1 z 9
Przewijaj galerię w dół
Tematem przewodnim sobotniego wieczoru w muzeum będzie...
fot. Piotr Bilski

Tematem przewodnim sobotniego wieczoru w muzeum będzie filmowa saga „Gwiezdne wojny”. Ale warto zwrócić uwagę na każdy z punktów przygotowanego programu.

Na g. 19 zaplanowano promocję książki „Grudziądz - historia lotniska i zdjęć lotniczych miasta 1904-1945”. To wydawnictwo, którego autorami są Andrzej Gawlak, Włodzimierz Grabowski i Dawid Schoenwald. Zawiera ono ponad 300 archiwalnych i zwiadowczych zdjęć Grudziądza wykonanych z lotu ptaka. Część z nich autorzy wydobyli z archiwów US Army. Wiele zdjęć nie było dotąd nigdzie publikowanych. Jak informują autorzy, wiele z tych zdjęć przedstawia nieistniejący już krajobraz, także zniszczony w trakcie działań wojennych. Książka zawiera też skrótową historię lotnictwa w Grudziądzu.

Wcześniej o g. 17 otwarta zostanie wystawa poświęcona sadze „Gwiezdne wojny”. - W 2013 roku mieliśmy wystawę poświęconą tym filmom. Bardzo podobała się zwiedzającym. Wystawcy też byli zadowoleni i sami zgłosili się do nas w sprawie współpracy podczas tegorocznej „Nocy muzeów” - opowiada Dawid Schoenwald.

O g. 18 grudziądzki historyk Marek Szajerka oprowadzi po otwartej niedawno wystawie zegarków i budzików mechanicznych pochodzących z jego kolekcji.

O 18.30 swoje prace dyplomowe zaprezentują tegoroczni absolwenci Liceum Plastycznego.

Na g. 21 w gmachu głównym zaplanowano wykład Mariusza Żebrowskiego „Siła kobiety w filmie”.

Przez cały dzień w muzeum stacjonować będą dwie grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenia Garnizon Grudziądz odtwarzająca wojska pruskie z grudziądzkiej Cytadeli oraz druga odtwarzająca bohaterów „Gwiezdnych wojen”.

Jeśli będzie sprzyjała pogoda, o g. 22 rozpocznie się spacer po mieście z członkami Stowarzyszenia Garnizon Grudziądz - zbiórka chętnych przed gmachem głównym.

Zaplanowano też zabawy edukacyjne dla dzieci i rodzin: w g.18-21 - „Garnuszek przodków” oraz w g. 17.30-19.30 - pokaz pracy archeologa na parkingu przed spichlerzem nr 11 (w razie niepogody zajęcia odbędą się w spichrzu nr 17).

Przez cały wieczór, od g. 17 do 23 wszystkie wystawy w muzeum będzie można zwiedzać bezpłatnie.

2 z 9
Zwiedzanie kościoła św. Jana...
fot. Piotr Bilski

Zwiedzanie kościoła św. Jana

W sobotnią „Noc muzeów” swoje podwoje otworzy Parafia Ewangelicko-Augsburska w Grudziądzu. Kościół św. Jana, przy ul. Szkolnej 10, będzie można zwiedzać od g. 18 do 22.

W środku zobaczymy m.in. wystawę prezentującą ewangelików, którzy zapisali się w historii II Rzeczpospolitej. - Były to osoby ze świata polityki, nauki, literatury, religii czy wojska informuje ks. dr Karol Niedoba, proboszcz Parafii św. Jana. O g. 20 wygłosi on zostanie prelekcja pt. „Kościół a polityka - perspektywa luterańska”.

3 z 9
Zabawy barbarzyńców w Radzyniu Chełmińskim...
fot. Piotr Bilski

Zabawy barbarzyńców w Radzyniu Chełmińskim

W akcję "Noc muzeów" włączył się zamek w Radzyniu Chełmińskim. Sobotnia impreza rozpocznie się o g. 18 i potrwa niemal do północy.

Spotkanie rozpocznie się warsztatami w sali rycerskiej: o g. 18 - stemple historyczne, g. 19 -lucetowa biżuteria.

Na g. 19 zaplanowano turniej gry kubb nazywanej „grą barbarzyńców”. To prosta plenerowa gra zespołowa i turniej będzie okazją, aby poznać jej zasady. Rozegrany zostanie na dziedzińcu zamkowym. O g. 20 rozpocznie się prelekcja „Kto wierzy w gusła temu …”. Ok. g. 21 rozpocznie się nocne zwiedzanie zamku.

Wstęp wolny.

4 z 9
Finisz pleneru artystycznego w Forcie Wielka Księża Góra...
fot. Piotr Bilski

Finisz pleneru artystycznego w Forcie Wielka Księża Góra

Z okazji „Nocy muzeów” godziny otwarcia na sobotę zmienił Fort Wielka Księża Góra. Będzie czynny od g. 16 do 22.

W Forcie Wielka Księża Góra trwa plener malarsko-rzeźbiarski, w którym udział bierze kilkunastu twórców z różnych stron kraju. Powstają tutaj obrazy i rzeźby. Obejrzeć je będzie można podczas wernisażu zaplanowanego na niedzielę. Spotkanie rozpocznie się o g. 11 prezentacją plac. Na g. 14 natomiast zaplanowano mszę polową oraz prezentację neogotyckiego ołtarza wydobytego z gruzów kościoła polskokatolickiego, przy ul. Pułaskiego, który przed rokiem najpierw częściowo się zawalił, a następnie został w znacznej części wyburzony. Uszkodzony podczas katastrofy budowlanej ołtarz został w części naprawiony i ma zostać przekazany przedstawicielom Kościoła Polskokatolickiego.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Zaginęła 17-letnia Marta Pałczyńska. Szukają jej bliscy i bydgoska policja

Zaginęła 17-letnia Marta Pałczyńska. Szukają jej bliscy i bydgoska policja

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Zobacz również

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Wypadek na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką, pięć osób poszkodowanych

Wypadek na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką, pięć osób poszkodowanych