Spis treści
Ważna zmiana w Kodeksie Pracy 2025
W 2025 roku planowane są liczne reformy w obszarach kadrowo-płacowych. Już od 1 stycznia weszły w życie ważne zmiany w Kodeksie Pracy.
Od 1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać procedury ustawy o ochronie sygnalistów. Wprawdzie osoby zgłaszające nieprawidłowości zyskały ochronę już od 25 września 2024 roku, jednak przepisy określające zasady składania przez nich zgłoszeń o nieprawidłowościach weszły w życie nieco później, dlatego nowe procedury zaczęły w pełni obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Z przepisów ustawy ustawy o ochronie sygnalistów wynika, że firmy, które zatrudniają co najmniej 50 osób (niezależnie od umowy) są zobowiązane do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych i stworzenia kanałów do ich przyjmowania.
To Cię może teraz zainteresować
- To oznaczają sny o pracy według sennika. Taki sen może być ostrzeżeniem
- O tej porze lepiej nie pić kawy. To najgorszy czas - ostrzegają dietetycy
- Najzdrowsze śniadanie - pomysł od neurologów. Te produkty warto jeść z samego rana
- Te rośliny przynoszą pecha. Lepiej nie trzymać w domu - przyciągają nieszczęście
Wyjątek stanowią między innymi podmioty działające w sektorze finansowym (np. banki) - takie firmy mają obowiązek stworzenia kanałów zgłoszeń w każdym przypadku. Nie dotyczy to też działalności w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska oraz jednostek organizacyjnych gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 tys. mieszkańców.
Kim jest sygnalista i jakie ma prawa?
Sygnalistą jest osoba zgłaszająca naruszenie prawa, o których dowiedziała się w związku z pracą. Jak wyjaśnia resort pracy, status sygnalisty jest przyznawany w momencie dokonania zgłoszenia. Tożsamość takiej osoby musi być zachowana w tajemnicy. Do firmy należy decyzja, czy przyjmowane są zgłoszenia anonimowe.
Osoby, które zgłaszają naruszenia prawa, czyli sygnaliści, będą mogły liczyć na ochronę. Taka sama pomoc przysługuje również osobie pomagającej sygnaliście i osobie z nim powiązanej. Sygnalista to osoba narażona na działania odwetowe po dokonaniu zgłoszenia. Działania odwetowe mogą polegać np. na pozbawieniu awansu, podwyżki czy nagrody a nawet na zwolnieniu z pracy.
Sygnalista powinien w ciągu 7 dni od zgłoszenia otrzymać potwierdzenie, że jego zawiadomienie zostało przyjęte. Potem pracodawca podejmuje działania następcze, które najczęściej polegają na wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Ustawa nie precyzuje, jak długo ma trwać postępowanie wyjaśniające, jednak w ciągu trzech miesięcy sygnalista powinien otrzymać informację zwrotną na temat planowanych lub podjętych działań następczych w związku ze zgłoszeniem i powodów takich działań. Informacja ta nie musi jednocześnie oznaczać zakończenia rozpoznawania zgłoszenia.
Tak można zgłosić naruszenie prawa
Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje trzy procedury służące informowaniu o naruszeniu prawa:
zgłaszanie informacji o naruszeniu prawa w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych przyjmowanej przez podmiot prawny, w szczególności pracodawców;
zgłaszanie informacji o naruszeniu prawa w ramach procedury zgłoszeń zewnętrznych, czyli przekazywanie informacji Rzecznikowi Praw Obywatelskich albo organowi publicznemu;
ujawnianie publiczne informacji o naruszeniu prawa, którego zastosowanie powinno mieć wyjątkowy charakter i wymaga przez sygnalistę spełnienia dodatkowych warunków.
Osoba zgłaszająca może wybrać, czy chce to zrobić w procedurze wewnętrznej, przyjętej u swojego pracodawcy, czy woli zgłosić naruszenie do właściwego organu w procedurze zewnętrznej. Sygnalista może zatem dokonać zgłoszenia zewnętrznego bez uprzedniego dokonania zgłoszenia wewnętrznego.
W katalogu obszarów, w ramach których będzie można dokonać zgłoszenia, znalazły się m.in.:
korupcja,
przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
bezpieczeństwo produktów i ich zgodności z wymogami;
bezpieczeństwo transportu;
ochrona środowiska;
zdrowie i dobrostan zwierząt;
zdrowie publiczne;
ochrona konsumentów;
ochrona prywatności i danych osobowych;
bezpieczeństwo sieci i systemów teleinformatycznych,
a także konstytucyjne wolności oraz prawa człowieka i obywatela.
Więcej o ochronie sygnalistów znajdziesz na stronie www.gov.pl - KLIKNIJ TUTAJ
Zmiany w Kodeksie Pracy 2025 - to czeka pracowników
Polska znajduje się w czołówce krajów, w których pracuje się najwięcej, w tej chwili w Europie znajdujemy się na trzecim miejscu. Wielu pracowników czeka na decyzje dotyczące krótszego czasu pracy. Skrócenie czasu pracy to nie jedyna zmiana, nad jaką pracuje rząd. W nowy sposób ma być też obliczany staż pracy.
Podwyżka płacy minimalnej, nowe urlopy, jawność wynagrodzeń czy wolna wigilia Bożego Narodzenia. Jakie szykują się zmiany w Kodeksie Pracy w 2025 roku? Sprawdź szczegóły w poniższej galerii: