Badania pozwoliły na weryfikowanie kolejnych wersji nt. obrażeń generała, ale o ich wyniku opinia publiczna będzie mogła dowiedzieć się z ekspertyzy, która powstanie za kilka tygodni.
Są duże szanse, by naukowcy mogli określić przyczynę i mechanizm zgonu generała. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika inny charakter obrażeń u gen. Władysława Sikorskiego aniżeli opisany przez lekarza z 1943 r.
Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, specjaliści szukali śladów ewentualnych złamań, urazów i uszkodzeń kości oraz obrażeń wewnętrznych. Zaplanowano także m.in. analizy DNA, histopatologiczne i toksykologiczne. We wtorek wieczorem, szczątki generała przewiezione zostały do Zakładu Radiologii Collegium Medicum UJ, gdzie poddano je badaniom tomografem komputerowym. Na podstawie tomografii komputerowej czaszki ma być odtworzona m.in. twarz generała.
Po badaniach szczątki generała Władysława Sikorskiego zostaną okryte nowym generalskim mundurem i w nowej trumnie ponownie złożone w sarkofagu w podziemiach Katedry na Wawelu.
Pożegnanie i ponowne złożenie szczątków gen. Władysława Sikorskiego w sarkofagu na Wawelu odbędzie się w środę po południu. Ceremonia rozpocznie się o godz. 16.00 pod Krzyżem Katyńskim u podnóża Wawelu. O godz. 17.00 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św., a wieczorem - po złożeniu trumny w krypcie św. Leonarda - zostanie zamknięty marmurowy sarkofag.