https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poranne objawy nerwicy. Zimne dłonie, suchość w ustach, ból pleców - to mogą być "zszargane" nerwy [19.05.2025 r.]

ak
W dzisiejszych czasach życie bywa przytłaczające. Każdy z nas ma wiele spraw na głowie, codziennie jest mnóstwo rzeczy do załatwienia: rachunki, dbanie o dzieci, problemy w pracy i w domu. To wszystko może nadmiernie obciążać naszą psychikę i układ nerwowy, odbijając się niekorzystnie na zdrowiu. Takie poranne objawy mogą świadczyć o nerwicy.

Co to za choroba nerwica?

Nerwica, znana też jako zaburzenia lękowe, to grupa zaburzeń psychicznych, w których dominują objawy związane z lękiem, napięciem i trudnościami emocjonalnymi. W nerwicy, w przeciwieństwie do psychoz, u chorego nie następuje utrata kontaktu z rzeczywistością.

Nerwica nie jest jedną konkretną chorobą, ale zbiorem różnych zaburzeń, które bardzo mocno wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nerwica nie wynika z chorób organicznych (np. uszkodzeń mózgu), często nie ma uchwytnej przyczyny fizycznej.

Nerwica nie jest oznaką „słabości” ani „wymyśloną chorobą” – to realne zaburzenie, które można skutecznie leczyć i z którym można dobrze funkcjonować, jeśli się odpowiednio zadba o zdrowie psychiczne i swój dobrostan.

Zobacz też: Niedobór witaminy B12 - takie są objawy. Depresja, zaburzenia widzenia, problemy neurologiczne i psychiatryczne

Nerwica - leczenie

Leczenie, które stosuje się u chorych na tę przypadłość, zależy od stopnia nasilenia objawów. Często wystarczy zadbać o swój dobrostan psychiczny poprzez zmniejszenie poziomu stresu, delegowanie obowiązków (także domowych - na członków rodziny).

Pomagają również techniki relaksacyjne (np. medytacja, joga, głębokie oddychanie), aktywność fizyczna, higiena snu (wysypianie się oraz wysoka jakość snu są bardzo ważne!).

W leczeniu nerwicy warto też skorzystać z pomocy specjalisty - psychiatry lub psychologa (pomaga psychoterapia, szczególnie skuteczna jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym), w niektórych przypadkach konieczna jest farmakoterapia (leki przeciwlękowe lub antydepresyjne).

Warto zadbać o zdrową dietę. Regularne posiłki bogate w minerały (zwłaszcza cynk i magnez), witaminy (zwłaszcza z grupy B), błonnik zdecydowaniemogą pomóc w poprawie i stabilizacji nastroju. Warto też pamiętać, że alkohol i kofeina mogą potęgować lęk i bezsenność, a także wzmacniać objawy. 

Zobacz też: Budzisz się w środku nocy o 3 lub 4 rano? Te choroby mogą być przyczyną - lista schorzeń

Poranne objawy nerwicy

Niektóre objawy nerwicy są bardzo typowe, inne wręcz przeciwnie - możemy nie pomyśleć, że oznaczają zaburzenia lękowe. Większość objawów pojawia się rano. Zimne dłonie, suchość w ustach, ból pleców - to tylko niektóre z objawów nerwicy. Inne znajdziesz w poniższej galerii:

Skąd się bierze nerwica? Przyczyny

Przyczyny zaburzeń lękowych mogą być różne. To na przykład:

  • przewlekły stres (np. w pracy, rodzinie),

  • trudne przeżycia emocjonalne (trauma, strata),

  • cechy osobowości – np. perfekcjonizm, wysoka wrażliwość,

  • brak wsparcia, trudne relacje z bliskimi,

  • czasem współwystępuje z depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska