Z danych Centrali ZUS wynika, że o składki na raty w 2010 roku wystapiło 9,9 tys. firm, a w 2009 roku 13 tys. firm. W naszym regionie też więcej przedsiębiorców ubiegało się o rozłożenie na raty składek na ZUS.
Składki ZUS na raty
- W 2009 roku wpłynęło 1795 wniosków o rozłożenie na raty spłaty zaległości. Spośród nich 712 rozpatrzono pozytywnie. Natomiast w 2010 roku wpłynęło 1806 wniosków o ratalną spłatę należności, a z 563 osobami podpisano umowy - informuje Alina Szałkowska,rzeczniczka prasowa Oddziału ZUS w Bydgoszczy.
Podobnie było w oddziale w Toruniu. W 2009 roku zawarto tu 476 układów ratalnych. W 2010 roku podpisano ich 403.
Przeczytaj: Umorzenie składek ZUS. Dotyczy mam, które prowadziły firmy (formularz wniosku)
- Od 10 lat prowadzę własną działalność. Zajmuję się sprzedażą odzieży. Ostatnio gorzej mi idzie. Wystąpiłem do ZUS-u o rozłożenie na raty składek na ubezpieczenie. Niestety otrzymałem odmowę - skarży się pan Stefan z Bydgoszczy (nazwisko do wiadomości redakcji).
Licz się z kosztami egzekucyjnymi
- Najczęstszymi powodami, które uniemożliwiają ZUS podpisanie umowy w sprawie ratalnej spłaty zaległości jest niedostarczenie przez dłużnika dokumentów potwierdzających sytuację majątkową i finansową firmy - wyjaśnia Alina Szałkowska. Ponadto nieopłacenie kwoty odpowiadającej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne oraz składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych pracowników, a także niezapłacenie kosztów upomnienia lub kosztów egzekucyjnych - dodaje Alina Szałkowska.
Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy oprócz rozłożenia na raty należności składkowych mogą ubiegać się w ZUS o ich odroczenie lub nawet umorzenie. ZUS może odroczyć płatność składek, których termin zapłaty jeszcze nie upłynął, nawet o sześć miesięcy. Jednakże w tym czasie firma musi na bieżąco płacić składki. Jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach ZUS może umorzyć firmom dług. Taka sytuacja ma miejsce, gdy np. dłużnik zmarł i nie dysponował żadnym majątkiem lub firma zaprzestała prowadzenia działalności.
Przeczytaj: ZUS nie zawsze odpuszcza składki
Eksperci z dziedziny ubezpieczeń społecznych podkreślają, że zbyt restrykcyjna polityka wobec firm i nieprzyznawanie im ulg może dla części z nich oznaczać zwolnienia pracowników lub likwidację działalności. Takie postępowanie może doprowadzić do tego, że do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpłynie mniej składek.
