Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zużyte baterie poza kontrolą - gdzie je wyrzucać, by nie szkodzić

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Zawierają niebezpieczne metale ciężkie i elektrolity, wciąż trafiają do kosza Kowalskiego. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się zużytom bateriom.

Firmy zbierające zużyte baterie są praktycznie poza kontrolą. Brakuje też miejsc, gdzie można je z czystym sumieniem oddać. To wnioski Najwyższego Urzędu Kontroli. Metale ciężkie (m.in. ołów, kadm, rtęć) oraz elektrolity, zawarte w bateriach i akumulatorach, są groźne dla człowieka i jego otoczenia.

Gdzie wyrzucać stare baterie?

Mamy obowiazek umieszczać je w specjalnych pojemnikach, które znajdziemy m.in. w szkołach, sklepach, urzędach pocztowych, urzędach. Zużyte baterie i akumulatory samochodowe oraz przemysłowe powinny zostać zwrócone sprzedawcom detalicznym lub hurtowym.

Zużyte baterie poza kontrolą - gdzie je wyrzucać, by nie szkodzić
NIK

To, by sprawdzać system zbierania baterii i unieszkodliwiania na zasadzie „zanieczyszczający płaci”, jest obowiązkiem państw unijnych. Nad Wisłą jednak brak wiarygodnych danych dot. rzeczywistego odzyskiwania zużytych baterii. Inne dane przedstawiły firmy zbierające baterie i akumulatory, inne - podmioty wprowadzające je do obrotu.

Eko-Region także na Facebooku. Dołącz do nas

Aby baterie trafiały tam, gdzie powinny, a nie do kosza Kowalskiego, potrzebne są skuteczniejsze kampanie informacyjne. "Prowadzone przez gminy działania sprowadzały się przede wszystkim do udostępniania informacji dotyczących zasad segregacji i zbierania odpadów na tablicach ogłoszeń, na stronach BIP oraz na stronach internetowych gminy, oraz kolportowania ulotek i broszur poświęconych tej tematyce", czytamy w raporcie NIK.

Udział punktów selektywnego zbierania odpadów (PSZOK) w zbieraniu zużytych baterii i akumulatorów? Był znikomy.

W większości zbadanych gmin (6 z 9 gmin objętych kontrolą koordynowaną i w 15 z 20 gmin objętych kontrolami rozpoznawczymi) za pośrednictwem PSZOK nie zebrano z latach 2015 - I półrocze 2017 ani jednej zużytej baterii i akumulatora - podkreśla Najwyższa Izba Kontroli.

Punkty nie cieszą się popularnością choćby ze względu na to, że często stoją z dala od domów. Swoje robi też fakt, że są czynne są tylko do godziny 16.

Tutaj też:**Obowiązkowy monitoring składowisk śmieci i kontrole bez zapowiedzi - mają zakończyć pożary**

Tylko w nieco ponad 44 proc. kontrolowanych gmin utworzono dodatkowe, poza PSZOK, miejsca odbioru takich odpadów na terenie jednostek użyteczności publicznej. Najczęściej były one zlokalizowane w siedzibie urzędów - informuje NIK.

Dodajmy, że na początku tego roku uruchomiona została baza danych o odpadach, która w pełni funkcjonalna będzie w 2020. Ma ona być narzędziem nadzoru nad rynkiem baterii i akumulatorów.

Źródło informacji NIK

17-latek stworzył niezwykły model Manhattanu z elektrośmieci:

Źródło:Cover Video
Dostawca: x-news

Zużyte baterie poza kontrolą - gdzie je wyrzucać, by nie szkodzić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska