nie kolesiostwo.

Dlaczego UMK tak długo otwierało psychologię? Bo miało inne sprawy do załatwienia, m. in. ogarnięcie słabiutkiej AM, z której zrobiono uczelnię, jakiej Bydgoszcz nie mogła zrobić przez kilkadziesiąt lat. Rozwinęło CM tak, że teraz można z niego zrobić UM. To kosztowało UMK wiele pracy i pieniędzy. Dla ciebie rankingi uniwersytetów nic nie znaczą, bo te bydgoskie są na ostatnich miejscach. I to jest właśnie bydgoskie myślenie. Ośmieszasz się człowieku. UMK ma tak wysoką pozycję nie dzięki AM. Dowiedz się najpierw ignorancie jaka ta uczelnia ma sukcesy, o badaniach naukowych, nagrodach, wyróżnieniaach nie związanych z medycyną i wówczas wróć na forum. Leczeniem swoich kompleksów prawdy nie zmienisz, a CM UMK należy do UMK, nie do was. Podobnie jak PLB. To port regionalny leżący w Białych Błotach, nie port bydgoski :)

T
TorTor
10 października, 17:47, Gość:

Uczelnia medyczna powinna powstać w Bydgoszczy. Medycyna była i jest domeną Bydgoszczy. Władze Bydgoszczy popełniły błąd 15 lat temu ale można to naprawić a nawet trzeba. Mamy w Bydgoszczy wszystko co potrzeba. No prawie wszystko - mamy słabych polityków a bez tego nic w Warszawie nie osiągniemy. Wystarczy zobaczyć na Toruń - miasto bez żadnych tradycji w kształceniu medycyny i weterynarii - ma oba kierunki.

10 października, ‎21‎:‎19, TorTor:

Medycyna powinna powstać w Toruniu, tak samo jak stomatologia. Takie były plany, gdy powołano UMK w Toruniu. Niestety, kiedy Bydgoszcz została stolicą województwa bydgoskiego, zablokowała te plany i zaczęła lobbować za powstaniem takiej uczelni u siebie. Wiele rzeczy Bydgoszcz zabrała Toruniowi, a czego nie mogła zabrać, to przenosiła do siebie, a w Toruniu likwidowała. Powinniście nam sporo oddać bydgoszczanie. W was nie ma za krzty pokory, czy nawet wstydu. Oddaliście AM pod skrzydła UMK, bo groziło jej zamknięcie. Teraz gdy ta uczelnia się rozwinęła i można z niej utworzyć uniwersytet medyczny, chcecie ją z powrotem. Jak to o was świadczy? CM UMK należy do UMK i wy nic z tym nie zrobicie. Wasi politycy również. Ta cała akcja ze zbieraniem podpisów, to była zwykła gra polityczna. Nie możecie odebrać toruńskiemu uniwerstetowi CM, bo raz, że to nie byłoby zgodne z prawem, konstytucją i ustawą o wyższym szkolnictwie, a dwa, że rekompensatę jaką byście musieli zapłacić UMK za rozwój CM przez ostatnie 15 lat, zniszczyłoby CM i o uniwersytecie medycznym moglibyście tylko pomarzyć. Tak jak wcześniej napisałem, wy najpierw ogarnijcie te "uniwerki", które macie, a dopiero marzcie o uczelni medycznej, bo jedną już mieliście i jak to się skończyło wszyscy wiemy :)

11 października, 10:33, Gość:

Ogarnięcie tego co mamy to jedna sprawa - i to jest prawda. Ale takie UTP, które prowadzi wydział biologii i hodowli zwierząt od przynajmniej kilkunastu lat, posiada kadre, infrastrukture i doświadczenie nie mogło utworzyć weterynarii, bo ta została utworzona w Toruniu - zwykła polityka i kumoterstwo.

Tak Bydgoszcz wszystko zablokowała Toruniowi ...:). Zapytaj Pana Całbackiego, co by znaczył Toruń gdyby nie Bydgoszcz... Jakie dofinansowanie z UE dostałby Toruń w ramach Metropolii Toruńskiej :)

Policz ile psychologię otwierano na UMK a potem zacznij pisać o medycynie.

Piszesz o rankingach - które nie mają żadnej wartości. Kierunki kształcenia są praktycznie dla gospodarki w ogóle niepotrzebne.. Tak naprawdę to co trzyma przy życiu UMK to Bydgoszcz i nasza medycyna, teraz też weterynaria.

Hahah, kolejne bzdury. Ty naprawdę wierzysz w to co piszesz? Skoro UTP miało takie możliwości, aby utworzyć weterynarię, to dlaczego tego po prostu nie zrobiło? Jakie kolesiostwo, jaka polityka? Człowieku, przestań wierzyć w te bajki i historie spiskowe, tylko spójrz prawdzie w oczy, że UTP, które nota bene jest uczelnią technologiczną, nie techniczną (kilka kierunków technicznych jest na UMK) było i jest po prostu za słaby, aby taki wydział stworzyć. Myślisz, że wystarczy mieć jakieś kierunki, aby stworzyć cały wydział? Widać nie masz pojęcia o czym piszesz. Co by znaczył Toruń gdyby nie Bydgoszcz, zwłaszcza w latach 1945-75? Bardzo dużo! To raczej ty zadaj sobie pytanie, co by znaczyła Bydgoszcz gdyby nie Toruń? Jak się rozwijaliście w tamtych czasach,a jak po rozpadzie województwa? Jak rozwijacie się dzisiaj dzięki temu, ze Toruń zgodził się na wspólne województwo? Nie mielibyście Urzędu Wojewódzkiego i wielu wojewódzkich instytucji. Nie byłoby spalarni śmieci, projektu BiTCity, a nawet UKW, gdyż to m. in. dzięki wsparciu UMK, powstała u was ta uczelni. To wy nam i całemu regionowi zawdzięczacie istnienie i rozwój, bo sami ze swoim małym wojewówdztwem bydgoskim od którego odłączyło się kilka gmin, niewiele byście zdziałali :/

G
Gość
10 października, 11:09, twp2:

UMK UKW UTP = Uniwersytet Kujawsko - Pomorski z siedzibą w Bydgoszczy. To moje zdanie. Sam skończyłem UMK, ale Toruń to za małe miasto, by pretendować do miana metropolii z oczywistych względów. Poza tym komunikacyjnie Bydgoszcz ma WSZYSTKO. łatwiej tam dotrzeć. Niemniej jednak Wydziały tej uczelni mogłyby być rozstrzelone po różnych miastach, np. prawo, wszelkie humanistyczne i językowe - Toruń, medycyna, zarządzanie i techniczne - Bydgoszcz. Może w przyszłości dołączyć WSZ z Włocławka... Ale obecny podział na kilka uniwersytetów jest nielogiczny i nieprzyszłościowy. Zjedzą nas w Europie z ciągłym niedofinansowaniem i podziałem kasy publicznej na kilka mniejszych uniwerków zamiast kupa kasy do 1 jednostki.

10 października, 12:10, TorTor:

Haha, ty przestań mówić mieszkańcom województwa kujawsko - pomorskiego, co powinni, a czego nie powinni u siebie tworzyć. Ja wiem, że Bydgoszcz nie pozbyła się jeszcze starych przyzwyczajeń, jak kiedyś dyktowała całemu regionowi, co gdzie ma być, wg własnego uznania. Tworzyła u siebie wiele instytucji kosztem całego regionu, co mogła to przenosiła do siebie, a czego nie mogła, to likwidowała, aby nie robić sobie konkurencji. W końcu nawet rząd centralny w Warszawie to zauważył i dlatego na szczeście doszło do rozpadu tego województwa w 1975 roku. Toruń nie pretenduje do miana metropolii i Bydgoszcz też nie powinna, bo się tylko ośmiesza. W porównaniu do innych metropolii w Polsce, byłaby to mikro metropolia :) Nie będzie żadnego UKP, gdyż połączenie UKW i UTP z UMK, byłoby niekorzystne dla UMK, biorąc pod uwagę pozycje tych uniwerków w rankingach. UMK jest 5 uniwersytetem w Polsce, a UTP, czy UKW które? Wasze uczelnie by na tym skorzystały, ale nie UMK. I tak toruńską uczelnie wiele kosztowała fuzja z AM :/ Sami sobie twórzcie i rozwijajcie swoje uczelnie i przestańcie w końcu żerować na tym regionie :/

10 października, ‎18‎:‎59, lak:

Toruń nigdy nie odda medycyny Bydgoszczy!,niestety.UMK bez byłej bydgoskiej uczelni medycznej w swych szeregach był by słabiutki w rankingach.Taka prawda.

Moze nie słaby, ale na pewno nierentowny i kształcił na mało prestiżowych kierunkach :)

G
Gość
10 października, 17:47, Gość:

Uczelnia medyczna powinna powstać w Bydgoszczy. Medycyna była i jest domeną Bydgoszczy. Władze Bydgoszczy popełniły błąd 15 lat temu ale można to naprawić a nawet trzeba. Mamy w Bydgoszczy wszystko co potrzeba. No prawie wszystko - mamy słabych polityków a bez tego nic w Warszawie nie osiągniemy. Wystarczy zobaczyć na Toruń - miasto bez żadnych tradycji w kształceniu medycyny i weterynarii - ma oba kierunki.

10 października, ‎21‎:‎19, TorTor:

Medycyna powinna powstać w Toruniu, tak samo jak stomatologia. Takie były plany, gdy powołano UMK w Toruniu. Niestety, kiedy Bydgoszcz została stolicą województwa bydgoskiego, zablokowała te plany i zaczęła lobbować za powstaniem takiej uczelni u siebie. Wiele rzeczy Bydgoszcz zabrała Toruniowi, a czego nie mogła zabrać, to przenosiła do siebie, a w Toruniu likwidowała. Powinniście nam sporo oddać bydgoszczanie. W was nie ma za krzty pokory, czy nawet wstydu. Oddaliście AM pod skrzydła UMK, bo groziło jej zamknięcie. Teraz gdy ta uczelnia się rozwinęła i można z niej utworzyć uniwersytet medyczny, chcecie ją z powrotem. Jak to o was świadczy? CM UMK należy do UMK i wy nic z tym nie zrobicie. Wasi politycy również. Ta cała akcja ze zbieraniem podpisów, to była zwykła gra polityczna. Nie możecie odebrać toruńskiemu uniwerstetowi CM, bo raz, że to nie byłoby zgodne z prawem, konstytucją i ustawą o wyższym szkolnictwie, a dwa, że rekompensatę jaką byście musieli zapłacić UMK za rozwój CM przez ostatnie 15 lat, zniszczyłoby CM i o uniwersytecie medycznym moglibyście tylko pomarzyć. Tak jak wcześniej napisałem, wy najpierw ogarnijcie te "uniwerki", które macie, a dopiero marzcie o uczelni medycznej, bo jedną już mieliście i jak to się skończyło wszyscy wiemy :)

Ogarnięcie tego co mamy to jedna sprawa - i to jest prawda. Ale takie UTP, które prowadzi wydział biologii i hodowli zwierząt od przynajmniej kilkunastu lat, posiada kadre, infrastrukture i doświadczenie nie mogło utworzyć weterynarii, bo ta została utworzona w Toruniu - zwykła polityka i kumoterstwo.

Tak Bydgoszcz wszystko zablokowała Toruniowi ...:). Zapytaj Pana Całbackiego, co by znaczył Toruń gdyby nie Bydgoszcz... Jakie dofinansowanie z UE dostałby Toruń w ramach Metropolii Toruńskiej :)

Policz ile psychologię otwierano na UMK a potem zacznij pisać o medycynie.

Piszesz o rankingach - które nie mają żadnej wartości. Kierunki kształcenia są praktycznie dla gospodarki w ogóle niepotrzebne.. Tak naprawdę to co trzyma przy życiu UMK to Bydgoszcz i nasza medycyna, teraz też weterynaria.

G
Gość

pan poseł wrzucił temat bo liczy na głosy. Ten pomysł to kompletna bzdura. Dzięki UMK jest porządek a nie kolesiostwo.

T
TorTor
10 października, 11:09, twp2:

UMK UKW UTP = Uniwersytet Kujawsko - Pomorski z siedzibą w Bydgoszczy. To moje zdanie. Sam skończyłem UMK, ale Toruń to za małe miasto, by pretendować do miana metropolii z oczywistych względów. Poza tym komunikacyjnie Bydgoszcz ma WSZYSTKO. łatwiej tam dotrzeć. Niemniej jednak Wydziały tej uczelni mogłyby być rozstrzelone po różnych miastach, np. prawo, wszelkie humanistyczne i językowe - Toruń, medycyna, zarządzanie i techniczne - Bydgoszcz. Może w przyszłości dołączyć WSZ z Włocławka... Ale obecny podział na kilka uniwersytetów jest nielogiczny i nieprzyszłościowy. Zjedzą nas w Europie z ciągłym niedofinansowaniem i podziałem kasy publicznej na kilka mniejszych uniwerków zamiast kupa kasy do 1 jednostki.

10 października, 12:10, TorTor:

Haha, ty przestań mówić mieszkańcom województwa kujawsko - pomorskiego, co powinni, a czego nie powinni u siebie tworzyć. Ja wiem, że Bydgoszcz nie pozbyła się jeszcze starych przyzwyczajeń, jak kiedyś dyktowała całemu regionowi, co gdzie ma być, wg własnego uznania. Tworzyła u siebie wiele instytucji kosztem całego regionu, co mogła to przenosiła do siebie, a czego nie mogła, to likwidowała, aby nie robić sobie konkurencji. W końcu nawet rząd centralny w Warszawie to zauważył i dlatego na szczeście doszło do rozpadu tego województwa w 1975 roku. Toruń nie pretenduje do miana metropolii i Bydgoszcz też nie powinna, bo się tylko ośmiesza. W porównaniu do innych metropolii w Polsce, byłaby to mikro metropolia :) Nie będzie żadnego UKP, gdyż połączenie UKW i UTP z UMK, byłoby niekorzystne dla UMK, biorąc pod uwagę pozycje tych uniwerków w rankingach. UMK jest 5 uniwersytetem w Polsce, a UTP, czy UKW które? Wasze uczelnie by na tym skorzystały, ale nie UMK. I tak toruńską uczelnie wiele kosztowała fuzja z AM :/ Sami sobie twórzcie i rozwijajcie swoje uczelnie i przestańcie w końcu żerować na tym regionie :/

10 października, 18:59, lak:

Toruń nigdy nie odda medycyny Bydgoszczy!,niestety.UMK bez byłej bydgoskiej uczelni medycznej w swych szeregach był by słabiutki w rankingach.Taka prawda.

10 października, 21:21, TorTor:

Hahaha, kolejne bzdury, w które bydgoszczanie lubią wierzyć. UMK i przed fuzją z AM było wysoko w rankingach. Ta fuzja kosztowała wiele toruńską uczelnię :/

10 października, 21:50, Ojciec Tadeusz:

Jaki jest najlepszy kierunek na UMK? Medycyna w Bydgoszczy 😁😁😁 i tyle w tekście toruńskiego uniwerku, który podniósł sobie notowania...

Ignorancja jest gorsza o głupoty. UMK notowania dzięki CM UMK by sobie podniosło, gdyby CM było bardzo wysoko w rankingach uczelni medycznych. Poza tym, UMK ma wiele innych kierunków, dzięki którym często zdobywa różne prestiżowe nagrody. Wystarczy wejść na stronę uczelni i się o tym wszystkim dowiedzieć. Na tym UNIWERSYTECIE są takie prestiżowe kierunki jak prawo, zarządzanie, chemia, fizyka, informatyka itp.

O
Ojciec Tadeusz
10 października, 11:09, twp2:

UMK UKW UTP = Uniwersytet Kujawsko - Pomorski z siedzibą w Bydgoszczy. To moje zdanie. Sam skończyłem UMK, ale Toruń to za małe miasto, by pretendować do miana metropolii z oczywistych względów. Poza tym komunikacyjnie Bydgoszcz ma WSZYSTKO. łatwiej tam dotrzeć. Niemniej jednak Wydziały tej uczelni mogłyby być rozstrzelone po różnych miastach, np. prawo, wszelkie humanistyczne i językowe - Toruń, medycyna, zarządzanie i techniczne - Bydgoszcz. Może w przyszłości dołączyć WSZ z Włocławka... Ale obecny podział na kilka uniwersytetów jest nielogiczny i nieprzyszłościowy. Zjedzą nas w Europie z ciągłym niedofinansowaniem i podziałem kasy publicznej na kilka mniejszych uniwerków zamiast kupa kasy do 1 jednostki.

10 października, 12:10, TorTor:

Haha, ty przestań mówić mieszkańcom województwa kujawsko - pomorskiego, co powinni, a czego nie powinni u siebie tworzyć. Ja wiem, że Bydgoszcz nie pozbyła się jeszcze starych przyzwyczajeń, jak kiedyś dyktowała całemu regionowi, co gdzie ma być, wg własnego uznania. Tworzyła u siebie wiele instytucji kosztem całego regionu, co mogła to przenosiła do siebie, a czego nie mogła, to likwidowała, aby nie robić sobie konkurencji. W końcu nawet rząd centralny w Warszawie to zauważył i dlatego na szczeście doszło do rozpadu tego województwa w 1975 roku. Toruń nie pretenduje do miana metropolii i Bydgoszcz też nie powinna, bo się tylko ośmiesza. W porównaniu do innych metropolii w Polsce, byłaby to mikro metropolia :) Nie będzie żadnego UKP, gdyż połączenie UKW i UTP z UMK, byłoby niekorzystne dla UMK, biorąc pod uwagę pozycje tych uniwerków w rankingach. UMK jest 5 uniwersytetem w Polsce, a UTP, czy UKW które? Wasze uczelnie by na tym skorzystały, ale nie UMK. I tak toruńską uczelnie wiele kosztowała fuzja z AM :/ Sami sobie twórzcie i rozwijajcie swoje uczelnie i przestańcie w końcu żerować na tym regionie :/

10 października, 18:59, lak:

Toruń nigdy nie odda medycyny Bydgoszczy!,niestety.UMK bez byłej bydgoskiej uczelni medycznej w swych szeregach był by słabiutki w rankingach.Taka prawda.

10 października, 21:21, TorTor:

Hahaha, kolejne bzdury, w które bydgoszczanie lubią wierzyć. UMK i przed fuzją z AM było wysoko w rankingach. Ta fuzja kosztowała wiele toruńską uczelnię :/

Jaki jest najlepszy kierunek na UMK? Medycyna w Bydgoszczy 😁😁😁 i tyle w tekście toruńskiego uniwerku, który podniósł sobie notowania...

T
TorTor
10 października, 11:09, twp2:

UMK UKW UTP = Uniwersytet Kujawsko - Pomorski z siedzibą w Bydgoszczy. To moje zdanie. Sam skończyłem UMK, ale Toruń to za małe miasto, by pretendować do miana metropolii z oczywistych względów. Poza tym komunikacyjnie Bydgoszcz ma WSZYSTKO. łatwiej tam dotrzeć. Niemniej jednak Wydziały tej uczelni mogłyby być rozstrzelone po różnych miastach, np. prawo, wszelkie humanistyczne i językowe - Toruń, medycyna, zarządzanie i techniczne - Bydgoszcz. Może w przyszłości dołączyć WSZ z Włocławka... Ale obecny podział na kilka uniwersytetów jest nielogiczny i nieprzyszłościowy. Zjedzą nas w Europie z ciągłym niedofinansowaniem i podziałem kasy publicznej na kilka mniejszych uniwerków zamiast kupa kasy do 1 jednostki.

10 października, 12:10, TorTor:

Haha, ty przestań mówić mieszkańcom województwa kujawsko - pomorskiego, co powinni, a czego nie powinni u siebie tworzyć. Ja wiem, że Bydgoszcz nie pozbyła się jeszcze starych przyzwyczajeń, jak kiedyś dyktowała całemu regionowi, co gdzie ma być, wg własnego uznania. Tworzyła u siebie wiele instytucji kosztem całego regionu, co mogła to przenosiła do siebie, a czego nie mogła, to likwidowała, aby nie robić sobie konkurencji. W końcu nawet rząd centralny w Warszawie to zauważył i dlatego na szczeście doszło do rozpadu tego województwa w 1975 roku. Toruń nie pretenduje do miana metropolii i Bydgoszcz też nie powinna, bo się tylko ośmiesza. W porównaniu do innych metropolii w Polsce, byłaby to mikro metropolia :) Nie będzie żadnego UKP, gdyż połączenie UKW i UTP z UMK, byłoby niekorzystne dla UMK, biorąc pod uwagę pozycje tych uniwerków w rankingach. UMK jest 5 uniwersytetem w Polsce, a UTP, czy UKW które? Wasze uczelnie by na tym skorzystały, ale nie UMK. I tak toruńską uczelnie wiele kosztowała fuzja z AM :/ Sami sobie twórzcie i rozwijajcie swoje uczelnie i przestańcie w końcu żerować na tym regionie :/

10 października, 18:59, lak:

Toruń nigdy nie odda medycyny Bydgoszczy!,niestety.UMK bez byłej bydgoskiej uczelni medycznej w swych szeregach był by słabiutki w rankingach.Taka prawda.

Hahaha, kolejne bzdury, w które bydgoszczanie lubią wierzyć. UMK i przed fuzją z AM było wysoko w rankingach. Ta fuzja kosztowała wiele toruńską uczelnię :/

T
TorTor
10 października, 17:47, Gość:

Uczelnia medyczna powinna powstać w Bydgoszczy. Medycyna była i jest domeną Bydgoszczy. Władze Bydgoszczy popełniły błąd 15 lat temu ale można to naprawić a nawet trzeba. Mamy w Bydgoszczy wszystko co potrzeba. No prawie wszystko - mamy słabych polityków a bez tego nic w Warszawie nie osiągniemy. Wystarczy zobaczyć na Toruń - miasto bez żadnych tradycji w kształceniu medycyny i weterynarii - ma oba kierunki.

Medycyna powinna powstać w Toruniu, tak samo jak stomatologia. Takie były plany, gdy powołano UMK w Toruniu. Niestety, kiedy Bydgoszcz została stolicą województwa bydgoskiego, zablokowała te plany i zaczęła lobbować za powstaniem takiej uczelni u siebie. Wiele rzeczy Bydgoszcz zabrała Toruniowi, a czego nie mogła zabrać, to przenosiła do siebie, a w Toruniu likwidowała. Powinniście nam sporo oddać bydgoszczanie. W was nie ma za krzty pokory, czy nawet wstydu. Oddaliście AM pod skrzydła UMK, bo groziło jej zamknięcie. Teraz gdy ta uczelnia się rozwinęła i można z niej utworzyć uniwersytet medyczny, chcecie ją z powrotem. Jak to o was świadczy? CM UMK należy do UMK i wy nic z tym nie zrobicie. Wasi politycy również. Ta cała akcja ze zbieraniem podpisów, to była zwykła gra polityczna. Nie możecie odebrać toruńskiemu uniwerstetowi CM, bo raz, że to nie byłoby zgodne z prawem, konstytucją i ustawą o wyższym szkolnictwie, a dwa, że rekompensatę jaką byście musieli zapłacić UMK za rozwój CM przez ostatnie 15 lat, zniszczyłoby CM i o uniwersytecie medycznym moglibyście tylko pomarzyć. Tak jak wcześniej napisałem, wy najpierw ogarnijcie te "uniwerki", które macie, a dopiero marzcie o uczelni medycznej, bo jedną już mieliście i jak to się skończyło wszyscy wiemy :)

T
TorTor
10 października, ‎09‎:‎58, TorTor:

Haha, Boże co za bzdury :) Bydgoszcz już miała Akademię Medyczną i co z nią zrobiła? Jak ją rozwinęła? UMK w ciągu kilkunastu lat bardziej rozwinęło CM, niż Bydgoszcz AM w ciągu kilkudziesięciu lat. Owszem, nie jest to uczelnia z pierwszej 10 tki uczelni medycznych, ale CM jest wydziałem UMK, nie samoistną uczelnią i w odpowiednim czasie UMK ją rozwinie :) Nie bez powodu AM dokonała fuzji z UMK. Nikt jej do niczego nie zmuszał, nikt wam bydgoszczanie niczego nie zabrał. To była wasza decyzja i władz tej uczelni. Takiej operacji nie przeprowadza się po cichu w ciągu kilku dni. Musiała być ona zaakceptowania w sejmie. Gdzie wówczas byliście i gdzie były wasze głosy sprzeciwiające się tej fuzji? Gdzie były wasze uczelnie? Dlaczego żadna z nich, UKW czy UTP nie chciały fuzji ze słabiutką wówczas AM? A teraz macie pretensje? Tak samo jak o to, że sami zażądaliście, aby Urząd Wojewódzki był w Bydgoszczy, nam oddając Urząd Marszałkowski :) Sami sobie strzelacie w kolano, a potem zdziwienie i pretensje oraz żądania zwrotu. Jesteście śmieszni. CM UMK należy do UMK i wy nic z tym nie zrobicie. Przestańcie marzyć o uniwersytecie medycznym, tylko najpierw podnieście o kilka pozycji wyżej swoje za przeproszeniem uniwersytety w rankingach i skupcie się na ich rozwoju, inaczej kolejna wasza uczelnia medyczna podzieli los AM.

10 października, 16:00, Gość:

W ostatnim rankingu uniwersytetów, UMK jest 4,

UTP przedostatni a UKW ostatni.

Przykro jest na to patrzeć i czas zmienić.

10 października, 18:41, zasik:

Typowo wsiowe,mało miasteczkowe przebieranie nóżkami aby dokopać Bydgoszczy. Typowy zakompleksiony człowieczek z Torunia!.

Fakty nazywasz dokopywaniem? Taka jest prawda, czy ci się ona podoba, czy nie. Z takim podejściem, to wy niewiele zdziałacie w swoim mieście, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę :/

l
lak
10 października, 11:09, twp2:

UMK UKW UTP = Uniwersytet Kujawsko - Pomorski z siedzibą w Bydgoszczy. To moje zdanie. Sam skończyłem UMK, ale Toruń to za małe miasto, by pretendować do miana metropolii z oczywistych względów. Poza tym komunikacyjnie Bydgoszcz ma WSZYSTKO. łatwiej tam dotrzeć. Niemniej jednak Wydziały tej uczelni mogłyby być rozstrzelone po różnych miastach, np. prawo, wszelkie humanistyczne i językowe - Toruń, medycyna, zarządzanie i techniczne - Bydgoszcz. Może w przyszłości dołączyć WSZ z Włocławka... Ale obecny podział na kilka uniwersytetów jest nielogiczny i nieprzyszłościowy. Zjedzą nas w Europie z ciągłym niedofinansowaniem i podziałem kasy publicznej na kilka mniejszych uniwerków zamiast kupa kasy do 1 jednostki.

10 października, 12:10, TorTor:

Haha, ty przestań mówić mieszkańcom województwa kujawsko - pomorskiego, co powinni, a czego nie powinni u siebie tworzyć. Ja wiem, że Bydgoszcz nie pozbyła się jeszcze starych przyzwyczajeń, jak kiedyś dyktowała całemu regionowi, co gdzie ma być, wg własnego uznania. Tworzyła u siebie wiele instytucji kosztem całego regionu, co mogła to przenosiła do siebie, a czego nie mogła, to likwidowała, aby nie robić sobie konkurencji. W końcu nawet rząd centralny w Warszawie to zauważył i dlatego na szczeście doszło do rozpadu tego województwa w 1975 roku. Toruń nie pretenduje do miana metropolii i Bydgoszcz też nie powinna, bo się tylko ośmiesza. W porównaniu do innych metropolii w Polsce, byłaby to mikro metropolia :) Nie będzie żadnego UKP, gdyż połączenie UKW i UTP z UMK, byłoby niekorzystne dla UMK, biorąc pod uwagę pozycje tych uniwerków w rankingach. UMK jest 5 uniwersytetem w Polsce, a UTP, czy UKW które? Wasze uczelnie by na tym skorzystały, ale nie UMK. I tak toruńską uczelnie wiele kosztowała fuzja z AM :/ Sami sobie twórzcie i rozwijajcie swoje uczelnie i przestańcie w końcu żerować na tym regionie :/

Toruń nigdy nie odda medycyny Bydgoszczy!,niestety.UMK bez byłej bydgoskiej uczelni medycznej w swych szeregach był by słabiutki w rankingach.Taka prawda.

z
zasik
10 października, ‎09‎:‎58, TorTor:

Haha, Boże co za bzdury :) Bydgoszcz już miała Akademię Medyczną i co z nią zrobiła? Jak ją rozwinęła? UMK w ciągu kilkunastu lat bardziej rozwinęło CM, niż Bydgoszcz AM w ciągu kilkudziesięciu lat. Owszem, nie jest to uczelnia z pierwszej 10 tki uczelni medycznych, ale CM jest wydziałem UMK, nie samoistną uczelnią i w odpowiednim czasie UMK ją rozwinie :) Nie bez powodu AM dokonała fuzji z UMK. Nikt jej do niczego nie zmuszał, nikt wam bydgoszczanie niczego nie zabrał. To była wasza decyzja i władz tej uczelni. Takiej operacji nie przeprowadza się po cichu w ciągu kilku dni. Musiała być ona zaakceptowania w sejmie. Gdzie wówczas byliście i gdzie były wasze głosy sprzeciwiające się tej fuzji? Gdzie były wasze uczelnie? Dlaczego żadna z nich, UKW czy UTP nie chciały fuzji ze słabiutką wówczas AM? A teraz macie pretensje? Tak samo jak o to, że sami zażądaliście, aby Urząd Wojewódzki był w Bydgoszczy, nam oddając Urząd Marszałkowski :) Sami sobie strzelacie w kolano, a potem zdziwienie i pretensje oraz żądania zwrotu. Jesteście śmieszni. CM UMK należy do UMK i wy nic z tym nie zrobicie. Przestańcie marzyć o uniwersytecie medycznym, tylko najpierw podnieście o kilka pozycji wyżej swoje za przeproszeniem uniwersytety w rankingach i skupcie się na ich rozwoju, inaczej kolejna wasza uczelnia medyczna podzieli los AM.

10 października, 16:00, Gość:

W ostatnim rankingu uniwersytetów, UMK jest 4,

UTP przedostatni a UKW ostatni.

Przykro jest na to patrzeć i czas zmienić.

Typowo wsiowe,mało miasteczkowe przebieranie nóżkami aby dokopać Bydgoszczy. Typowy zakompleksiony człowieczek z Torunia!.

G
Gość

Uczelnia medyczna powinna powstać w Bydgoszczy. Medycyna była i jest domeną Bydgoszczy. Władze Bydgoszczy popełniły błąd 15 lat temu ale można to naprawić a nawet trzeba. Mamy w Bydgoszczy wszystko co potrzeba. No prawie wszystko - mamy słabych polityków a bez tego nic w Warszawie nie osiągniemy. Wystarczy zobaczyć na Toruń - miasto bez żadnych tradycji w kształceniu medycyny i weterynarii - ma oba kierunki.

G
Gość
10 października, ‎09‎:‎58, TorTor:

Haha, Boże co za bzdury :) Bydgoszcz już miała Akademię Medyczną i co z nią zrobiła? Jak ją rozwinęła? UMK w ciągu kilkunastu lat bardziej rozwinęło CM, niż Bydgoszcz AM w ciągu kilkudziesięciu lat. Owszem, nie jest to uczelnia z pierwszej 10 tki uczelni medycznych, ale CM jest wydziałem UMK, nie samoistną uczelnią i w odpowiednim czasie UMK ją rozwinie :) Nie bez powodu AM dokonała fuzji z UMK. Nikt jej do niczego nie zmuszał, nikt wam bydgoszczanie niczego nie zabrał. To była wasza decyzja i władz tej uczelni. Takiej operacji nie przeprowadza się po cichu w ciągu kilku dni. Musiała być ona zaakceptowania w sejmie. Gdzie wówczas byliście i gdzie były wasze głosy sprzeciwiające się tej fuzji? Gdzie były wasze uczelnie? Dlaczego żadna z nich, UKW czy UTP nie chciały fuzji ze słabiutką wówczas AM? A teraz macie pretensje? Tak samo jak o to, że sami zażądaliście, aby Urząd Wojewódzki był w Bydgoszczy, nam oddając Urząd Marszałkowski :) Sami sobie strzelacie w kolano, a potem zdziwienie i pretensje oraz żądania zwrotu. Jesteście śmieszni. CM UMK należy do UMK i wy nic z tym nie zrobicie. Przestańcie marzyć o uniwersytecie medycznym, tylko najpierw podnieście o kilka pozycji wyżej swoje za przeproszeniem uniwersytety w rankingach i skupcie się na ich rozwoju, inaczej kolejna wasza uczelnia medyczna podzieli los AM.

W ostatnim rankingu uniwersytetów, UMK jest 4,

UTP przedostatni a UKW ostatni.

Przykro jest na to patrzeć i czas zmienić.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3