Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związek Gmin Ziemi Kujawskiej. Nowi ludzie we władzach. Stare problemy do rozwiązania

Jadwiga Aleksandrowicz
Ryszard Borowski, przewodniczący ZGZK (z lewej) odbiera gratulacje od Andrzeja Cieśli. Z prawej Krzysztof Czajka,  przewodniczący Zgromadzenia, w głębi Jacek Krzyżyński, wiceprzewodniczący
Ryszard Borowski, przewodniczący ZGZK (z lewej) odbiera gratulacje od Andrzeja Cieśli. Z prawej Krzysztof Czajka, przewodniczący Zgromadzenia, w głębi Jacek Krzyżyński, wiceprzewodniczący Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Szybko, sprawnie, bez kłótni i dyskusji dokonała się gruntowna kadrowa wymiana w ponadgminnej strukturze.

Gruntowne zmiany kadrowe

Po wyborach samorządowych w miastach i gminach powiatu aleksandrowskiego wybrano nowych przedstawiciele samorządów do Związku Gmin Ziemi Kujawskiej. Jedynie gmina wiejska Aleksandrów Kujawski wytypowała sprawdzonych delegatów: Jerzego Duszyńskiego i Jacka Krzyżyńskiego. Ale i tu jest pewna zmiana, bo w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczącym Zgromadzenia ZGZK był Jerzy Duszyński, a obecnie jest nim Jacek Krzyżyński.

Przewodniczącym Zgromadzenia został Krzysztofa Czajka z Ciechocinka (poprzednio był Wojciech Zieliński, także z Ciechocinka). Wygrał w wyborach tajnych ze Stefanem Aleksiukiem z Aleksandrowa Kujawskiego (12 : 7).

Przewodniczącego zarządu ZGZK wybierano jawnie spośród dwóch kandydatów: Dotychczasowy przewodniczący Andrzej Cieśla rywalizował z Ryszardem Borowskim, wójtem gminy Koneck, który wygrał 11 głosami "za, 5 przeciw, dwie osoby się wstrzymały od głosu, a sami kandydaci nie głosowali.

W skład czteroosobowego zarządu weszli też Marek Ziemiński, wójt gm. Zakrzewo, Janusz Zaremba, wójt gm. Bądkowo i Andrzej Olszewski, wójt gm. Aleksandrów Kujawski, który został wiceprzewodniczącym zarządu. Wybrano też komisje: rewizyjną, budżetową i d.s. opracowania statutu.

W żadnej nie ma przedstawiciela Aleksandrowa Kujawskiego i Raciążka.

Z czym zmierzą się nowe władze?

Zanim przedstawiciele gmin przeszli do wyborów, padło wiele pytań o nowe urządzenie do sortowania śmieci na wysypisku, o którym przedstawiciele gmin wiejskich nie wiedzieli, że zostało kupione ( i za ile) oraz o stan przygotowań do budowy ścieżek rowerowych.

Urządzenie kupiono pod koniec roku. Już pracuje. Na posiedzeniu, mimo zaproszenia nie było prezesa spółki Ekoskład , powołanej przez ZGZK, toteż wiele pytań pozostało bez odpowiedzi.

Nowy zarząd zmierzy się z poważnym problemem - budową od dawna zaplanowanych ścieżek rowerowych. To inwestycja dofinansowywana przez

Urząd Marszałkowski poza konkursem. Okazuje się, że dotąd nie ma pozwolenia na budowę, a dodatkową przeszkodą jest budowa autostrady, którą ścieżka będzie musiała jakoś pokonać, podobnie jak "jedynkę".

Na poprzednich posiedzeniach ZGZK i Ryszard Borowski, i marek Ziemiński wielokrotnie pytali o stan zaawansowania prac przygotowawczych. zawsze padały zapewnienia, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Tymczasem wcale nie jest powiedziane, że budowa ruszy, choć wybrano w przetargu nadzór archeologiczny dla odcinka budowanego w Nieszawie. Nawet gdyby wybudowano ścieżkę z obu stron autostrady zgodnie z terminem, to otwarta pozostaje sprawa rozliczenia unijnych pieniędzy, bo autostrada będzie gotowa później niż mija termin zakończenia dofinansowywanej ścieżki.

Jasnej koncepcji wymaga też przyszłość ponadgminnego wysypiska śmieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska