
Urlopy wypoczynkowe 2025
W urlopach wypoczynkowych niewiele się zmieni w 2025 roku. Związki zawodowe postulują zwiększenie wymiaru urlopu z obecnych 26 do 35 dni w roku, jednak nie ma oficjalnej reakcji ministerstwa pracy ani deklaracji z strony polityków co do tej zmiany w kodeksie pracy. Związkowcy postulują też wyrównanie wymiaru urlopu wypoczynkowego - tyle samo dni, niezależnie od stażu pracy.
Kodeks pracy przewiduje obecnie:
20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy;
5 dni urlopu opiekuńczego (przysługuje nie tylko rodzicom, nie ma znaczenia staż pracy);
2 dni tzw. zwolnienia z powodu siły wyższej (nie ma znaczenia staż pracy);
opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia w wymiarze 2 dni lub 16 godzin (nie ma znaczenia staż pracy).

Staż pracy 2025
Od 2026 r. do stażu pracy wliczany ma być także:
- okres przepracowany w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej,
- okres przepracowany w ramach umów takich jak umowa zlecenie czy umowy agencyjnej,
- okres przepracowany w ramach pracy podjętej za granicą.
Rząd podkreśla, że ustalanie stażu pracy wyłącznie z odwołaniem się do okresów zatrudnienia na podstawie stosunku pracy - jak to jest obecnie - prowadzi do nierównego traktowania. Dlatego do okresu zatrudnienia - poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych - wliczany ma być ogólny czas wykonywania pracy i prowadzenia działalności, jeśli stanowiły one podstawę do ubezpieczeń społecznych.

Jawność wynagrodzenia pracowników
Trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącym jawności wynagrodzeń pracowników. Zgodnie z proponowanymi zmianami, pracownicy będą mieć prawo do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia na podobnych stanowiskach, w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak oni lub pracę o takiej samej wartości. Projekt zakłada również, że pracodawca, publikując informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, powinien uwzględnić w niej kwotę proponowanego poziomu wynagrodzenia wskazując jego minimalną i maksymalną wysokość. Ponadto osoby ubiegające się o pracę mają prawo otrzymać informację na temat początkowego wynagrodzenia lub jego przedziału przewidzianego w odniesieniu do danego stanowiska. Pracodawca nie będzie mógł również zakazać lub uniemożliwiać pracownikowi ujawniania informacji o jego wynagrodzeniu.

Ochrona pracowników przed substancjami szkodliwymi
Do dalszych prac w sejmowej komisji został skierowany projekt nowelizacji Kodeksu pracy ws. ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, szkodliwymi m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Projekt ten wdraża znowelizowaną w marcu 2022 r. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wylicza, że chodzi m.in. o takie substancje, jak: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale. Pracodawca będzie miał obowiązek rejestrowania wszystkich rodzajów prac w warunkach narażenia na substancje i do prowadzenia rejestru pracowników zatrudnionych przy tych pracach. Na pracodawców zostanie nałożony m.in. obowiązek zastępowania substancji reprotoksycznych mniej szkodliwymi substancjami.