Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązkowy monitoring składowisk śmieci i kontrole bez zapowiedzi - mają zakończyć pożary

AGW
Projekt ustawy o odpadach, którego wnioskodawcą jest ministerstwo środowiska został przyjęty przez sejm i trafił do senatu, gdzie komisje rozpatrzyły go 9 lipca. Nowe, zaostrzone przepisy mają ukrócić patologie w gospodarce odpadami i nasilające się pożary.

Ustawa o zmianie ustawy o odpadach została oznaczona na stronie senatu jako pilny projekt rządowy. "W dyskusji nie zgłoszono nowych wniosków o charakterze legislacyjnym –komisja wnosi o wprowadzenie poprawek do ustawy – głosowanie zostanie przeprowadzone pod koniec posiedzenia", czytamy na stronie Senatu RP.

Jak zapowiadał jeszcze na początku czerwca minister Henryk Kowalczyk, ustawa jest przygotowywana "w odpowiedzi na pojawiające się patologie w gospodarce odpadami i skalę problemu, o której świadczy m.in. wzrost statystyk pożarów odpadów (...)".

Procedowany projekt wprowadza obowiązkową kaucję dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami. Samorządy mają uzyskać pieniądze na zagospodarowanie czy unieszkodliwienie odpadów w razie ich porzucenia. Nowe regulacje przewidują obowiązkowy monitoring składowisk śmieci. Zmienia się również czas magazynowania odpadów - będzie można to robić już nie przez 3 lata, a przez rok.

Sprawdź też: Dopłata do wymiany pieców 2018. Nawet 90% kosztów z programu Czyste Powietrze

"Chcemy wprowadzić obowiązek prowadzenia obowiązkowego monitoringu wizyjnego w miejscu magazynowania lub składowania odpadów, co ułatwi nadzór nad działalnością w zakresie gospodarowania odpadami" - zapowiadał 4 lipca w Radiowej Jedynce minister Henryk Kowalczyk.

Po wejściu w życie nowych przepisów inspektorzy ochrony środowiska będą mogli przeprowadzać kontrole interwencyjne bez zapowiedzi - przez całą dobę. "Nie tworzymy nowej służby, ale wzmacniamy ją wieloma narzędziami. Inspekcja Ochrony Środowiska będzie również pracować 24 godziny na dobę".

Zobacz też: Pożary wysypisk śmieci w Polsce to wielki problem! Szkodzą naszemu zdrowiu [wideo]

Zanim przedsiębiorca dostanie zezwolenie na gospodarkę odpadami, będzie musiał mieć gwarancje finansowe, których wysokość uzależniona będzie od masy i rodzaju odpadów, co ma zapobiec zjawisku porzucania odpadów.

Kilka dni wcześniej w Polskim Radiu Sławomir Mazurek, wiceminister: "Wzmocniona zostanie rola Inspekcji Ochrony Środowiska, kontrole będą możliwe przez całą dobę. Zwiększy się liczba inspektorów i ich kompetencje, a kontrole interwencyjne będą mogły być przeprowadzane bez zapowiedzi".

  • Wydanie zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów będzie uzależnione od uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej (PSP) przed rozpoczęciem działalności w zakresie gospodarki odpadami.
  • Zezwolenie nie będzie wydane m.in. jeżeli wysokość i forma zabezpieczenia finansowego nie zapewni pokrycia kosztów zagospodarowania odpadów lub gdy podmiot był już wcześniej karany.
  • Wzmocnione zostaną sankcje dla „recydywistów”, tj. podmiotów, u których wielokrotnie wybuchały pożary, przez zastosowanie dodatkowego mnożnika pozwalającego zwiększyć wymiar kary.

Państwowa Straż Pożarna potwierdza wzrost statystyk dotyczących pożarów odpadów na składowiskach:

  • 2010 r. - 59 interwencji,
  • 2013 i 2014 – ok. 100 interwencji
  • 2016 r. - 117 interwencji
  • 2017 r. - 132 interwencje
  • Do 28 maja 2018 r. - 85 interwencji
Obowiązkowy monitoring składowisk śmieci i kontrole bez zapowiedzi - mają zakończyć pożary

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska