Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy
Parchanie w gminie Dąbrowa Biskupia, to wciąż miejsce, w którym, jak mało gdzie, utrwala się pamięć o generale Władysławie Sikorskim - byłym premierze i wodzu naczelnym Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej.
Potwierdza to duża wystawa zdjęć, której wernisaż odbył się 6 listopada 2021 r. w odrestaurowanym, z myślą o przyszłym muzeum, dworku generała. Przygotowania do niej trwały dwa lata. Prowadzone były przez miejscowych społeczników oraz przez zespół historyków i ludzi sztuki pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Łaszkiewicza - profesora Instytutu Historii PAN w Toruniu, prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu. Przeprowadzona kwerenda w blisko 10. krajach przyniosła tysiące ilustracji, z części których urządzono wystawę pt. "Bohater polskiej sprawy. Gen. Władysław Sikorski (1881-1943)". Patronuje jej marszałek województwa Piotr Całbecki.
Wystawa "Bohater polskiej sprawy. Gen. Władysław Sikorski (1881-1943)"
Tą wystawą generał znów wrócił do Parchania. Zdjęcia obrazują go od lat najmłodszych aż po spóźniony pogrzeb przywiezionych z Anglii szczątków na Wawelu. Wszystko to głównie na tle i w powiązaniu z wydarzeniami historycznymi, które wpłynęły na losy Polski i jego. W dworku w Parchaniu generał Władysław Sikorski wraz z rodziną spędził wiele lat swojego życia. Tutejszą resztówkę razem z dworem kupił jeszcze w 1923 roku. Przez kilkanaście lat, które przyszło tutaj spędzić rodzinie Sikorskich, bardzo związali się z tym miejscem. Tu generał pisał swoje książki, teksty polityczne, zarządzał gospodarstwem rolnym, przyjmował gości. To właśnie w tutejszym kościele parafialnym 30. września 1936 roku odbył się ślub córki Sikorskich Zofii z porucznikiem Stanisławem Leśniowskim
Wernisaż i piknik generalski w Parchaniu
Sobotni wernisaż zgromadził wielu mieszkańców okolicy i gości. O wielkim znaczeniu parchańskiego ośrodka pamięci mówili: wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, przewodnicząca sejmiku wojewódzkiego Elżbieta Piniewska, starosta Wiesława Pawłowska, gen. bryg. Andrzej Przekwas, wójt Marcin Filipiak. Honorowym gościem była stryjeczna prawnuczka Władysława Sikorskiego, Anna Zygler-Przysucha z mężem i synem. List przysłała wnuczka siostry generała, Ewa Wojtasik.
Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele z okolicznościową homilią proboszcza ks. Przemysława Tabaczki. Po niej złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Atrakcją święta był piknik generalski w ogrodzie, gdzie m.in. zaprezentowano najnowocześniejsze wyposażenie wojskowych jednostek Garnizonu Inowrocław, a o część gastronomiczną zadbały koła gospodyń wiejskich gminy Dąbrowa Biskupia.
- Tak wyglądała produkcja w Hucie Irena w Inowrocławiu. Zobaczcie zdjęcia
- Dlaczego warto tu zamieszkać? Tak inowrocławianie zachęcają do przeprowadzki
- Tak wygląda park iluminacji "Odnaleziony Świat" w Myślęcinku w Bydgoszczy [zdjęcia]
- Inowrocław. Wieczór wspomnień o Tadeuszu Chęsym w pierwszą rocznicę śmierci
