Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot podatku dla emeryta. Te osoby mogą otrzymać dodatkowe pieniądze [lista]

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Wideo
od 16 lat
Urząd Skarbowy nalicza od uzyskanej kwoty dochodu podatek dochodowy. Może się tak zdarzyć, że wpłacone środki są wyższe niż faktyczna suma, jaką należy uiścić. Wtedy Urząd Skarbowy ma obowiązek zwrócić podatnikowi różnicę. Zobacz, kto może liczyć na zwrot pieniędzy.

To, czy emeryt lub rencista ma niedopłatę czy nadpłatę podatku, może sprawdzić w PIT-40, który w lutym otrzymał z ZUS. Z reguły różnice między podatkiem należnym, a tym który odprowadził ZUS są minimalne, złotówka, ewentualnie kilka złotych.

Ale są i tacy, którzy mają po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych nadpłaty. Wszystko zależy od tego, jaki dochód osiągnęli w 2020 roku.

Pełny zwrot podatku należy się emerytom, których dochód w skali roku nie przekroczył 8 000 zł. Częściową wypłatę świadczenia otrzymają ci, których roczne zarobki nie były większe niż 13 000 zł.

ZUS nie rozliczy nadpłaty podatku. O zwrot pieniędzy emeryci muszą postarać się sami

Do tej pory, jeśli była nadpłata lub niedopłata podatku PIT, ZUS ją rozliczał. W razie niedopłaty, przy marcowym lub kwietniowym świadczeniu, Zakład potrącał kilka złotych niedopłaconego podatku i przekazywał je do urzędu skarbowego, a w razie nadpłaty - doliczał nadpłaconą kwotę do emerytury czy renty. Zdarzało się nawet u emerytów, którzy przez cały rok pobierali wyłącznie świadczenie z ZUS, że na koniec roku "wyskakiwało" kilka złotych niedopłaty lub nadpłaty tego podatku.

W tym roku Zakład już tak nie zrobi, bo przepisy zmieniły się na niekorzyść emerytów i rencistów. Teraz ZUS rozliczy tylko niedopłatę podatku, czyli potrąci ją z marcowego lub kwietniowego świadczenia i przekaże do urzędu skarbowego. Ale nadpłaconego podatku już nie odda.

W razie nadpłaty podatku emeryt dostanie z ZUS PIT 11A i sam musi się rozliczyć. Czasami są to kwoty rzędu zaledwie kilku złotych, ale przy coraz wyższych cenach i niskim świadczeniu ważna jest każda złotówka. Pół biedy jeśli emeryt ma konto w banku. Jednak wiele starszych osób go nie ma.

Jak w tej sytuacji odzyskać nadpłatę? - spytaliśmy w Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Bartosz Stróżyński, jej rzecznik prasowy, wyjaśnił, że nadpłata zwracana jest na dwa sposoby:

  • albo na rachunek wskazany przez podatnika
  • albo przekazem pocztowym (wtedy potrącane są koszty zwrotu)
  • można też zażądać zwrotu w kasie urzędu skarbowego.

Kto będzie chciał odebrać pieniądze w kasie urzędu powinien pamiętać, że zwrot jest zlecany na podstawie pisemnego wniosku lub wcześniejszych ustaleń telefonicznych. Trzeba się umówić na wizytę na konkretny termin.

Zobacz także: Najpopularniejsze fryzury damskie dla nastolatek oraz kobiet 40+. Tak warto się czesać [zdjęcia]
Zobacz także: Magdalena Bator z Rolnik Szuka Zony jest w ciąży. Romantyczne zdjęcia z ciążowej sesji
Zobacz także: Horoskop miłosny. Te znaki zodiaku nie powinny być razem - ich związek może być toksyczny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska