Zobacz wideo: Zmiany nazw miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem.
Od stycznia do września 2022 roku bydgoski i toruński Oddział ZUS przeprowadziły blisko 24,7 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku liczba kontroli wzrosła o niemal 62 proc.
- W 2021 roku ze względu na pandemię koronawirusa większość kontroli zwolnień odbywała się głównie na podstawie dokumentacji medycznej oraz danych dostępnych w systemie informatycznym ZUS. Teraz kontrole sprawdzające sposób wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez chorego są zarówno wyjazdowe, jak i w dalszym ciągu na podstawie dokumentów. Dlatego wszystkich przeprowadzanych kontroli jest więcej - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Tak wyglądają kontrole zwolnień lekarskich
Zakład prowadzi kontrolę zwolnień lekarskich zarówno pod kątem ich wykorzystywania, jak i prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.
- W pierwszym przypadku pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie wykonuje prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia. - Co ważne, taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników - mówi Krystyna Michałek.
Jak dodaje, w przypadku sprawowania opieki dodatkowo osoby kontrolujące muszą ustalić, czy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę dziecku (nie dotyczy opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie 2 lat - op. red.) lub choremu członkowi rodziny.
Z kolei kontrole prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy sprawdzają, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia czy też zwolnienie należy skrócić. Kontrola ta może odbyć się także na podstawie dokumentacji medycznej stanowiącej podstawę wystawionego zwolnienia.
Czy na zwolnieniu musimy być cały czas w domu?
Na zwolnieniu lekarz może napisać, że chory musi leżeć (KOD-1) albo chory może chodzić (KOD-2). Niezależnie od adnotacji lekarza, ubezpieczony niezdolny do pracy z powodu choroby może wykonywać jedynie zwykłe czynności życia codziennego oraz te związane ze stanem zdrowia, np. może udać się na kontrolną wizytę lekarską, do apteki czy po codzienne zakupy żywności. Jednym słowem, pracownik będący na zwolnieniu nie musi non stop siedzieć w domu.
Natomiast bez cienia wątpliwości ZUS zabierze zasiłek chorobowy, gdy złapie pracownika na tym, gdy podczas pobytu na L4 pracował (u siebie w firmie czy dorywczo), remontował mieszkanie, wyjechał na urlop czy też np. brał udział w zawodach sportowych.
Kto może się spodziewać kontroli ZUS? Kto jest na celowniku kontrolerów? Pokazujemy w naszej galerii:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Sony Xperia 1 IV 12/256GB Czarny
smartfon xperia 1 iv dysponuje najlepszymi rozwiąz…
kup teraz

Apple iPhone 14 Plus 256GB Żółty
Okres gwarancji: 12 miesięcyWyposażenie: iPhone z …
kup teraz

Doogee S98 8/256GB Czarny
Smartfony Doogee. Flagowy model Doogee S98 został …
kup teraz

Redmi 10C 4/128GB Zielony
Redmi 10C Szybkość i niezwykła wydajność dzięki Sn…